Vesti
Društvo i ekonomija
Stranci ne veruju u naše menadžere
30.10.2006. 15:00
Izvor: Blic
Ko su vodeći upravljači firmi u Srbiji
U Srbiji se na velikom broju fakulteta školuju menadžeri za preduzetnički biznis, sport, menadžment malih i srednjih preduzeća, internacionalni, industrijski, graditeljski, projektni, za medije, nekretnine, bankarstvo, hotelijerstvo...Ipak, većina stranih banaka i kompanija na rukovodeća mesta radije postavlja strance. Zašto je tako?

Stranci koji dolaze u našu zemlju radije dovode svoje ljude jer smatraju da se naši menadžeri još nisu prilagodili potrebama tržišta i da nemaju dovoljno iskustva koje je za ovaj posao od presudnog značaja. Iako je smer za menadžment u našoj zemlji prvi put otvoren 1991. godine na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu, a potom gotovo na svim privatnim fakultetima u Srbiji, naši školovani menadžeri, po mišljenju stranaca, još ne mogu da pariraju kolegama iz inostranstva.

- Imamo petnaestogodišnje iskustvo i školujemo dobre menadžere. Međutim, tačno je da imamo talentovane ljude kojima nedostaju edukacija i praksa. Za edukaciju je potreban dobar program i dobri profesori, ali praksa je, ipak, najvažnija. Mladi ljudi koji završe fakultet ne mogu odmah postati vrsni menadžeri jer im nedostaje iskustvo, ali mogu da rade u firmama koje vode iskusni menadžeri i da se kroz rad osposobe i steknu praksu. U šali kažem da kvalitetan menadžer mora biti kao komandos, za njega nema nerešivih situacija, ni nemogućih misija - rekao je za „Blic“ prof. dr Petar Jovanović, profesor menadžmenta i projektnog menadžmenta na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.

Međutim, stranci koji ulažu kapital u našu zemlju ne žele da rizikuju, pa na rukovodeća mesta u Srbiju dovode proverene menadžere koji su se već dokazali u drugim zemljama radeći na sličnim poslovima. Oliver Regl, generalni direktor „Rajfajzen banke“, na primer, imao je bogato međunarodno iskustvo na poslovima osnivanja i upravljanja mrežnim bankama u okviru „Rajfajzen grupacije“ u zemljama srednje i istočne Evrope pre nego što je 2000. godine došao u Srbiju. Našim ljudima ostavljena je šansa da se prvo dokažu na nižim menadžerskim pozicijama ( kao srednji i operativni menadžeri), a potom eventualno zauzmu neko rukovodeće mesto.

Realnost je, ipak, da gotovo sve strane banke, kao i kompanije u Srbiji, na poziciji generalnog direktora imaju stranca, dok je tek upravljanje ekspoziturama, odnosno određenim sektorima, prepušteno našim stručnjacima. Čak i domaće kompanije koje su ovde nastale i rasle, dovode strance. U „Delti“ je direktor za operacije u „Maksiju“ Nemac, direktor životnog osiguranja „Delta lajf“ je iz Hrvatske, a Slovenac je zadužen za novi projekat „Vode“...Razlog je razumljiv, pa u „Delti“ kažu da angažuju ljude iz inostranstva da bi od njih mogli da uče jer svi koje su doveli u kompaniju su se već potvrdili u poslovima koje su do sada radili.

- Dobar menadžer mora brzo da razmišlja da bi bio u stanju da efikasno i pravovremeno donosi važne odluke jer to je ono što zahteva tržište. Mora da bude otvoren prema zaposlenima i da pokaže ljudskost koja je neophodna u svakodnevnom kontaktu. Dobar menadžer mora da unosi i propagira evropske vrednosti poslovanja na srpskom tržištu - rekao je za „Blic“ Stavros Joanu, generalni direktor „Eurobank EFG Srbija“.

Stručnjaci se slažu da našim menadžerima, među kojima ima dosta sposobnih i vrlo uspešnih, ostaje da dobro ispeku zanat i da nauče da posluju po zakonima tržišta jer, nažalost, još uvek imaju manje iskustva od kolega iz inostranstva.

Kompanije u Srbiji kojima upravljaju stranci

ALFA BANKA - Panagiotis Vlasiadis
DIN Filip Moris-Euđenio Sidoli
EFG EUROBANKA - Stavros Jonau
KARLSBERG SRBIJA - dr Isak Šeps
HVB BANKA - Eric Blanchetete
DONKAFA - Arik Gilboa
NACIONALNA ŠTEDIONICA - Dr George Lychons
SLADOLEDI DELYUG - Spiros Pirgidus
NIŠKA BANKA - Dr Karoly Szasz
PROKREDIT BANKA - Dorte Vajdig
ERIKSON - Bo Anderson
KOKA-KOLA - Stefanos Vafidis
RAJFAJZEN BANKA - Oliver Regl
SOSIJETE ŽENERAL - Philippe Guidez
TELENOR -Stajn Erik Vilan