Vesti
Politika
Obaveštajci otkrili 30 terorističkih zavera
11.11.2006. 09:00
Izvor: Danas
Obaveštajci otkrili 30 terorističkih zavera
Britanske vlasti upozoravaju na nove bombaške napade
London - Britanske vlasti prate 30 terorističkih zavera, u koje je uključeno 1.600 osoba, izjavio je šef britanske obaveštajne službe MI5 Eliza Maningem-Buler. Ona je dodala da je većina osumnjičenih terorista rođena u Velikoj Britaniji i da oni kuju zavere za samoubilačke napade i bombaške akcije velikih razmera. Takođe je rekla da su agenti MI5 od jula 2005. sprečili pet većih planova za bombaške napade u Londonu.
Obraćajući se manjoj grupi akademika u Londonu, šef britanske obaveštajne službe prekjuče je rekla da su zvaničnici "svesni brojnih zavera za ubistva i uništavanje naše privrede." "Šta podrazumevam pod brojnim? Pet? Deset? Ne, radi se o 30 zavera koje su nam za sada poznate," objasnila je Maningem-Buler. Ona je dodala: "Danas smo svedoci upotrebe improvizovanih eksplozivnih naprava ručne proizvodnje, ali ja predviđam da će buduće pretnje uključiti upotrebu hemikalija, bakterioloških agenasa, radioaktivnih materijala, čak i nuklearnih tehnologija."
Šef MI5 saopštila je da agenti obaveštajne službe i policija prate 200 grupa, koje uključuju više od 1.600 osoba i koje "aktivno deluju prilikom planiranja terorističkih akcija u zemlji, ali i širom sveta." Pretnje uključuju "elastične mreže, od kojih su neke u vezi sa Al Kaidom u Pakistanu, a neke samo inspirisane njom." Maningem-Buler je objasnila da je radikalizacija, posebno među mladim ljudima, predstavljala jedan od najvećih problema za antiterorističke islednike. Sve veći broj ljudi kreće se "od pasivne simpatije ka aktivnom terorizmu" zahvaljujući radikalizaciji ili indoktrinaciji od strane nekog prijatelja, porodice ili organizovanog treninga u Britaniji ili inostranstvu, navela je Meningem-Baler. Dodala je da u regrutovanju terorista učestvuju i televizija, kao i takozvane čet-rums na internetu.
"Omladina je ta koja je izložena radikalizmu i koja bi, zastrašujuće brzo, mogla završiti svoj put ukljućujući se u masovna ubistva svojih sugrađana, stanovnika Velike Britanije. Mladi tinejdžeri su vrbovani da postanu bombaši samoubice," izjavila je Maningem-Buler. Inajat Bunglavala, portparol Britanskog saveta muslimana, rekao je da je šef britanske obaveštajne službe dala "veoma uzdržano upozorenje." On je dodao da je veoma važno da se na "britanske muslimane gleda kao na partnere u borbi protiv terorizma." "Optuživati celokupnu zajednicu za odgovornost nekolicine bilo bi kontraproduktivno," objasnio je portparol.
Britanski premijer Toni Bler izjavio je da su terorističke pretnje "veoma realne" pominjući "otrovnu propagandu" koja krivi umove mladih ljudi. "To se ne dešava samo u našoj zemlji. Bili smo svedoci nedavnih incidenata u Indiji, Francuskoj i ostalim delovima sveta," rekao je britanski premijer.
Usled četiri bombaška napada, koja su se odigrala 7. jula 2005, stradale su 52 osobe. Tri od četiri osumnjičena bombaša rođeni su u Velikoj Britaniji. U avgustu ove godine, britanska policija sprečila je zaveru britanske terorističke grupe koja je planirala da digne u vazduh transatlantske putničke avione. Više od deset osumnjičenih, od kojih su svi Britanci, još uvek čeka suđenje.