Vesti
Politika
Unmik ćuti
04.11.2006. 17:00
Izvor: Politika
Još traje neizvesnost oko isporuke struje Kosmetu
U Koordinacioni centar za Kosovo i Metohiju ni juče nije stigao odgovor iz Unmika na ponudu Beograda da se ovoj pokrajini zbog dugotrajnih nestašica struje isporuči, kao donacija, 50 miliona kilovat-časova električne energije. Kako u izjavi za „Politiku” kaže Nenad Popović, šef ekonomskog tima za Kosovo i Metohiju, stiglo je samo pismo Džolija Diksona, koordinatora radne grupe za energetiku, koji je obećao da će učiniti sve što je u njegovoj moći da Unmik što pre odgovori na ponudu iz Beograda. „Još čekamo odgovor Unmika i nadamo se da će doći bar do kraja sledeće nedelje”, kaže Popović. Tako se muke, pre svega kosmetskih Srba, i dalje produžavaju.

Predsednik Koordinacionog centra Sanda Rašković-Ivić, da podsetimo, uputila je prošle nedelje pismo šefu Unmika Jaokimu Rikeru u kojem se nudi donacija struje srpskim i drugim nealbanskim enklavama koje su restrikcijama najviše i pogođene. Unmiku je dato pet dana da odgovori na ponudu.

Ovo inače nije prvi put da Vlada Srbije nudi pomoć u struji Kosovu i Metohiji. Prošle godine Unmik je prihvatanje ponude uslovio potpisivanjem ugovora sa Kosovskom energetskom korporacijom i zahtevom da slobodno raspolaže isporučenom strujom. Ove uslove Vlada Srbije nije prihvatila, jer je postojala opravdana sumnja da struja ne bi bila isporučena onima kojima je namenjena, odnosno enklavama u kojima većinu stanovništva čine Srbi i drugi nealbanci.

Komentarišući najnoviju ponudu, finansijski direktor KEK-a Paljok Beriša kaže za „Politiku” da nema „nikakvu informaciju da je KEK odlučivao o bilo čemu”. „Ne znam ni da je nama zvanično stigao zahtev od bilo koga za humanitarnu pomoć u snabdevanju električnom energijom”.

On kaže da ne postoji nijedan razlog da neko iskorišćava problem koji Kosovo ima sa električnom energijom „za dobijanje političkih poena”.

– Generalni stav naše korporacije je da se potrošači tretiraju po tome da li plaćaju električnu energiju, a ne po nacionalnom ključu. Mi nikog ne isključujemo iz mreže po nacionalnosti. To bi bilo vrlo neobično. Opštepoznata stvar je da imamo probleme sa snabdevanjem strujom zbog ograničenih kapaciteta u proizvodnji. Tokom zimskih dana potrošnja je iznad 17.000 megavata dnevno, a mi smo u stanju da proizvedemo 13.000-14.000 megavata, pa ni sa uvozom ne možemo da podmirimo potrebe svih potrošača, zbog čega je i došlo do redukcija – tvrdi Beriša, uz opasku da ova kompanija može da naplati samo 50 odsto svojih potraživanja, što ih je dovelo u bezizlaznu situaciju.

Portparol KEK-a Elvir Sinani kaže za naš list da je odluka o prihvatanju ili neprihvatanju donacije isključivo političke prirode: „Nikakvo pismo iz Beograda zvanično nije stiglo kod nas”, dodao je Sinani.
Sva ova objašnjenja ljudi zaduženih za isporuku struje na Kosovu i Metohiji teško da mogu da zadovolje žitelje srpskih enklava, tim pre što su u mraku uglavnom sredine nastanjene nealbancima, odnosno što je teret nestašice očigledno neravnomerno raspoređen. Sanda Rašković-Ivić mrak u srpskim sredinama komentariše kao vid još jednog pritiska na Srbe da se isele sa svojih ognjišta.