Vesti
Politika
Uče veštinu života06.11.2006. 17:00
Izvor: Blic
Kamp za ometene u razvoju
Humanitarna organizacija „Dečje srce“ ovih dana na Zlatiboru realizuje program osamostaljivanja punoletnih osoba ometenih u mentalnom razvoju, pod nazivom „Škola životnih veština“. Programu je podvrgnuto 28 lica iz cele Srbije, a u januaru će na Zlatibor stići novi polaznici. „Cilj je da se lica ometena u mentalnom razvoju kroz razgovor i simuliranje životnih situacija ohrabre i podstaknu u obavljanju svakodnevnih poslova, kao što su odlazak u prodavnicu, kuvanje, održavanje lične higijene i higijene prostora. Takođe, ovako se stvaraju preduslovi za njihovo radno osposobljavanje,“ kaže za „Blic“ Goran Rojević, predsednik „Dečjeg srca“.
Osobe nad kojima se sprovodi ovaj originalni program, kaže Rojević, dovedene su na Zlatibor iz kućnih ili institucionalnih azila, što znači da se smisao njihovog života do sada svodio na kulturna ili društvena dešavanja u koje ih uključuje njihova sredina, odnosno roditelji ili vaspitači.
„Ova lica se moraju doživljavati kao i sva ostala. Dakle, mora se shvatiti da i oni imaju svoje potrebe koje se ne razlikuju od naših, ali oni njih mogu realizovati tek posredstvom ljudi koji o njima vode brigu. Azili, koji su im ubili osećaj za toleranciju, doveli su do toga da se mentalno oboleli tretiraju pričom ‘ti to ne znaš’ ili ‘nije to za tebe’, što kod njih dovodi do niskog nivoa samopouzdanja i inicijative da sami za sebe nešto urade,“ objašnjava Goran Rojević.
Kako bi osobe ometene u mentalnom razvoju anulirale traume svakodnevice, „Škola životnih veština“ osmislila je model života u malim kućnim zajednicama. Cela grupa podeljena je na podgrupe od četiri do šest članova, koje međusobno biraju svog neformalnog vođu. Svake večeri grupe zadužuju određenu svotu novca, dogovaraju se kako će pare potrošiti, u kojim aktivnostima će provesti naredni dan, ko će obaviti koji kućni posao. Pored toga, svako lice ima svoj individualni program, koji se realizuje uz njegov pristanak i u dogovoru sa roditeljima i stručnjacima.
„Bitno je da se životne situacije, koje oni ovde proživljavaju, odvijaju u zaštićenim uslovima, gde je smanjena mogućnost povređivanja ili ismevanja. Drago nam je što je Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku stalo iza projekta i prepoznalo ga kao nagoveštaj vizije budućeg života mentalno obolelih osoba“, zaključuje Rojević.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…