Vesti
Politika
Privatni sektor bezbednosti
05.11.2006. 18:00
Izvor: B92
Beograd -- Prema nezvaničnim podacima, oko 45.000 ljudi pod oružjem angažovano u raznim agencijama i kompanijama za fizičko obezbeđenje.
Predsednik Centra za civilno-vojne odnose Miroslav Hadžić upozorava da nema zakona, ne zna se ko izdaje licence, ko nadzire i ko kontroliše ta lica: "Priznaćete da je reč o snažnoj grupaciji, amorfnoj, doduše, gde nije lako prepoznati ko je ko i odakle je stigao i sa kojim namerama je u tom polju".

Prema njegovom mišljenju, bezbednost građana Srbije je bila, a u dobroj meri je i sada, ugrožena najpre iznutra, a sve je to "nužna posledica odsustva državnog plana za reformu sektora bezbednosti"

Hadžić je podsetio da su posle demokratskih promena 2000. godine počele promene i u pojedinim delovima sektora bezbednosti, ali da nosioci vlasti još nisu formulisali, politički i teorijski, zaokružen koncept te reforme i da je zato vidljiv "manjak jedinstvenog pristupa".

"Svedoci smo pokušaja da se reformišu, odnosno reorganizuju neki od delova oružanih snaga - pre svega Vojska, policija i tajne službe - ali svaki za sebe. Nedostaju, međutim, jasan zajednički koncept i državni plan, ali i koordinacija", rekao je on.
Hadžić u intervjuu magazinu Odbrana rekao da još postoji jedna siva, "da ne kaže i crna" zona u sektoru bezbednosti koja je izvan delatne kontrole civilnih vlasti, "a iz te zone izviru glavni otpori promena".