Vesti
Politika
Ustavni zakon, pa izbori01.11.2006. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Političke stranke u Srbiji počele su konsultacije oko teksta novog ustavnog zakona i oko izbora.
Na tu temu tokom dana razgovarali su socijalisti i radikali, a razgovori se, po svemu sudeći, vode i između DS-a i DSS-a, iako funkcioneri te dve stranke ne žele da iznose detalje. Takođe, i dalje nije izvesno kada će republički parlament dobiti priliku da potvrdi nedavno usvojeni Ustav, jer je pored 5. novembra za koji se zalaže predsednik Skupštine sada aktuelan i Mitrovdan, 8. novembar.Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić i predsednik Glavnog odbora SPS-a Ivica Dačić saglasili su se da bi bilo najbolje da novi ustav bude proglašen 8. novembra, kako kažu, na Mitrovdan.
Oni smatraju da bi odmah po proglašenju ustava trebalo bi najhitnije doneti ustavni zakon, kao i zakone o vojsci, predsedniku Republike, Vladi, ministarstvima, sudovima, kasacionom sudu i paket zakona iz oblasti lokalne samouprave.
DS i DSS traže kompromise
Dok se SPS i SRS dogovoraju kao nekada, DS i DSS i dalje ističu različitosti i traže kompromise.
Šef poslanika DSS-a u Skupštini Srbije Miloš Aligrudić indirektno potvrđuje da se razgovori vode, ali da on u njima ne učestvuje. "To su verovatno razgovori na nivou predsednika stranaka, verujem da treba da uključe, ako već nisu i uključili, pošto o tome ne znam, i predstavnike SRS-a i drugih političkih stranaka u Srbiji, koje su parlamentarne", kaže on.
"To su dogovori koji treba da uključe sve. Naime, pošto je osnova za celu ovu priču ustavni zakon, a za taj zakon je potrebna dvotrećinska većina, mislim da bi naša ambicija trebalo da bude da se on usvoji makar istom onom većinom kojom je usvojen i predlog ustava", kaže Aligrudić.
Razgovori se vode, potvrđuje i potpredsednik demokrata Nenad Bogdanović: "Praktično, pregovori postoje u kontinuitetu. Oni se vode na različitim nivoima, pokušavamo da nađemo zajednički jezik i ostajem pri onom stavu koji sam izneo, da u ovom trenutku je najveći problem za to da ustavni zakon dobije dvotrećinsku većinu stav SRS-a kada su izbori u pitanju".
Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić kaže da će ustavni zakon verovatno biti donet sledeće nedelje: "Tačan datum izbora ostaje na dogovoru. Očekuju se ili krajem ove godine ili u martu iduće. Januar je nezgodan zbog praznika, a u februaru je već loše vreme. Ako se sve stigne biće u decembru":
U međuvremenu, u razgovorima SPS-a I SRS-a zaključeno je da bi termini za održavanje izbora "trebalo da budu deo dogovora svih političkih stranaka, a ne predmet ucena i ultimatuma Borisa Tadića, Martija Ahtisarija, Havijera Solane ili bilo koga drugog".
Štampa: Počinju pregovori DS-DSS?
Prema saznanjima Blica, predstavnici Demokratske stranke i Demokratske stranke Srbije danas počinju pregovore o izborima, odnosno sadržaju Zakona o sprovođenju ustava, kojim bi trebalo da budu precizirani i izborni rokovi.
Blic navodi i da će parlamentarni izbori u Srbiji biti održani u decembru, a da su minimalne šanse da se istovremeno održe izbori za predsednika.
Predstavnici DS-a insistiraju na istovremenom održavanju parlamentarnih i predsedničkih izbora, dok stranke vladajuće koalicije i Srpska radikalna stranka smatraju da prvo treba održati parlamentarne izbore, pa tek onda predsedničke.
List se poziva na izvor blizak Vladi Srbije, koji procenjuje da su mali izgledi da se tako suprotstavljeni stavovi približe, odnosno da istog dana budu birani predsednik i poslanici.
Večernje novosti, takođe se pozivajući na neimenovane izvore, pišu da je u neformalnim stranačkim razgovorima aktuelan 21. januar kao datum i parlamentarnih i predsedničkih izbora. "Takav dogovor mogao bi da približi stavove najudaljenijih, a to su DS i SRS", navodi taj izvor.
Danas piše da su o izborima i o ustavnom zakonu u utorak razgovarali predstavnici SRS-a i Socijalističke partije Srbije, a da je funkcioner SPS-a Ivica Dačić naveo da je razgovarao sa zamenikom predsednika SRS-a Tomislavom Nikolićem, opisavši to kao normalan međupartijski kontakt i razmenu mišljenja.
On je dodao kako još nije siguran da li će SRS i SPS izaći sa zajedničkim stavom o izborima, ali da Vlada Srbije, ako se to desi, neće moći da obezbedi dvotrećinsku većinu za izglasavanje ustavnog zakona.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…