Vesti
Politika
Srbiji mitrovdanski ustav?
02.11.2006. 09:00
Izvor: Danas
Srbiji mitrovdanski ustav?
Parlamentarne stranke još nisu okončale konsultacije, pa se ne zna kada će biti i kako će izgledati svečana sednica Skupštine
Beograd - Sednica Skupštine Srbije na kojoj bi trebalo da bude proglašen novi ustav i, ukoliko se partije dogovore, usvojen zakon o njegovom sprovođenju, još nije zakazana, mada ju je predsednik parlamenta Predrag Marković odmah po okončanju referenduma najavio za nedelju 5. novembar. U skupštinskim službama juče nisu imali odgovore na pitanja o tome kako će izgledati sama sednica ("Još je rano, tek pregovaramo i čekamo da sednica bude zakazana"), ali se pretpostavlja da će zbog svečanog karaktera biti domaćih i stranih gostiju.
Šefovi poslaničkih klubova SRS i SPS Tomislav Nikolić i Ivica Dačić su rekli da je bolje da sednica Skupštine umesto u nedelju 5. bude održana u sredu 8. novembra, na Mitrovdan. Nikolić i Dačić smatraju da bi bilo dobro da novi ustav, kao što je već bio slučaj u istoriji Srbije, bude upamćen i po verskom prazniku.
Da bi konsultacije premijera i predsednika Srbije, predsednika Skupštine i predstavnika stranaka mogle rezultirati "mitrovdanskim ustavom" uveren je šef Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima Srđan Đurić. konsultacije. I potpredsednica stranke G17 Plus Verica Kalanović misli da bi "za građane Srbije bilo najbolje da se u sredu 8. novembra održi svečana sednica na kojoj bi trebalo potvrditi novi ustav, a istog dana usvojiti ustavni zakon i raspisati parlamentarne izbore.
Sednica na kojoj će biti proglašen ustav biće druga posebna sednica koja se održava prema Poslovniku izmenjenom krajem septembra. Na prvoj posebnoj sednici održanoj u zgradi parlamenta u Ulici kralja Milana 30. septembra jednoglasno je usvojen ustav, uz prisustvo predsednika Borisa Tadića, premijera Vojislava Koštunice i skoro kompletne vlade, izuzimajući Ivanu Dulić Marković i Tomicu Milosavljevića, potpredsednicu i ministra zdravlja u ostavci.
Prema izmenjenom Poslovniku posebnu sednicu saziva predsednik Skupštine koji utvrđuje dnevni red. Posebna sednica saziva se radi usvajanja predloga ustava, proglašenja ustava i zakona za sprovođenje ustava, polaganja zakletve predsednika Republike, kad kandidat za predsednika Vlade izlaže program i predlaže članove Vlade radi polaganja zakletve predsednika i članova Vlade, kao i polaganja zakletve izabranih lica koja, u skladu sa zakonom, zakletvu polažu pred Narodnom skupštinom. Posebna sednica se može sazvati i da bi se Narodnoj skupštini obratio predsednik strane države ili vlade, predstavnik parlamenta strane države, ili međunarodne organizacije.
Mada će ovo biti tek druga posebna i svečana sednica parlamenta nezavisne Srbije, ranija skupštinska zasedanja koja su imala takav karakter nisu slavno prolazila. Poslanici SRS su svako obraćanje predstavnika međunarodne zajednice u Skupštini nekadašnje SCG koristili za stranačku promociju i nošenje majica s likom Vojislava Šešelja. Dok su poslanici 30. septembra uveče usvajali novi ustav ispred Skupštine Srbije okupili su se simpatizeri LDP, GSS, SDU i LSV i protestovali uz skandiranje "Ubili ste Đinđića", "Ovo je Legijin ustav".
Ni usvajanje odluke o preuzimanju nadležnosti SCG kojom je proglašena nezavisna Srbija, 5. juna u Skupštini, nije prošlo glatko. Zbog nedostatka kvoruma sednica koja je trebalo da bude protokolarna i traje desetak minuta odužila se i pretvorila u međusobna optuživanja, a Srbija je postala nezavisna prostom većinom od samo 126 poslanika. Posle usvajanja odluke podignuta je zastava Srbije na jarbol parlamenta, ali ni ta jednostavna radnja nije mogla da prođe bez problema. Zastava SCG se zaglavila, pa ju je "domaćin" Skupštine jedva skinuo.

Za novi ustav glasalo 53,04 odsto birača

Beograd - Za novi ustav Srbije na referendumu 28. i 29. oktobra glasalo je 53,04 odsto od ukupnog broja upisanih birača, navedeno je u izveštaju koji je Republičkoj izbornoj komisiji dostavio Zavod za statistiku. Glasanje je sprovedeno na 8.441 biračkom mestu, a od 6.639.385 birača, na referendum je izašlo 3.645.517 - 54,91 odsto, 97.497 birača (1,47 odsto) zaokružilo je "ne" na glasačkom listiću, a nevažećih listića bilo je 25.866.
Za potvrđivanje novog ustava na Kosovu i Metohiji glasalo je 85,29 odsto birača, u Vojvodini 43,93, a u centralnoj Srbiji 55,33 odsto. Prema podacima s biračkih mesta u inostranstvu, za potvrđivanje novog ustava glasalo je 2.860 (15,81 odsto) od ukupno 18.093 upisana birača. U inostranstvu je na referendum izašlo ukupno 2.960 birača, a njih 70 zaokružilo je "ne" na glasačkim listićima. Od ukupno 6.675 ukupno upisanih birača koji su mogli da glasaju u zavodima za izvršenje zavodskih sankcija, za novi ustav glasalo je 5.179 birača, odnosno njih 77,59 odsto.
Republička izborna komisija odbacila je juče kao neosnovana dva prigovora koje su podneli građani, a koji se odnose na rad opštinskih komisija u Novom Beogradu i Vračaru.

"Dobili ste odgovor"

Predrag Marković je juče izbegao da odgovori na pitanje kada će zakazati sednicu Skupštine.
- Dobili ste saopštenje - odgovorio je Marković novinarima.