Vesti
Politika
Procena rizika za svakog zaposlenog11.11.2006. 15:00
Izvor: Blic
Dogodine zakonska obaveza i novine u zaštiti na radu
Pored svakog radnika u Srbiji najkasnije od 2. septembra sledeće godine trebalo bi da stoji takozvana ček lista, sa podacima o tome koliko je radno mesto na kome on radi rizično, kao i sa merama koje će poslodavac preduzeti da bi se taj rizik smanjio ili otklonio. Na izradu ček liste, odnosno akta o proceni rizika radnog mesta, poslodavce obavezuje pravilnik o načinu i postupku procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini, koji je donelo Ministarstvo rada, a gazde koje se ogluše o ovu obavezu rizikuju da budu kažnjene novčanom kaznom od milion dinara.
Pravilnik je u primeni dva meseca. Neke firme u Srbiji, prvenstveno one koje su kupili stranci („Lafarž“, „Holcim“, „Ju-Es stil“, „Tigar“), ovaj posao već su uradile prema standardima zemalja iz kojih su kupci došli, a to je, kako navode u Upravi za bezbednost i zdravlje na radu, uradilo i nekoliko domaćih firmi, čiji su vlasnici naši ljudi.
Na procenu rizika radnih mesta, objašnjava za „Blic“ Vera Božić-Trefalt, direktor ove uprave, ide se jer je taj pristup u zemljama Evropske unije pokazao odlične rezultate.
Procenu rizika, objašnjava naša sagovornica, mogu raditi zaposleni u firmi koji imaju položen stručni ispit, zahvaljujući kojem mogu da se bave poslovima bezbednosti na radu, a ako preduzeće takvog čoveka nema, onda može angažovati stručnjaka sa strane, odnosno preduzetnika sa licencom u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. - Ukoliko je, recimo, reč o medicinskoj sestri koja radi pored aparata na radiologiji, procenu može obavljati specijalista medicine rada ili dobar radiolog. Ukoliko se utvrdi da je hemijska štetnost, odnosno zračenje tih aparata veće od dozvoljenog, njoj poslodavac prvo mora nabaviti odgovarajuća sredstva zaštite. Ako to nije dovoljno, ona se o trošku poslodavca šalje na periodične lekarske preglede, a ako se utvrdi da taj aparat i dalje štetno utiče na njeno zdravlje, ona na tom mestu više ne sme da radi.
Poslodavci su dužni da na oglasnu tablu u preduzeću stave odluku o tome da će se procena rizika vršiti. Kada se posao procene završi, oni će, u skladu sa pravilnikom Ministarstva rada, morati da donesu i zaključak koji će, između ostalog, sadržati sva radna mesta na kojima je urađena procena rizika, kao i izjavu kojom se obavezuju da će primeniti sve utvrđene mere.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…