Vesti
Politika
Fizički posao studentima najbolje plaćen
31.10.2006. 09:00
Izvor: Blic
Fizički posao studentima najbolje plaćen
Akademci uglavnom ne biraju poslove i poslodavce kad dobro zarade
Početkom novembra, kad upišu ili obnove godinu, studenti potraže posao preko studentskih i omladinskih zadruga. Za poslove koji duže traju, studenti u Beogradu mogu da zarade od 88 do 150 dinara po satu, za poslove koji traju do tri dana, dnevnica iznosi od 1.000 do 1.500 dinara, a nekada i više. Devojke najviše vole da rade kao promoterke, a mladići se najlakše odlučuju za rad na računaru.

U Beogradu postoji samo jedna studentska zadruga, koja trenutno okuplja oko 14.000 studenata Beogradskog univerziteta kojima je povremeno potreban posao, ali studenti rade i preko omladinskih zadruga. Studenti iz unutrašnjosti, kažu u Zadruzi studenata Univerziteta u Beogradu, nisu izbirljivi i uglavnom prihvataju sve što im se ponudi, dok se Beograđani ponekad nećkaju i prihvataju samo finije poslove. Među studentima su najpopularniji dnevni poslovi koji traju do tri dana i za koje odmah dobijaju nadoknadu. Uglavnom, to su poslovi kao što je pakovanje robe, lepljenje deklaracija, vršenje anketa, ali i teži fizički poslovi (utovar, istovar i prenos robe), ako je zarada dobra. Studenti najčešće rade kad prođu ispitni rokovi, a oni koji obnove godinu obično potraže posao na duže vreme jer ne žele da se vrate kući. U poslednje vreme popularni su noćni poslovi u velikim supermarketima, gde studenti popunjavaju rafove koji se u toku dana isprazne.

- Trenutno se najviše traže radnici za jesenje sajmove, gde studenti za jedan dan mogu da zarade oko 1.500 dinara. Rado su prihvaćeni i razni pomoćni poslovi u administraciji, a posebno je interesantan rad u pozorištima i muzejima, gde pripremaju eksponate za izložbe, dele kataloge i vode računa da se nešto ne ošteti - priča za „Blic“ Dragan Savkić, rukovodilac komercijalnog sektora u Zadruzi studenata Univerziteta u Beogradu.

Omladinsko i studentsko zadrugarstvo u Srbiji su u krizi zbog visokih poreza i doprinosa, koje poslodavci moraju da plate državi. Izdaci za poslodavca su veći ako zapošljavaju studente starije od 26 godina. Na primer, ako student zaradi bruto 10.000 dinara, kada se odbije sve što je potrebno uplatiti državi, ostaje mu samo 7.522 dinara neto zarade - kaže za „Blic“ Slobodan Radulović, direktor Zadruge studenata Univerziteta u Beogradu.

Studentima koji studiraju strane jezike zanimljivi su prevodilački poslovi, a svi rado prihvataju poslove pakovanja i kataloške prodaje. Ivana Vuković, studentkinja četvrte godine na Tehnološkom fakultetu, već nekoliko godina radi kao promoterka preko Omladinske zadruge „Sat“. Ivana ima samo 22 godine, a njen prosek ocena na fakultetu je 10. Od posla, dok je studirao, nije bežao ni Ivan Milićević iz Čačka, koji je, i pored odličnog uspeha na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, stizao da radi i fizičke poslove.

- Studenti iz unutrašnjosti su vredniji, valjda su svesni da njihovi roditelji izdvajaju poslednji dinar da bi ih školovali. Oni ne biraju poslove, dok se Beograđani često nećkaju kada im ponudimo neki fizički posao - kaže za „Blic“ Katica Krnjajić, direktorka Omladinske zadruge „Sat“.

Najbolje plaćene promoterke

Niški studenti najslabije su plaćeni za posao prodavca u trgovinama, koji se plaća od 80 do 100 dinara po satu. Ponajbolje finansijski prolaze devojke angažovane za promociju proizvoda, koje zarade 200 dinara za sat.

Za građevinske poslove preduzetnici plaćaju od 130 do 180, a za poslove utovara i istovara robe od 140 do 180 dinara po satu.

U „Akteru“, najstarijoj niškoj studentskoj zadruzi, kažu da se za kratkotrajne poslove od pet -šest dana umesto satnine isplaćuju dnevnice, koje u proseku iznose od 800 do 1.200 dinara za najrazličitije poslove. Za mesečno radno angažovanje studenti mogu da zarade od 11.000 do 15.000 dinara.

Studenti najčešće „zaglavljuju“ na građevini i na fizičkim poslovima na stovarištima, a studentkinje su tražene za rad u megamarketima, tržnim centrima, na ulici i za rad na računaru, a takođe i za reklamiranje proizvoda.

Traže lakše i bolje plaćene poslove

S početkom školske godine povećan je broj studenata koji traže posao preko studentskih i omladinskih zadruga u Novom Sadu, saznajemo u zadrugama „Student“ i „AB“. Kako kaže komercijalni direktor „Studenta“ Anđelko Radulović, najmanje studenata zainteresovano je za poslove u poljoprivredi, za koje trenutno postoji najveća potražnja, kao i za teške fizičke radove na utovaru džakova i kopanju kanala. Nadoknade za utovar džakova i kopanje kanala iznose oko 2.500 dinara za 10 časova rada, dok se poljoprivredni radovi plaćaju oko 800 dinara za 8 sati rada.

Radmila Desnić iz studentske zadruge „AB“ ocenjuje da su studenti ipak najzainteresovaniji za poslove koji se najbolje plaćaju, bez obzira na vrstu posla.

Devojkama se nude poslovi kao što su promocije, slaganje artikala po rafovima i priprema stanova za tehničke prijeme, koji spadaju u lakše poslove i plaćuju se oko 100 dinara po satu.