Vesti
Politika
Specijalizacija za medicinare je nemoguća
20.11.2006. 09:30
Izvor: Glas javnosti
Specijalizacija za medicinare je nemoguća
Lekari i stomatolozi dugo neće moći da nađu posao
Studenti koji u Srbiji završe stomatologiju i medicinu teško dobijaju specijalizaciju jer, kažu u Ministarstvu zdravlja, ni oni koji su već specijalizirali ne mogu da se zaposle. Imamo hiperprodukciju lekara i stomatologa koji neće moći da nađu posao, jer se godišnje na ove fakultete upisuje 2.500 studenata, a taj broj ne bi smeo da bude veći od 500. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u Srbiji na posao trenutno čeka 1.324 stomatologa.

Ministarstvo prosvete, prema Zakonu o visokom obrazovanju, planira politiku upisa studenata na studije koje ostvaruju visokoškolske ustanove čiji je osnivač Republika, a na predlog Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. To znači da Nacionalni savet utvrđuje kvote upisa na državne fakultete u Srbiji. Međutim, iako svi znaju kakva je situacija na tržištu i kolike su stvarne potrebe za lekarima i stomatolozima u našoj zemlji, fakulteti i dalje upisuju veliki broj studenta, ne vodeći računa da li će ti mladi ljudi sutra moći da se zaposle. Tako trenutno na biroima za nezaposlene u Srbiji na posao čeka 645 doktora stomatologije, 503 doktora opšte stomatologije i 176 specijalista.

- Jedini razlog zbog kojeg studenti stomatologije i medicine u Srbiji neće moći da se zaposle, a ni da specijaliziraju, jeste to što se mnogo više studenata upisuje i završava fakultete nego što su stvarne potrebe našeg sistema zdravstvene zaštite. Ne možemo da hiperprodukujemo specijalizante, a da ni postojeći ne mogu da zarade platu - kaže za „Blic“ Snežana Simić, pomoćnik ministra zdravlja.

Studenti Stomatološkog fakulteta u Beogradu sa kojima je „Blic“ razgovarao pitaju zašto domaći studenti već dve godine ne mogu da dobiju specijalizacije, dok se stranim studentima one odobravaju. Oni su, kažu, uplašeni za svoju budućnost.


- Naše kolege iz Crne Gore i Republike Srpske studiraju na budžetu pod istim uslovima kao i mi, a kada diplomiraju, oni se onda tretiraju kao strani državljani i lakše dobijaju specijalizaciju. Naše klinike su zato pune specijalizanata iz Crne Gore i Republike Srpske, a za nas nema mesta - kažu studenti sa Stomatološkog fakulteta u Beogradu.

Međutim, Snežana Simić kaže da specijalizanti iz Crne Gore i Republike Srpske dolaze u zdravstvene ustanove u Srbiju samo na zahtev njihovih ministarstva zdravlja koja i finansiraju specijalizacije svojih državljana. Ukoliko se ne vrate, oni imaju obavezu da vrate novac zdravstvenoj ustanovi koja ih je poslala na specijalizaciju. Naše Ministarstvo zdravlja odobrava specijalizacije našim državljanima prema planu i potrebama državnih i privatnih zdravstvenih ustanova u Srbiji.

- U aprilu i oktobru ove godine nije odobrena nijedna specijalizacija za stomatologe i lekare zato što je rađena racionalizacija kadrova. Zdravstvene ustanove su bile preokupirane kako da njihovi stomatolozi sami zarade plate. Odobrili smo dve specijalizacije i tri supspecijalizacije strancima iz Libije, Makedonije i Grčke, ali uslov je bio da donesu potvrdu da su zaposleni u zemlji odakle dolaze i da njihova ambasada da garancije da će se vratiti - kaže Snežana Simić.

Đurica Grga, prodekan za nastavu na Stomatološkom fakultetu u Beogradu, nije hteo da odgovori zašto niko na fakultetu neće da razgovara sa studentima o problemima koji ih čekaju kada diplomiraju. Studenti optužuju upravu fakulteta da ostaje „gluva“ na sve njihove zahteve, ali i pitanja koja se tiču njihove budućnosti.

Bolonja samo deklarativno

Studiranje po Bolonjskoj deklaraciji kod nas znači da studenti koji studiraju po novom programu imaju identifikacionu karticu, obavezna predavanja i drugačiji indeks. Jedino se to razlikuje, suština je ostala ista, jer naši profesori nisu spremni da na pravi način prihvate novine - kažu studenti Stomatološkog fakulteta u Beogradu.

Specijalizacije i supspecijalizacije

Šestočlana komisija Ministarstva zdravlja (dva lekara iz Instituta „Batut“, dva pravnika i dva predstavnika Ministarstva zdravlja) treba da pozove zdravstvene ustanove iz Srbije da zatraže specijalizacije koje su im potrebne. Na osnovu kriterijuma koje moraju da ispunjavaju budući specijalizanti (da imaju dve godine staža, položen stručni ispit i da postoji potreba za kadrom tog profila), komisija dodeljuje specijalizacije dva puta godišnje, u aprilu i oktobru. Supspecijalizacije se odobravaju jednom godišnje - kaže Snežana Simić.

Loši uslovi studiranja

Pored straha za neizvesnu budućnost, studenti sa Stomatološkog fakulteta u Beogradu žale se na loše uslove u kojima uče i rade, i pored toga što samo školarina za samofinansirajuće akademce na ovom fakultetu iznosi 180.000 dinara po godini.

- Sami kupujemo maske i rukavice, toaleti su prljavi, nema sapuna, toalet papira... Gotovo svim profesorima treba ispit iz pedagogije.

Na istom predmetu imamo po nekoliko profesora koji se svađaju između sebe, ne priznaju ono što nas je drugi pitao. U studentskom klubu piće je skupo, atmosfera nije studentska već prepuna faca kojima se po izgledu vidi da nisu studenti, znate ono kajla, skupi satovi...

Svi to znaju, ali niko ne može da reši ovaj problem - kažu studenti.