Vesti
Politika
Danas dogovor oko izbora?
09.11.2006. 10:00
Izvor: B92
Danas dogovor oko izbora?
Beograd, Preševo -- Poslanici Skupštine Srbije danas treba da se izjasne o tekstu zakona za sprovođenje Ustava. Izbori najverovatnije 28. januara.
Ustavnim zakonom, između ostalog, biće definisani rokovi za raspisivanje izbora. Sednica je zakazana za 14 sati, a pre toga će biti održane konsultacije šefova poslaničkih grupa i predsednika Skupštine. Poslanici će razmatrati Vladin predlog Zakona koji ostavlja rok od 45 do 120 dana za održavanje parlamentarnih izbora.

Socijalistička partija Srbije je najavila da će na sednici insistirati na tome da izbori budu posle Nove godine, dok će Srpska radikalna stranka izneti predlog po kom bi parlamentarni izbori bili 4. februara, a predsednički najkasnije 31. maja.

G17 plus će podneti amandman koji bi sprečio da izbori padnu na Božić po Gregorijanskom kalendaru, 25. decembra, ali da ipak budu održani u decembru.

Međutim, kako saznaje B92, parlamentarni izbori će najverovatnije biti održani 28. januara.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Dušan Proroković izjavio je gostujući u Poligrafu B92 da je Vlada otvorena za sve izmene i dopune predloga Ustavnog zakona. Proroković naglašava da je trenutno najmanji problem datum održavanja izbora i navodi da će stranke dogovorom odrediti dan izbora.

"Meni zvuči nelogično izbore organizovati u januaru, zbog silnih praznika. Mislim da ih je trebalo organizovati ili pre 25. decembra, ili tek pred kraj januara ili početkom februara. Ali, to je materija koja se tiče svih, ne samo Demokratske stranke Srbije", kazao je Proroković.

Potpredsednik Demokratske stranke Dušan Petrović kaže da se njegova partija zalaže za izbore u što kraćem roku na svim nivoima, ali navodi da je DS spreman na kompromis kako bi Ustavni zakon bio usvojen.

"Sada je najvažnije da Ustavni zakon bude usvojen. Bez njega nije jasno koja su pravila za vršenje vlasti u Srbiji, to otvara mogućnost za urušavanje vlasti, njenu uzurpaciju, pa i anarhiju. DS je učinio sve što je u njegovoj moći da Srbija izbegne tu situaciju,a posledica toga je da je danas verovatnoća da ćemo dobiti Ustavni zakon mnogo veća", kaže Petrović.

Bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević ocenio je za B92 da bi neusvajanje Ustavnog zakona imalo ozbiljne posledice na funkcionisanje države jer Ustav ne može da se primenjuje bez pratećeg zakona.

"Bili bismo u pat-poziciji, pa ne verujem da u toj meri neće biti razuma da nećemo završiti započeti posao. Predlog ustava je prvo prošao u Parlamentu, zatim na referendumu, a sada je ostao najmanji problem i ne verujem da se oko njega nećemo složiti. Prosto ne mogu da verujem da će se tako nešto dogoditi", kaže on.

Halimi za garantovana mesta u Skupštini Srbije

Predsednik albanske Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi založio se da nacionalnim manjinama budu garantovana mesta u Skupštini Srbije.

On je za novosadski Građanski list rekao da bi izmene izbornog zakona koje bi išle u pravcu garantovanih mesta za manjine značile da bi one bile bolje i pravednije zastupljene nego do sada.

Halimi je rekao da stranke Albanaca sa juga Srbije još uvek nisu donele odluku o izlasku na predstojeće parlamentarne izbore.

Prema njegovim rečima, zasad je najverovatnije da će se napraviti zajednička lista albanskih stranaka: "Albanci bi zajedničkom listom mogli da dobiju čak dva poslanička mandata, koja smo i imali 1993. godine, kada smo zajedno izašli na izbore".