Vesti
Politika
Srpska kraljica Jelena u zazidanom prozoru19.11.2006. 17:00
Izvor: Glas javnosti
U Pećkoj patrijaršiji pronađene dve do sada nepoznate freske iz 14. veka
U toku procesa sveobuhvatne restauracije kompleksa crkava manastira Pećke patrijaršije pronađene su i dve do sada nepoznate freske iz 14. veka - jedne srpske kraljice i vlastelinke. Naime, u jednoj zazidanoj bifori (dvostrukom prozoru) sa spoljne strane hrama Svetog Dimitrija pronađene su freske jedna naspram druge. Nepoznato je o kome se radi, jer natpisi još nisu pronađeni. Planirano je da se ceo prozor otvori. Ova bifora je zazidana najverovatnije u 17. veku kako bi sa unutrašnje strane, iznad groba patrijarha Jefrema, Georgije Mitrofanović oslikao patrijarhovu fresku. Pažljivim restauratorskim radom freska će biti prenesena na prazan zid preko puta grobnice, a dve pronađene freske iznad groba patrijarha će zasijati u svojoj punoj lepoti. Tada će se, verovatno, i saznati o kome se zaista radi.Pronalasku ovih fresaka posebno je doprineo slikar restaurator Rade Petrović koji već godinama radi na kosovsko-metohijskim svetinjama. Prema njegovom mišljenju jedan od likova predstavlja Dušanovu suprugu - kraljicu Jelenu koja je posebno obeležila svoje vreme i čiji su likovi sačuvani na freskama drugih crkava. "Posebno zadivljuje svežina boja i svi se iskreno radujemo ovom našem otkriću", kaže Petrović.
Restauracija manastira Pećke patrijaršije počela je u junu ove godine, a istraživanja koja su prethodila izradi projekata zaštite i prezentacije crkava obavljena su još prošle jeseni i zime. "Tim projektom su predviđene mere kojima bi se ugrožene crkve zaštitile od atmosferskih uticaja i obnovile u onoj meri koliko dobijeni podaci dozvoljavaju. Projektom su obuhvaćeni radovi na konstruktivnoj sanaciji fasadnih i unutrašnjih zidova crkava, radovi na zaštiti fasadnih zidova od vlage, radovi na zaštiti temeljne zone i radovi na prezentaciji fasada. Radove na obezbeđenju zidova od prodora vlage važni su za zaštitu fresaka od stvaranja soli na njihovim površinama. Radovi na arhitektonskoj zaštiti povezani su sa radovima na prezentaciji, odnosno na zaustavljanju, nestajanju i obnovi veoma važnih komponenata koje čine posebnost ovog ansambla crkava. Dosadašnje stanje pećkih crkava je posledica i prirodnih uticaja i konzervatorskih intervencija", kaže rukovodilac projekta restauracije arhitekta Marija Jovin iz Republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
"Projektom je takođe predviđeno uklanjanje betonskih kanala oko temelja, betona i cementnog maltera kojim su obloženi temelji i čišćenje od premaza bitumenom. Radovi na tom delu restauracije su uspešno završeni za mesec i po dana tako da smo sada napravili vertikalnu vazdušnu izolaciju oko temelja i rešili pitanje eventualne pojave vlage", rekla je Marija Jovin, dodajući da "zbog dugogodišnjeg prodora vlage kroz zidove na površinama fresaka su se taložile soli pa su iz tog razloga one stražno ugrožene, jer boja na njima bledi.
Pećka patrijaršija je, na sreću, omalterisana spolja pa je upravo to sačuvalo unutrašnjost crkava. Pojava vlage, odnosno pojava soli na freskama je utoliko opasnija jer, osim rastvorenih soli iz veziva do njih dopiru i rastvoreni sastojci iz vazduha. Zato je potrebno uraditi konzervaciju fresaka i sanaciju pukotina. U proteklih pet meseci na crkvama Pećke patrijaršije su izvedene i manje popravke krova iako je olovo koje pokriva hramovni kompleks u dosta dobrom stanju. Ipak je glavni posao urađen na reviziji drenaže iz 1932. godine dok su paralelno rađena iskopavanja u crkvama i oko njih kako bi se ustanovile ranije građevinske faze. Pored pomenutih radova takođe se radi na konzervaciji fresaka na fasadama kao i obojenih frizova na crkvi, u čemu posebno pomažu studenti slikari iz Beograda. U sklopu radova na drenaži letos je zbog vlage otvorena grobnica patrijarha Maksima koja se u njoj skupljala i koja je ugrožavala ceo zid. Mošti patrijarha su, posle pranja vinom i osvećenom vodom, položene u oltar crkve Svetog Nikole.
Radovi na restauraciji trebali bi da budu završeni ovih dana, a ukupna vrednost projekta, koji finansira Vlada Srbije, iznosi 15 miliona dinara. Reč je o jednom od najznačajnijih projekata restauracije srpske kulturne baštine.
FARBANO U OKER
U poslednjoj fazi restauracije već omalterisana fasada pećkih crkava biće obojena novim slojem oker boje, kako je nekada kompleks crkava izgledao na pojedinim freskama u unutrašnjosti hrama. "Pećka patrijaršija je kao i Žiča bila malterisana i obojena o čemu postoje brojni istorijski dokazi. Posebno smo izabrali boju koja je u skladu sa nađenim ostacima boje na delovima fasade", kaže arhitekta Siniša Temerinski.
Ostale vestiArhiva
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…
- 23/12 Hil: Nema najava da će biti uvedene sankcije…
- 19/12 Građevinski fakultet: Nedostaje ključna dokumentacija…
- 17/12 Rekonstrukcija vlade na proleće Vučić: "Za…
- 12/12 Vučić mladima: Za kupovinu stana od 75.000…
- 09/12 Vučić: 2024. godina najbolja godina za Srbiju…
- 07/12 Tužilaštvo predložilo pritvor vozaču koji…
- 03/12 Vučić: U februaru se očekuje poseta Kaje…
- 29/11 Ana Brnabić izbrojala sve učesnike protesta…
- 27/11 Vujović: Usvojeni zakoni o zaštiti životne…
- 25/11 Skupština završila raspravu o budžetu, opozicija…
- 21/11 VJT: Zadržano još jedno lice povodom obrušavanja…
- 19/11 Ana Brnabić: Zakazaću sednicu o predlogu…
- 18/11 Predsednik Kazahstana Tokajev stigao u Beograd,…
- 17/11 Rektor Beogradskog univerziteta uputio otvoreno…
- 15/11 Emanuele Žiofre: Godina pred nama je ključna,…
- 10/11 Grbović (PSG): Krivična i politička odgovornost…
- 10/11 Projekcije: Tramp dobio i Arizonu, osvojio…
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…