Vesti
Politika
Kvorum usporio nezavisnost Srbije06.06.2006. 11:00
Izvor: Danas
Bez prisustva opozicije Skupština Srbije donela odluku kojom nalaže Vladi da započne prenos nadležnosti SCG
Beograd - Mada je planirano i najavljeno da sednica Skupštine Srbije na kojoj je trebalo da bude usvojena Odluka o preuzimanju nadležnosti traje deset minuta i da ne bude rasprave, diskusija se odužila, a Odluka kojom je Srbija faktički postala nezavisna država izglasana je iz drugog pokušaja sa 126 glasova "za" tek oko 14 sati. Umesto protokolarne desetominutne sednice, od 11 sati i 50 minuta do 12 sati za govornicom su se smenjivali predstavnici poslaničkih klubova koji su se međusobno optuživali za izdaju nacionalnih i državnih interesa. Posle dvočasovnih "patriotskih" govora predsednik Skupštine Predrag Marković je zaključio raspravu i pozvao poslanike da glasaju, ali je, po starom običaju, Skupština ostala bez kvoruma jer su salu napustili poslanici SRS, DS i ostatka opozicije. U sali je tako ostalo 125 poslanika pa je usledila višeminutna pauza i čekanje kvoruma.Šef poslaničkog kluba DSS Miloš Aligrudić optužio je poslanike DS za jučerašnju blamažu u Skupštini Srbije.
- Očekivali smo da poslanici DS prisustvuju glasanju kao što su najavljivali tokom rasprave. Do problema je došlo zbog toga što je nekoliko poslanika vladajuće koalicije bilo opravdano odsutno zbog službenih putovanja ili bolesti - izjavio je Aligrudić.
On je uveren da jučerašnji problemi oko izglasavanja Odluke ne pokazuju krizu vlasti.
- Naravno da imamo podršku više od 126 poslanika - tvrdi Aligrudić.
On demantuje i tvrdnje da je prekršen Poslovnik.
- Pošto je Odluka dokument na koji nisu podneti amandmani, nema potrebe da se čeka da istekne rok od 24 sata za glasanje - smatra Aligrudić.
Za poslanike radikala jučerašnji dan je bio tužan, a šef njihovog poslaničkog kluba Tomislav Nikolić najavio je nastavak političke borbe za državu u kojoj će se naći ne samo Srbija i Crna Gora, već i RS i RSK. Izglasavanje Odluke, prema njegovom mišljenju, samo je manevar G17 Plus i Vojislava Koštunice kako bi ostali na vlasti.
U dvočasovnoj raspravi koja je prethodila glasanju jedino je šef Poslaničke grupe G17 Plus Miloljub Albijanić sa ushićenjem uzviknuo "Živela nezavisna Srbija", što su jedino poslanici njegove stranke propratili aplauzom.
- Ovaj trenutak je obnova države i ne treba da bude čas tuge, već radosti - rekao je Albijanić, ističući da je to dug prema precima.
On je zahvalio ministrima odbrane i spoljnih poslova zbog toga što su na zgradama kasarna i državnih predstavništava istakli srpsku zastavu. Od Albijanića je i potekao poziv da se uklone zastave SCG sa svih mesta u parlamentu, a da se u što kraćem roku istakne srpska zastava, uz zvuke himne Bože pravde.
Osećanja šefa Poslaničke grupe SRS Tomislava Nikolića i njegovog zamenika Aleksandra Vučića za govornicom su varirala od izraza žalosti, tuge, do toga da nema mesta za slavu "kad sinovi treba da dele imovinu mrtvog oca". Nikolić je optužio EU za podstrekivanje nezavisnosti Crne Gore i poručio da će sve dok postoje druge srpske države borba radikala biti usredsređena na to da Srbi žive u istoj državi. Nikolić je nazvao šljamom one koji čine Vladu u Vojvodini:
- Ne treba da preuzimamo funkcije za koje nismo Ustavom spremni - ne može Šćepan Mali da kaže ja sam od sada vrhovni komandant, a Vuk Drašković da je ministar, ukoliko ga kralj ne namesti.
Nikolić smatra da se zakoni SCG ne mogu pretočiti u zakone Srbije, jer to Ustav ne predviđa.
- Mi još nismo Srbija, samo smo pravni sledbenik, a ovo je ustav jedne federalne jedinice, a ne Srbije koja danas nije nezavisna država - rekao je Nikolić.
U gradaciji raspoloženja DSS se nalazi između dve krajnosti.
- Ima i nas koji smo veoma nezadovoljni i nesrećni. Za mene je odvajanje Crne Gore tužna realnost koju mi je teško da prihvatim, ali moram - izjavio je šef Poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić.
Prema njegovim rečima, stav DSS je da je zajednička država najbolje rešenje "jer smo bratski narodi i najbliže našem shvatanju da smo isti narod". Aligrudić je pozvao prisutne da jaz između dva dela istoga ne učine većim, dodajući da one koji žive u Crnoj Gori u DS i dalje smatraju braćom. Aligrudić je poručio da se treba što bolje pripremiti za naredne izbore, ne odbacujući mogućnost da rokovi budu i kraći nego što su zapisani u Ustavu i zakonima.
