Vesti
Politika
DINKIĆ: U 2008. u Evropu bez viza14.11.2006. 09:00
Izvor: Danas
Savet Evropske unije usvojio vizne olakšice za Srbiju i ostale zemlje zapadnog Balkana
Brisel, Beograd - Svi građani Srbije moći će bez viza da putuju u sve zemlje Evropske unije godinu dana posle formiranja nove vlade Srbije - kaže za Danas Mlađan Dinkić, doskorašnji ministar finansija i predsednik G17 Plus koji je juče po ranijem ministarskom pozivu učestvovao u pregovorima o viznim olakšicama EU za Srbiju i druge zemlje zapadnog Balkana.Savet Evropske unije usvojio je juče novi mandat za pregovore EU o viznim olakšicama sa Srbijom, a prve efekte neke kategorije građana osetiće već od Nove godine. Reč je, pre svega, o viznim olakšicama za studente, mlade naučnike, novinare i vladine službenike, a Dinkić se u sinoćnjem susretu sa evropskim komesarom Olijem Renom založio da se olakšice primene i na sportiste i radnike u kulturi, sve kategorije koje su predviđene Paketom plus, programom koji je G17 Plus letos predložio Vladi Srbije, a Vlada ga posle zelenog svetla iz Brisela usvojila kao svoj.
Ministri EU su odlučili da pregovori počnu ovog meseca i budu što pre okončani. Taj je, proces, međutim, povezan za povratkom emigranata u zemlje Balkana. Iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije juče je saopšteno da su ekspertski pregovori sa Srbijom zakazani već za 1. decembar, ali da će jedno od ključnih pitanja biće: da li smo usvojili zakon o pasošima? Na žalost, nismo, saopštava MSP, pošto se o "tom zakonu još vode rasprave u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije".
Prema Dinkićevim rečima, predstavnici Evropske komisije juče su, predstavljajući izveštaj o ekonomskom napretku Srbije, zaključili da Srbija napreduje "brže od drugih zemalja u regionu" i pozitivno su ocenili rezultate fiskalne i monetarne politike, a posebno obaranje inflacije, rast izvoza, visoke strane direktne investicije. Prema oceni evropskih eksperata, jedan od primarnih i najvećih problema Srbije u ovom trenutku jeste visoka stopa nezaposlenosti, pa je Dinkić evropskim zvaničnicima predstavio Nacionalni investicioni plan koji treba da poveća zaposlenost ulaganjem u infrastrukturu i privredni razvoj.
Šefovi diplomatija Evropske unije juče su u Briselu usvojili mandate za pregovore sa Srbijom i drugim državama zapadnog Balkana o uprošćenom i bržem izdavanju viza za putovanje u zemlje EU. Među olakšicama su višestruke i besplatne vize na duži rok za studente, učenike i naučno osoblje, višestruke vize za poslovne ljude i novinare iz zapadnobalkanskih zemalja.
Pregovori bi trebalo da počnu ovog meseca i budu što pre okončani, odlučili su ministri. Na zasedanju je odobreno i pokretanje pregovora sa Srbijom, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom o sporazumima o readmisiji - prihvatanju odbijenih ilegalnih imigranata. Albanija je već potpisala takav ugovor sa EU.
Sporazumima o olakšicama postupak izdavanja viza za putovanje u zemlje EU biće uprošćen i ubrzan za sve građane regiona, te i Srbije. Ministri su u odluci o usvajanju mandata za pregovore o viznim olakšicama i readmisiji, koje će pokrenuti Evropska komisija, naglasili da će to biti "važan podsticaj vezama između ljudi u zemljama Zapadnog Balkana i u EU".
Zvaničnici Evropske komisije su istakli da će cena "šengenske" vize za državljane Zapadnog Balkana ostati ista, 35 evra. Zapadni Balkan je izuzet iz nedavne odluke EU da za sve "treće zemlje" od januara 2007. povisi cenu vize na 65 evra jer će, kako je obrazložila, nove, "biometrijske" vize tehnološki biti mnogo komplikovanije i skuplje.
Vizne olakšice će biti uvedene na temelju dugoročnog cilja, utvrđenog "Solunskom agendom" EU iz 2003, da se ojačaju veze stanovništva EU i Zapadnog Balkana. Savet ministara EU istakao je da od vlasti regiona očekuje da pospeše reforme radi jačanja vladavine zakona, suzbijanja organizovanog kriminala, korupcije i ilegalne migracije. Vlade zemalja Zapadnog Balkana takođe moraju ojačati nadzor granica i bezbednost ličnih isprava, odlučili su šefovi diplomatija EU.
