Vesti
Politika
Probleme rešavaju najčešće šamarima
05.11.2006. 18:00
Izvor: Glas javnosti
Po broju nasilja u porodici, Srbi na vrhu evropske liste
BEOGRAD - Ukoliko se ne budu preduzele ozbiljnije mere suzbijanja, nasilje u Srbiji biće veće od svih ostalih zemlja u Evropi, rečeno je na seminaru Udruženja sudija za prekršaje i američkog udruženja pravnika, pravne inicijative za srednju i istočnu Evropu koji su izradili projekat "Nasilje u porodici" u prekršajnom postupku. Prema pokazateljima u istraživanju samo 26 opština u Srbiji nisu imale registrovanu pojavu nasilja u porodici, a po zastupljenosti najčešći nasilnici su srodnici, potom mladići devojaka, a redosled najčešćih nasilnika je - suprug, sin, brat, bivši suprug, supruga, majka, bivša supruga, ćerka i sestra.

- Istraživanje smo radili da bismo, makar indirektno, došli do podataka ili naznaka o stvarnoj prisutnosti nasilja u porodici, dakle onog koje ostane prikriveno. Taj cilj nije ostvaren jer nije bilo polaznog pokazatelja, te se ostalo na proizvoljnosti, odnosno nagađanju. Najzad, na osnovu samog istraživanja, trebalo je ustanoviti gde su sve, u zakonodavnom i praktičnom pristupu problemu, potrebne promene i kakve prirode su one trebalo da budu - rekao je Zoran Pašalić, član Glavnog odbora Udruženja sudija za prekršaje Republike Srbije.

Tokom 2003. godine, prema tvrdnji Pašalića, od 48.056 predmeta, pravosnažno okončanih slučajeva nasilja bilo je 6.048, kažnjenih izvršilaca je bilo 6.404, a žrtava 6.583.

- Ako se ima u vidu da je u Srbiji te godine biračko pravo imalo 6.506.505 osoba, to znači da se svaki njen 1.016. punoletni stanovnik u prekršajnom postupku pojavio kao izvršilac dela sa elementom nasilja u porodici, a svaki 988. punoletni građanin bio žrtva - napominje Pašalić.

U 26 opština na području Srbije nije bilo nasilja. Reč je o opštinama Vladičin Han, Trgovište, Bosilegrad, Dimitrovgrad, Babušnica, Bela Palanka, Kuršumlija, Gadžin Han, LJig, Sokobanja, Brus, Varvarin, Kraljevo, Trstenik, Tutin, Ćićevac i Čačak. U Vojvodini su to Ada, Alibunar, Mali Iđos, Bela Crkva, Novi Kneževac, Opovo, Plandište, Pećinci i Srbobran. Zanimljivo je da je na području Kraljeva procenat zastupljenosti nasilja u porodici međusobno ujednačen i znatno niži u odnosu na opštine u drugim regionima, a neobično da nasilje nema ni relativno veća gradska sredina - Čačak.

- Manji stepen zastupljenosti nasilja u porodici u odnosu na predmete javnog reda i mira imaju opštine Majdanpek, Aleksandrovac, Novi Pazar, Bujanovac, Surdulica, Vlasotince, Pirot, Beočin, Irig, Senta. Istovremeno nasilja najviše ima u opštinama Mladenovac (92 odsto), Temerin (52,60) Prijepolje (43) Medveđa (42), Stara Pazova (34,85), Kovin (34,67), dok u svim ostalim opštinama ne prelazi 30 odsto od broja koji je poslužio kao osnov za poređenje - tvrdi Zoran Pašalić.

Po regionima najviše nasilja u porodicama ima u Užicu (22,85 procenata), zatim Nišu (19), Valjevu (17,82), Smederevu (15,58), Kragujevcu (13,88), Novom Sadu (12,49), Beogradu (9,73), Leskovcu (8,23), Zaječaru (6,28) i Kraljevu (5,38).

BEOGRAĐANI RELATIVNO MIRNI

U Beogradu kao dvomilionskoj metropoli, tokom 2003. godine ukupno je bio 631 izvršilac, a po starosti izvršioci nasilja su osobe od 40 do 50 godina, najmanje je maloletnika, a od punoletnih građana, nasilje u porodici najređe je ispoljila kategorija izvršilaca starosti od 30 do 40 godina. Od svih slučajeva, najzastupljenije je nasilje koje čine supruzi prema suprugama, potom nasilje dece prema roditeljima, zatim nasilje među srodnicima, roditelja prema deci, brat prema bratu ili sestri, a najmanje u odnosu mladić - devojka ili sestra - brat (sestra).