Vesti
Politika
Pomoć žrtvama nasilja14.11.2006. 16:00
Izvor: B92
Lazarevac -- U Lazarevcu socijalni radnici, policija i sudije imaju zajedničke sastanke na kojima odlučuju kako da najbolje pomognu žrtvama nasilja.
To je deo projekta "Povežimo zajednicu", Autonomnog ženskog centra, u beogradskoj opštini Lazarevac, koji već daje dobre rezultate. Mere se preduzimaju u vrlo kratkom roku, što je ohrabrilo mnoge žene da prijave nasilje. Takav model rada biće primenjivan u još četiri beogradske opštine i u pet gradova u Srbiji.Istraživanja Autonomnog ženskog centra pokazala su da žene koje žele da prijave nasilje u porodici nailaze na razne prepreke koje ih demorališu, kaže Tanja Ignjatović, koordinatorka programa.
"Vidimo da žene, kada imaju problem nasilja u porodici i kada se obrate nekoj službi, najčešće bivaju upućene od službe do službe, više puta pričaju jednu istu priču, ne dobiju usluge koje bi mogle da dobiju u odnosu na zakonske mogućnosti, i tako njihovo traganje za rešenjem traje duže, gotovo godinu dana", objašnjava Tanja Ignjatović.
Osobi koja potraži pomoć najvažnija je brzina rešavanja problema. Zbog toga je bitno na lokalnom nivou povezati sve službe koje se bave problemom nasilja u porodici, kaže Tanja Ignjatović.
"To bi značilo da, ako se žena javi policiji, policija uzima podatke koji su za njih bitni i odmah tu ženu uputi u Centar za socijalni rad. Centar uzima podatke koji njih interesuju i ženi se javlja u vrlo kratkom roku, tokom 48 sati", kaže ona.
"Iza toga, Centar saziva sastanak za sve predstavnike službi koje su u to uključene, i pravi se vrlo konkretan pisani plan zaštite. Onda žrtva oseća sigurnost i oseća da država zastupa njene interese, odnosno garantuje njena prava na život bez nasilja", kaže ona.
Lazarevac kao dobar primer
Takav model koordinirane akcije službi već godinu dana sprovodi se u Lazarevcu. Mirjam Radosavljević, iz Centra za socijalni rad, kaže da su rezultati odlični.
"U proteklih godinu dana imali smo 160 prijava nasilja, jedno iseljenje iz stana, 25 krivičnih prijava, 10 mera zabrane prilaska drugoj osobi i 10 obaveznih lečenja od alkoholizma", kaže ona.
Pilot-projekat iz Lazarevca sledeće godine će poslužiti kao model za druge beogradske opštine, kao što su Palilula, Zvezdara, Voždovac i Obrenovac, ali i za Golubac, Kragujevac, Smederevsku Palanku, Loznicu i Ćupriju.
U toku je kampanja B92 "Za našu decu“, čiji je cilj da medijski skrene pažnju javnosti na sve aspekte i posledice porodičnog nasilja u Srbiji, da pomogne u realizaciji konkretnih mehanizama zaštite dece i da pokrene razvojne i obrazovne projekte. U toku je prikupljanje sredstava za izgradnju Sigurne kuće.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…