Vesti
Politika
Mandić odbacio optužbe za ratne zločine
07.11.2006. 16:00
Izvor: Glas javnosti
SARAJEVO - Suđenje biznismenu Momčilu Mandiću, optuženom za ratne zločine na području Sarajeva i Foče, počelo je juče pred Odeljenjem za ratne zločine BiH. Na početku suđenja Tužilaštvo BiH u uvodnoj reči istaklo je da Mandić 1992. nije imao samo vlast kao ministar pravde RS, nego je i preduzimao radnje ka nezakonitom zatvaranju i prinudnom nestanku zatvorenih civila. Mandićeva odbrana ocenila je da deo dokaza tužilaštva nije validan i istakla da optuženi, kao ministar pravde, nije imao neposredno potčinjene koji su bili odgovorni za zatvore u Foči i na Kuli i da je u njima bilo ratnih zarobljenika nad kojima ministar pravde nije imao nikakvih ingerencija.

Tužilaštvo je navelo je da za dokazivanje navoda optužnice planira da pozove 51 svedoka, da uloži 147 materijalnih dokaza, uključujući video-snimak napada na policijsku školu na Vracama i presretnute telefonske razgovore Mandića i visokih vojnih i policijskih zvaničnika Srpske Republike BiH. Navedeno je da će dokazivati Mandićevu odgovornost u periodu dok je bio pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srpske Republike BiH i ministar pravde, kao i da je bio visokopozicionirani član SDS-a i učestvovao u kreiranju i donošenju odluka čiji je cilj bio otcepljenje jednog dela teritorije BiH.

Prilikom napada na školu na Vracama, Mandić je, kako je naveo Krnjić, zlostavljao jednu osobu, dok su rukovodstvo i nastavnički kadar ove škole nezakonito lišeni slobode i odvedeni na Pale, gde su u policijskoj stanici maltretirani.

Mandiću tužilaštvo na teret stavlja što mu je kao ministru pravde, kabinet bio u KPZ-u "Butmir" i što je bio veoma je dobro bio upoznat sa dešavanjima u ovom zatvoru, kao i u odeljenju u takozvanoj Planjinoj kući i u Foči. Tužilaštvo je navelo da su ovi zatvori imali sva obeležja logora i da su u njima nezakonito zatvarani civili, fizički zlostavljani, ubijani, nestajali i izlagani prinudnom radu usred borbenih dejstava. Govoreći o dokazima optužbe, jedan od Mandićevih branilaca beogradski advokat Milan Vujin istakao je da video-materijal i presretnute telefonske razgovore sudsko veće ne može ceniti, jer su oni pribavljeni na nezakonit način pošto u vreme kad su sačinjeni nije postojalo odobrenje nadležnog organa, dok za jedan deo dokaza, pribavljenih iz AID-a, nije poznato odakle su pribavljeni podaci.

Odbrana neće dokazivati nevinost optuženog, ali će, kako je istakao Vujin, dokazivati nevaljanost dokaza, ističući da je KPZ "Butmir" osnovan 16. juna 1992, dok je Mandić optužen za ono što se dogodilo već od maja. Mandićev advokat koji je prisustvovali ročištu rekao je da odbrana neće pozvati veliki broj svedoka, ali da namerava da predloži bivšeg visokog predstavnika međunarodne zajednice za BiH Pedija Ešdauna, koji je svojevremeno posetio butmirski zatvor i ocenio da su uslovi u njemu dobri. Suđenje će se nastavlja 13. novembra, saslušanjem prvih svedoka optužbe.