Vesti
Politika
LDP i Ljajić najbrži03.11.2006. 15:30
Izvor: Danas
Izbori još nisu raspisani, a pojedine koalicije se već formiraju
Beograd - Izbori u Srbiji još nisu raspisani, ali se već naziru moguće koalicije. Dok u vodećim parlamentarnim strankama tvrde da pre raspisivanja izbora neće saopštavati kako će nastupiti u borbi za osvajanje mandata, a predsedničku kandidaturu najavio je samo Boris Tadić, pojedine stranke uveliko rade na formiranju koalicija. Najpre su to učinili lideri Liberalno-demokratske partije, Građanskog saveza Srbije, Socijaldemokratske unije i Lige socijaldemokrata Vojvodine koji su se još 8. oktobra u Beogradu dogovorili o zajedničkom bojkotu referenduma za potvrđivanje novog ustava i izlasku na izbore, a potom i Rasim Ljajić sa Listom za toleranciju.Lider LDP Čedomir Jovanović pozvao je uoči referenduma građane da svoje nezadovoljstvo Ustavom iskažu na izborima.
- Referendum ne možemo da kontrolišemo, ali ćemo na izborima naplatiti osionoj vlasti tako što ćemo građanima omogućiti da uđu u politiku - rekao je Jovanović koji prognozira poraz aktuelne vlasti na predstojećim izborima.
Žarko Korać, predsednik Socijaldemokratske unije i poslanik u Skupštini Srbije, u izjavi za Danas kaže da izbore očekuje u januaru, ali da njihova koalicija, kako kaže "izborni blok", verovatno neće imati svog predsedničkog kandidata.
- Očekujem izbore u januaru. Mislim da će SRS i DSS pokušati da izbegnu predsedničke i parlamentarne izbore u istom danu, ali za sada ne vidim kako će u tome da uspeju, kaže Korać. Na pitanje da li je njihova koalicija otvorena za još neke partije, Korać kaže da je u pitanju politički izborni blok i da ne vidi kako bi moglo da se proširi. "U ovom trenutku ne vidim ko bi još mogao da nam se pridruži", kaže Korać, dodajući da su priče o postizbornoj saradnji preuranjene i da najpre treba videti kako će izgledati buduća Skupština.
Za razliku od ove koalicije, Lista za toleranciju Rasima Ljajića, predsednika Sandžačke demokratske partije, otvorena je za pristupanje novih stranaka. Listi za toleranciju prekjuče je pristupila Ujedinjena partija Roma iz Bujanovca. Ljajić računa i na podršku Slovaka, Rusina, Ukrajinaca, Bugara, a pregovara i sa albanskim političkim strankama na jugu Srbije.
- Naš poziv važi pre svega za manjine koje nisu politički organizovane, kao i za manjinske stranke koje smatraju da samostalno ne mogu da uđu u parlament. Već smo krenuli u kampanju. Naši ljudi na terenu promovišu koaliciju i uskoro ćemo imati listu od 250 kandidata za poslanike - objašnjava Ljajić za naš list i najavljuje da će do kraja naredne nedelje njegova koalicija imati spisak članova.
Prema važećem zakonu, za Listu za toleranciju, kao koaliciju etničkih manjina, za ulazak u parlament ne važi cenzus od pet odsto već "prirodni prag" koji se računa tako što se broj birača koji su glasali podeli s brojem mesta u parlamentu. Na dosadašnjim izborima, poslaničko mesto je "nosilo" 12-14 hiljada glasova, a Ljajić očekuje osvajanje pet mandata.
- One stranke koje ne budu imale poslanika biće kompenzovane kroz učešće u institucijama vlasti - navodi Ljajić, koji je siguran da će mu se pridružiti većina bošnjačkih partija iz Sandžaka.
Upitan o učešću Albanaca sa juga Srbije, Ljajić odgovara da je najbitnije da oni učestvuju na izborima, "manje je bitno da li samostalno ili kroz našu Listu". Rukovodstva četiri političke partije koje na jugu Srbije okupljaju Albance Partije za demokratsko delovanje, Demokratske partija Albanaca, Pokreta za demokratski progres i Demokratske unije doline, o učešću na izborima izjasniće se verovatno do kraja novembra.
- Mi ćemo naš stav o parlamentarnim izborima u Srbiji formirati tek kada oni budu raspisani - rekao je Riza Halimi lider PDD, najuticajnije partije Albanaca u Bujanovcu, Preševu i Medveđi.
Predsednik opštine Preševo i lider DPA Ragmi Mustafa, kako prenosi Beta, ocenio je da je da "signali koji dolaze sa srpske političke scene upućuju na zaključak da je još rano o tome razmišljati". Skender Destani rekao je da u DUD, "najmlađoj" albanskoj partiji na jugu Srbije, još nisu razgovarali o parlamentarnim izborima.
- Nema sumnje, ti izbori neće biti do Nove godine. Za nas Albance to je šansa da ovo vreme utrošimo na dogovore o zajedničkom nastupu, koliko god to sada izgledalo teško - naglasio je Destani.
Halimi ne isključuje mogućnost da se njegova stranka pridruži Listi za toleranciju, ali kao i Destani, priželjkuje da se svi Albanci na jugu Srbije najpre okupe na zajedničkoj listi.
- Inicijativa Rasima Ljajića nije nova. Ona je dobra i treba učiniti sve da se nacionalne manjine, ukoliko je to uopšte moguće, nađu na jednoj zajedničkoj listi - rekao je za Betu Destani.
Pošto su propali pregovori SPO i G17 Plus, ministar finansija i lider G17 Plus Mlađan Dinkić saopštio je da će njegova partija najverovatnije izaći samostalno na izbore, ali da će učestvovati u postizbornoj koaliciji prodemokratskih i proevropskih stranaka.
- Očekujem da je moguće da pobedimo SRS i da formiramo većinsku vladu zajedno sa DS, jer bi to značilo mnogo više jedinstva, rada i mnogo manje svađa - rekao je Dinkić.
On se nada da demokratski blok može da izađe sa zajedničkim predsedničkim kandidatom. U DS i DSS, međutim, naglašavaju da je još rano za pitanja o izlasku na izbore pošto još nisu raspisani.
- Glavni odbor DSS odlučuje o izborima, predizbornim i postizbornim koalicijama i saradnji. Programske koalicije su moguće, ali je još rano da se o tome govori - kaže Andreja Mladenović, portparol partije premijera Koštunice. Ranije je pominjana mogućnost da DSS bude predvodnik "narodnjačkog bloka" kojem bi se priključili Nova Srbija Velimira Ilića, Jedinstvena Srbija Dragana Markovića Palme, a možda i Lista za Sandžak Sulejmana Ugljanina. DS je najavila da će nastupiti pod imenom "Demokratska stranka - Boris Tadić" i da razgovara o saradnji s pojedinim strankama.
Prema dosadašnjim najavama, SPO i SPS izlaze samostalno na izbore.
"Lista" za Tadića
- Kad god da budu predsednički izbori SDP i Lista za toleranciju podržaće Borisa Tadića. Sa DS će SDP i Lista za toleranciju potpisati dogovor o strateškoj saradnji i to pre izbora. DS je naš politički i strateški parter ne samo na ovim izborima, već i dugoročno - ističe Ljajić.
Koalicija LDP, GSS, SDU, LSV se još nije izjasnila o predsedničkim izborima, a Žarko Korać kaže:
- Ne verujem da ćemo imati predsedničkog kandidata, a ne isključujem mogućnost da se i Koštunica kandiduje za tu funkciju".
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…