Prema oceni šefa Poslaničke grupe DS Dušana Petrovića "nije vreme za tugu i da se liju krokodilske suze onih koji žele da dođe do nesreće pa da budu izbori":
- Nije vreme za egzaltaciju, već da Srbiji vratimo snagu. Živela Srbija!
Petrović je rekao da DS smatra da je dobro da Srbija i Crna Gora budu u zajedničkoj državi, jer to je i najkraći put do EU, ali je u ime stranke Petrović s govornice čestitao građanima Crne Gore, ma koliko da to nije u skladu sa politikom DS, jer ko širi mržnju radi protiv građana Srbije, poručio je Petrović. On je ocenio da postoje dve ideologije u Srbiji. Jedna - koja ima san o velikoj državi i koja će daleko na Zapadu imati svoje granice, što predstavlja košmar, a druga - ideologija DS koja ima viziju jake ekonomije Srbije.
Prema rečima šefa Poslaničke grupe SPS Ivice Dačića, za socijaliste ovo ne može da bude dan velike radosti i ne treba se utrkivati u čestitkama, jer brine da li će se u Srbiji srpski narod rasrbljavati.
- Prekid pregovora sa EU nekoliko nedelja pre referenduma u Crnoj Gori nije bio zbog Ratka Mladića, već zbog toga da Milo Đukanović pobedi - izjavio Dačić i upitao šta nam je donelo to što je Goran Svilanović podigao zastavu u UN.
Prema Dačiću treba da živimo u nadi da će se srpski narod nekada ujediniti i založio se da ista prava na izjašnjavanje o svom statusu mogu imati i građani koji žive van Srbije. Neposredno pre glasanja Dačić je skrenuo pažnju na "neprimereno ponašanje DS koja vrši vlast i ima predsednika države, a u trenutku glasanja ispada da smo mi ovde koji smo prisutni više zainteresovani da li će predsednik države Boris Tadić biti vrhovni komandant vojske".
- Prvi su potrčali da čestitaju Đukanoviću - primetio je Dačić i upitao zbog čega su demokrate tražili ostavku ministra policije Dragana Jočića zbog ubistva Vukojevića, a nisu tražili ostavku Dušana Mihajlovića kada je ubijen Zoran Đinđić.
Prva poseta Banjaluci
Vlada Srbije će u petak, predvođena premijerom, otići u prvu zvaničnu posetu posle proglašenja samostalnosti Srbije, i to u Banjaluku. Tom prilikom biće razgovora, između ostalog, o ulasku Komercijalne banke na tržište BIH, a planirano je otvaranje centrale Komercijalne banke do kraja septembra u Banjaluci. Postoji i interesovanje Dunava za ulazak na to tržište, rekao je Mlađan Dinkić, ocenjujući kojim smerom će se dalje razvijati ekonomski odnosi sa susednim državama. Kada je reč o vojsci, prema Dinkićevoj oceni, ne bi trebalo da bude nikakvih problema jer je još pre dva meseca Vlada Srbije donela odluku o formiranju Direkcije za imovinu kao jedine institucije nadležne za pitanje vojne imovine i utvrdila plan za finansiranje vojske.
Nema govora, rekao je Dinkić, da će Vlada ostaviti vojsku. Naprotiv, pojačano će voditi računa o njenom finansiranju. On je još dodao da će u narednih nekoliko nedelja biti završen plan o prodaji vojne imovine i plan o finansiranju profesionalne vojske koji je već pripremljen.
O ustavu
DS ne koči rad na novom ustavu, tvrdi Dušan Petrović.
Nismo izašli iz priče o novom ustavu i tražimo da i narod učestvuje u donošenju najvišeg zakonodavnog akta. Čekamo da predsednik Skupštine zakaže sednicu Pododbora za ustavna pitanja - naveo je Petrović koji juče nije imao nikakvih informacija o navodnom sastanku DS i G17 Plus o učešću demokrata u vlasti.
Tomislav Nikolić je izjavio da nije bilo nikakvih razgovora o novom ustavu i da su vanredni izbori jedini put za izlazak Srbije iz političke krize.
- Pitao sam Predraga Markovića o tome, a on mi je odgovorio: "Sačekaj da prvo završimo ovo danas". Nema ništa od novog ustava - rekao je Nikolić.
On je dodao da aktuelni Ustav nije pisan za samostalnu državu i da su "izbori jedini izlaz".
Ne stavlja se tačka na "i" nego dodaje jedno "i"
Pozivajući poslanike da se ne svađaju jer se građani Srbije nisu uželeli svađa, kako je to neko rekao za skupštinskom govornicom, predsednik Predrag Marković je rekao da se odlukom Skupštine ovlašćuje država Srbija da uđe u posed onoga što je stvarala sama i s drugima u različitim vremenima. Ovom odlukom, rekao je Marković, "ne stavlja se tačka na "i" nego dodaje jedno "i". Odluku Skupštine Marković je nazvao uverenjem, a ona su, kako je rekao, neophodna da bi se život nastavio. Državna zajednica SCG postaje S i CG.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…