Vesti
Politika
Nema novih ostavki, a stare ne važe
01.11.2006. 17:00
Izvor: Politika
Nedoumice oko statusa ministara G17 plus
Ministri iz G17 plus neće pisati nove ostavke, sudeći po izjavi Mlađana Dinkića, lidera te stranke, koji je juče rekao da su oni „jasno napisali što su imali da napišu”. Međutim, ono što su dostavili Narodnoj skupštini Srbije nije napisano kako treba, pa, u formalnopravnom smislu, kako je ranije kazao Predrag Marković, predsednik parlamenta, ni ne postoji. Da li ostavke za skupštinu postoje, ili ne, sudeći po izjavama za „Politiku”, tumačiće se još, a zbog ovih nedoumica SRS je pozvao premijera Vojislava Koštunicu da objasni da li je vlada pala, ili ne.

Markoviću su 2. oktobra stigli dopisi od članova vlade iz G17 plus, sa identičnim tekstom: „Ovim Vas obaveštavam da sam podneo ostavku ...” U drugom delu teksta traži se da ostavka bude konstatovana posle okončanja referenduma. Kad su poslanici SRS-a i DS-a pokrenuli pitanje ostavki na poslednjoj, oktobarskoj sednici skupštine, na kojoj je razmatrano ukidanje imuniteta zameniku republičkog javnog tužioca Miloradu Cvijoviću.

Marković je tada kazao da je on dobio „jedan papir – obaveštenje, ali to nije ostavka, jer ne ispunjava formalno uslove za to”. Marković je takođe podučio sve koji hoće da napišu ostavku da prvo nauče kako se ona piše. Šta misli o ovoj „pouci”, Mlađan Dinkić je juče rekao novinarima. „Uvek sam imao peticu iz srpskog jezika, ne pada mi na pamet da me neko uči kako se piše bilo šta. Mi smo jasno napisali šta smo imali da napišemo i rekli da naša ostavka može da se konstatuje odmah nakon referenduma. Bez naših ostavki Srbija ne bi dobila novi ustav i vlada bi ostala da vlada još godinu dana.” Dinkić je takođe rekao da će cela vlada automatski biti u ostavci, ako se po proglašenju ustava, odmah raspišu parlamentarni izbori, a „ako se odlože, vlada će raditi bez G17 plus”.

Advokat i poslanik DSS-a u srpskom parlamentu, Đorđe Mamula, uz napomenu da govori u lično ime, kaže za „Politiku”: „Te ostavke su bile pod odložnim uslovom, a ostavke ne mogu biti pod odložnim uslovom. Postoje dve vrste ostavki – neopozive i one koje se podnose radi provere poverenja u parlamentu. Prve se samo konstatuju, a ove druge se stavljaju na glasanje. Ostavke G17 plus ne spadaju ni u jednu od tih i ne bi mogle biti na dnevnom redu, ali to je moje tumačenje.”

Aleksandar Vučić, generalni sekretar SRS-a, kaže za „Politiku” da Dinkićevo objašnjenje o ostavkama ne zaslužuje nikakav komentar: „Sve u vezi s tim je lakrdija.” Šta će, s obzirom na Markovićevu svojevremenu izjavu da nema ostavki, već da je u pitanju samo papir – obaveštenje, i Dinkićevu izjavu da je sve već napisano, biti sa „ostavkama”, Vučić komentariše ovako: „Ništa. Očito da ostavki nema.” On, ipak, dodaje, da je Kolegijum SRS-a juče pozvao premijera Vojislava Koštunicu da jasno kaže šta je sa ostavkama ministara G17 plus i da li je vlada pala, ili nije. Vučić ističe: „Važno je da dobijemo konkretan odgovor, kako bismo mogli, u zavisnosti od toga imamo li vladu ili ne, da određujemo rokove u zakonu za sprovođenje ustava, za određene, pa i izborne radnje.”

„To što radi G17 plus je vrlo neozbiljno i kompromituje bavljenje politikom u Srbiji, ali takav njihov stav svedoči i o neodgovornosti prema, pre svega građanima, ali i institucijama u Srbiji. Ovakvi njihovi potezi ne zaslužuju dalje komentare”, ocenio je za „Politiku” Milan Marković, poslanik DS-a i potpredsednik skupštine Srbije.

Milorad Vučelić, potpredsednik SPS-a, kaže za „Politiku”, da je „dosta više te igre G17 plus”. On takođe smatra da od cele te priče o ostavkama neće biti ništa, a „trebalo bi da lepo konstatujemo njihove ostavke i da oni lete iz vlade.” Vučelića je, sudeći po ne baš biranim rečima, baš iznerviralo i to što, kako kaže, Dinkić „priča kad moraju da budu izbori”. „Kako Dinkić, ali i oni iz DS-a, misle da se ide na izbore kad nije bilo rebalansa budžeta, kojim bi se obezbedio novac za izbore, jer budžetom za ovu godinu nisu predviđena sredstva za izbore.” Na naše podsećanje da bi pare mogle biti namaknute iz budžetske rezerve, koja nije mala (1,7 milijardi dinara), Vučelić kaže: „I za to je potrebno da imamo odluku skupštine.”
Sudeći prema ovim izjavama, i sudbina ostavki G17 plus u parlamentu, kao i samog parlamenta, zavisi od datuma izbora, koji bi trebalo da bude definisan zakonom o sprovođenju ustava. Usvajanje ustavnog zakona zavisi od dogovora. Prema našim saznanjima, neke konsultacije oko njega počele su juče, ali su uglavnom neformalne, a tek danas se, kako kažu naši izvori u Narodnoj skupštini Srbije, možda mogu očekivati i neki konkretniji zvanični razgovori.