Vesti
Politika
Dodik preti sudijama
12.11.2006. 10:00
Izvor: Politika
Dodik preti sudijama
Zaoštrava se nesvakidašnja polemika u RS i BiH
Izjava predsednika Vlade Republike Srpske Milorada Dodika da će rasterati sudije i tužioce i da će iz budžeta 2007. pravosuđe dobiti 30 odsto sredstava manje nego što je imalo ove godine izrodila se u oštru polemiku između njega, s jedne, i tužilaca i sudija, s druge strane. U raspravu se uključio i visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Švarc-Šiling.

Dodika je ozlojedila nedavna nagodba vlasnika „Kompanije Dušanić” iz Prnjavora Petra Dušanića i njegove supruge Mire sa Tužilaštvom BiH. Oni su priznali milionsku utaju i druga dela privrednog kriminala. Za ta dela Dušanić je dobio šest meseci zatvora i novčanu kaznu od 750.000 maraka (380.000 evra), a njegova supruga je uslovno osuđena.

Povodom Dodikovih izjava najpre se oglasilo Udruženje tužilaca BiH, u čijem saopštenju je rečeno da će se predsednik Vlade RS u ostvarivanju pretnji – da će „sudije i tužioce rasterati” – „direktno suočiti sa ustavnim i zakonskim normama, zbog čije zaštite je, navodno, pretnja i izrečena”. Zatim je usledilo zajedničko saopštenje udruženja sudija RS i Federacije BiH. U njemu je naglašeno da se „sudske odluke donose na osnovu ustava, zakona i međunarodnih akata koje je prihvatila BiH, a ne na osnovu želja političara”.

Sudije su, osim toga, navele da je „svako komentarisanje sudskih postupaka koji su u toku i nepravosnažnih odluka od strane političara neprihvatljivo”, jer stvara utisak da sudovi sude „pod političkim pritiskom”. Udruženja sudija najavila su preduzimanje svih potrebnih „mera kako bi zaštitila svoje članove od političkih i svih drugih pritisaka na njihovu nezavisnost i samostalnost”. Udruženja su spremna da pruže podršku nadležnim organima „da se iz sudova uklone svi oni koji narušavaju ugled sudijske funkcije”.

I posle svega, Dodik je ostao pri nameri da iduće godine republičkom pravosuđu smanji davanje iz budžeta za 30 procenata.

„Mi poštujemo sve odluke koje su doneli sudovi, ali imamo pravo da iskažemo svoje nezadovoljstvo njihovim radom. Dosadašnja kaznena politika sudova nije dovela do smanjenja nivoa kriminala i korupcije. Naprotiv, postala je stimulativna i za kriminal i za korupciju”, izjavio je Dodik novinarima.

On je rekao da su sudije i tužioci „nezavisni kada su u pitanju domaće institucije, ali ne i kada su u pitanju stranci, od kojih strahuju”. I kada im se za 30 odsto umanji plata, objasnio je premijer RS, sudije će mesečno primati oko 3.000 maraka. To su tromesečna primanja lekara specijaliste i to sa dodatkom za dežurstva. „Za Vladu RS”, kazao je Dodik, „to je neprihvatljivo”.

U polemiku se uključio i visoki predstavnik Kristijan Švarc-Šiling. On je rekao da „nezavisnost pravosuđa napadaju političari koji veruju da su najbolje one institucije koje su pod njihovom kontrolom”.

Na sve ovo, predsednik Visokog sudskog i tužilačkog saveta BiH Branko Perić za „Politiku” kaže: „Po definiciji, nema organizovanog kriminala bez vrha državne vlasti. Po opštoj oceni, najveći kriminal vezuje se za državna preduzeća i proces privatizacije. Dakle, za izvršnu vlasti. Zašto se Dodik na tom polju ne obračuna sa kriminalom, nego se ustremio na pravosudni sistem?".
Smanjivanje budžeta pravosudnim organima, upozorio je Perić, može dovesti do masovnog odlaska sudija i tužilaca u advokate, a to bi „pravosudni sistem moglo da sruši za samo jedan dan”.