Vesti
Politika
Pentagon zadaje novi udarac u medijskom ratu
02.11.2006. 09:00
Izvor: Danas
Pentagon zadaje novi udarac u medijskom ratu
Vašington formirao novu jedinicu za odnose sa javnošću
Vašington - Novi napori Pentagona da utiču na medijsku sliku rata u Iraku predstavljaju primer kako vlade reaguju kada rat ne ide kako treba, smatraju pojedini svetski analitičari. "U tom trenutku predstavnici vlade počinju da misle da nije problem u samom ratu, već u njegovoj prezentaciji. Mediji, koji samo prenose događaje snose krivicu, a ne sama poruka", piše novinar Bi-Bi-Sija Pol Rejnolds.
Plan je da nova jedinica za odnose sa javnošću, koju je formiralo američko ministartsvo odbrane, brzo reaguje i "izmeni zapise" uključujući i one krucijalne - na internetu. Internet je mesto gde blogovi i drugi sajtovi brzo šire informacije, iznoseći ih kao činjenicu, a nekad kao glasinu, i tako vrše pritisak na formiranje mišljenja. Da li će ovo doneti veliku promenu, još uvek je otvoreno pitanje. Prema mišljenju analitičara, buntovnici u Iraku su brilijantni u korišćenju medija, naričito Interneta, tako da Pentagonu neće biti lako da zada kontraudarac njihovom uticaju na medijsku sliku.
Primer načina na koji pobunjenici koriste medije može da se vidi na sajtu koji vodi Memri, bliskoistočni Institut za istraživanje medija. U jednom slučaju, skinuli su sa džihadskog sajta osmominutni video kako otpad municije SAD gori u Bagdadu 10. oktobra. To je spektakularan prikaz, dobro upakovan i ukomponovan zajedno sa komentarom koji hvali borce koji su izveli napad.
Američki sekretar odbrane Donald Ramsfeld signalizirao je ovakav potez Pentagona u govoru u Savetu za odnose sa inostranstvom u Njujorku u februaru. Tada je rekao: "Naši neprijatelji su se vešto adaptirali u vođenju ratova u današnjem dobu medija, ali mi, naša zemlja, naša vlada se nije adaptirala". "Danas smo uvučeni u prvi ovakav rat u istoriji - nekonvecionalni i neregularni - u eri imejlova, blogova, mobilnih telefona, instant porukama, digitalnim kamerama, 24časovnom prenosu vesti, satelitskoj televiziji. Nikada ranije se rat nije vodio u ovakvom okruženju", istakao je Ramsfeld. Ramsfeld je još rekao da Vašington i američka vojska moraju da odgovore brže na događaje i da nauče da iskoriste internet i satelitsku televiziju. Pojedini dopisnici tvrde da je poslednjih meseci pobeda u borbi za javno mišljenje postala novi front Bušove administracije. Ramsfeld je u svom govoru još rekao i to da se neke od najkritičnijih borbi SAD sada vode u "novinarskim sobama". Prema njegovom mišljenju, Al Kaida i drugi islamski ekstremisti bombarduju Muslimane negativnim slikama Zapada, koje su otrovale javno viđenje SAD.
Pentagon je, međutim, pokušao i ranije da utiče na medije, naročito na iračke medije, i tada je "pao i dočekao na lice". Njujork tajms, je 2005. godine obelodanio podatak da Ministarstvo odbrane plaća kompaniji za odnose sa javnošću da piše i postavlja članke u iračkim novinama. Jedan od tih članaka imao je lirsku rečenicu "peščana oluja ide ka demokratskom Iraku", otkrivajući skeptično viđenje Zapada da demokratija ne deluje u Iraku.
Jedna od priča koja može da posluži kao opomena jeste ona iz vijetnamskog rata. Rat je tada u Vijetnamu bio izgubljen kada su gledaoci u svojim dnevnim sobama shvatili šta se događa na bojištima i nikakav obrt nije mogao to da promeni. Prekretnica u medijskom ratu dogodila se kada je veteran, glavni spiker Si-Bi-Esa, Valter Kronkit, otišao u Vijetnam posle Tet ofanzive 1968. godine. Kada se vratio objavio je da je situacija tamo bezizlazna. Ovako je završio emitovanje: "Reći da smo blizu pobedi danas je verovanje, suočavajući se sa dokazima, optimista koji su grešili i u prošlosti. Sugerisati da smo na ivici poraza je popuštanje preteranom pesimizmu. Da kažemo da smo u bezizlaznoj situaciji čini se kao jedini realan, iako nezadovoljavajući, zaključak".