Vesti
Politika
SPC i vernici slave Mitrovdan
08.11.2006. 16:30
Izvor: RTS
Praznik svetog Dimitrija, zavetni praznik Srpske pravoslavne crkve i pravoslavnih vernika, proslavljen je u svim hramovima kao uspomena na smrt i stradanje solunskog svetitelja. Patrijarh srpski Pavle služio je svetu arhijerejsku liturgiju u Crkvi svetog Dimitrija Solunskog na Novom Beogradu, uz sasluživanje mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Jovana i sveštenstva nedavno sagradjenog i jedinog hrama u tom delu prestonice.

'Ovaj praznik nas podseća na stradanje svetog Dimitrija čiji put hrišćanske vere treba da sledimo ne samo na rečima nego i delom', rekao je patrijarh Pavle, čestitajući praznik vernicima i sveštenstvu.

Patrijarh srpski je na liturgiji odlikovao starešinu novobeogradskog hrama protojereja Rajka Nedića, kome je, odlukom Sinoda SPC, dodeljeno pravo nošenja naprsnog krsta.

Praznik Svetog Dimitrija, u narodu poznat kao Mitrovdan, posvećen je komandantu Soluna koji je stradao zbog širenja hrišćanstva. Dimitrije je rođen u Solunu u trećem veku posle Hrista za vreme cara Maksimilijana. Kada je od cara dobio naređenje da progoni hrišćane, on se na to nije obazirao već je javno propovedao hrišćansku veru. Cara su obavestili o neposlušnosti Dimitrijevoj, koji je preobraćao narod u hrišćanstvo.

Kada je car čuo da je solunski zapovednik i sam hrišćanin, naredio je da ga bace u tamnicu gde je mučen, a potom pogubljen. Solunski hrišćani su ga tajno sahranili, na mestu njegovog groba kasnije je podignuta crkva, a Dimitrije je proglašen zaštitnikom grada Soluna.

Crkveni spisi navode da se sveti Dimitrije mnogo puta javljao i spasavao grad od zemljotresa i nesreća. I danas se veruje da je čudotvorna snaga njegovih moštiju izlečila mnogobrojne bolesnike.

Prema narodnom predanju i žitijima svetaca, Dimitrijev grob je odisao bosiljkom i smirnom, pa je zato taj svetac nazvan Mirotočivi.

Kult svetog Dimitrija veoma je živ i kod Srba, a u srednjovekovnoj Srbiji posvećeni su mu mnogobrojni hramovi, uključujući i crkvu u Pećkoj patrijaršiji i kapelu u manastiru Visoki Dečani.

Mitrovdan je po broju ljudi koji slave tu slavu u Srba na šestom mestu.