Ministri inostranih poslova Evropske unije pozdravili su dosadašnji napredak u pregovorima o jedinstvenoj zoni slobodne trgovine u Jugoistočnoj Evropi CEFTA i poručili da će to biti suštinski ekonomski i politički korak za region. Oni su izrazili nadu da će taj sporazum biti potpisan do kraja godine i naglasili da su otvorena vrata za parafiranje sporazuma o CEFTA i za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. "Vrata su otvorena i da u decembru paraf stave te dve zemlje koje još nisu bile u stanju da parafiraju ovaj sporazum zajedno s ostalih osam zemalja", navodi se u saopštenju ministarskog zasedanja EU.
Delegacija Srbije je prošle nedelje u Briselu stavila do znanja da ne može da parafira usaglašeni sporazum o CEFTA zbog toga što traži da se liberalizacija tržišta za duvanske proizvode ujednači i zajamči za sve zemlje potpisnice sporazuma. BIH je saopštila da će sporazum parafirati samo ako se zadrže više carine za uvoz mleka i mesa na bosanskohercegovačko tržište do 2009. godine. Novi prošireni i dopunjeni sporazum CEFTA, pod okriljem EU i Pakta stabilnosti jugoistočne Evrope, biće, kako je naglašeno, "bitan korak u političkom i ekonomskom smislu".
Šefovi evropskih diplomatija su ponovo ukazali na ključnu važnost regionalne saradnje u sklopu Procesa stabilizacije i pridruživanja, kao i aprilske deklaracije premijera zemalja jugoistočne Evrope. "Savet ministara EU izražava nadu da će sve strane raditi na tome da se obezbedi da će novi CEFTA sporazum, koji treba da bude potpisan do kraja godine, zaista biti sveobuhvatan", odnosno da će u njega biti uključene sve zemlje regiona, piše u saopštenju.
EU protiv reizbora guvernera Narodne banke Srbije
- Predstavnik Evropske centralne banke ukazao je da je odredba u Ustavnom zakonu o reizboru guvernera protivna svim evropskim pravilima i izrazio zabrinutost za nezavisnost Narodne banke Srbije. Rekao je takođe da su i neke članice EU prethodnih godina menjale ustave, ali je EU striktno zabranila mogućnost da u zakone za njihovo sprovođenje uđe odredba o reizboru guvernera - kaže Dinkić.
Novi sporazum Srbije i Bugarske o vizama
Željko Krajinović i Todor Čurov, predstavnici ministarstava spoljnih poslova Srbije i Bugarske, potpisali su juče u Beogradu međudržavni Sporazum o putovanjima koji će se primenjivati od 1. januara 2007, a proistekao je iz obaveze Bugarske da zbog ulaska u EU usaglasi vizni režim sa susednim zemljama s pravilima EU.
Državljani Bugarske, prema Sporazumu, bez viza ulaze, borave u tranzitu i privremeno borave na teritoriji Srbije u trajanju do 90 dana u roku od šest meseci od prvog ulaska. S druge strane, državljani Srbije mogu da putuju u Bugarsku ukoliko uz važeću putnu ispravu prethodno pribave vizu u bugarskim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inostranstvu. Vize se, kako je dogovoreno, izdaju na duži period i bez naplate konzularne takse i troškova.
Viza su oslobođeni državljani Srbije koji su članovi posada brodova i letelica civilne avijacije, kao i pripadnici spasilačkih ekipa u slučaju udesa i elementarnih nepogoda.
Danas Unapređeni stalni dijalog
Delegacija Vlade Srbije otputovala je juče u Brisel gde će danas učestvovati na Trećem sektorskom sastanku o ekonomskim i finansijskim pitanjima u okviru Unapređenog stalnog dijaloga između komisije Evropske unije i Srbije.
Na sastanku kojem prisustvuju i guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić i njegovi saradnici razgovaraće se o aktuelnoj ekonomskoj situaciji u EU i Srbiji. Centralna tema biće makroekonomska situaciju u Srbiji, fiskalna i monetarna politika, Nacionalni investicioni plan, monetarna politika, stabilnost finansijskog sektora i odnosi s međunarodnim finansijskim organizacijama.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…