Vesti
Politika
Od vojnih objekata Vojsci ni dinara
11.11.2006. 15:00
Izvor: Blic
Master plan o prodaji vojne imovine
Za kupovinu zgrade Maršalata na Dedinju i lokacije na kojoj predviđaju izgradnju ambasade, Amerikanci su uplatili za sada 600.000 dolara, od ukupno 15 miliona. Novac je na računu trezora Narodne banke Srbije usmeren na budžet Srbije. Ni dolar nije prosleđen za potrebe Vojske Srbije čiji je, iako srušen, to jedan od najvrednijih kompleksa.

Srboljub Panić, pomoćnik direktora Direkcije za imovinu, potvrđuje da su Amerikanci uplatili svega 600.000 dolara od ugovorom dogovorenih 15 miliona. Ali tvrdi da je to samo prva rata isplate i da je dinamika plaćanja predviđena ugovorom koji su Amerikanci sklopili sa Ministarstvom za ekonomske odnose sa inostranstvom. Preostala isplata će se vršiti, kako objašnjava, u ratama, kako Amerikanci budu ulazili na posed.

- Prodaja te lokacije išla je nezavisno od master plana koji predviđa da novac od prodaje vojnih objekata ide za rešavanje stambenog pitanja pripadnika Vojske i njenu reformu i opremanje. Zbog toga ne postoji ni obaveza da novac bude potrošen za Vojsku, za razliku od objekata koji su u master planu - tvrdi Panić.

On navodi da ugovor nije ni sklapan sa Ministarstvom odbrane, ali dodaje da je ugovorom dogovoreno da Vojska raščisti teren kako bi Amerikanci mogli da zidaju zgradu ambasade, te da će se rate uplaćivati u zavisnosti od obavljenog posla i ulaska na posed. Nema odgovor na pitanje zašto je Vojska obavezana na raščišćavanje lokacije ako ugovorom nije predviđeno da će od prodaje dobiti makar dinar.

- Vojska će raščistiti teren čim joj novac bude uplaćen. Znam samo da je 600.000 dolara uplaćeno, ali i da taj novac nije na računu Ministarstva odbrane - kaže pukovnik Veselin Španjević, načelnik Uprave za infrastrukturu Ministarstva odbrane.

Na račun Vojske ne samo da od prodaje ovog vojnog kompleksa nije ubačen ni dinar, već od usvajanja master plana nije postignuta nijedna zamena za stan. Od juna prodata su tek tri vojna lokala u Srbiji. Ostvaren je prihod od oko 100.000 evra. Taj novac još nije uplaćen na račun Ministarstva odbrane.

- Vlada je ta koja odlučuje kada i koliko novca će biti uplaćeno. Istina je da novac od prodaje tri lokala nije još uplaćen, ali biće - kaže Panić ne precizirajući ni zašto to nije učinjeno do sada, ni kada će to biti.

Republička direkcija za imovinu je u petak, tek pet meseci nakon usvajanja master plana, raspisala oglas za prodaju dvadesetak manje vrednih vojnih objekata, mahom lokala i poslovnih prostora.

Master plan o prodaji 477 vojnih objekata je Vlada Srbije usvojila u junu ove godine, najavljujući da bi na taj način Vojska zaradila čak milijardu evra i ekspresno rešila stambeno pitanje pripadnika Vojske, pomogla reforme i obnovila istrošene resurse.

Prigovor Vojske

Od odobrenih za prodaju dvadesetak objekata manje vrednosti, Ministarstvo odbrane uložilo je prigovor Poreskoj upravi za procenu pet objekata, smatrajući da su potcenjeni. To su kompleksi u Ugrinovačkoj bb, Koceljevu, Mislođinu kod Obrenovca, Velikoj Vrbici kod Kladova, Luci Tekija. Pored tih pet, odobrena je prodaja kompleksa u Kladovu, selu Rakovica, Boleču i Starim Banovcima i još dvadesetak poslovnih prostora i klubova Vojske.

- Prodaja vrednijih objekata kao što je Banjički vis očekuje se krajem ove, početkom naredne godine - kaže Panjević.