Vesti
Politika
Pročitali saopštenje iza zatvorenih vrata
20.11.2006. 15:30
Izvor: Glas javnosti
Neobičan završetak samita Foruma Azijsko-pacifičke saradnje
Lideri Foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) pozvali su juče u Hanoju na primenu mera za liberalizaciju trgovine u regionu i preduzimanje daljih koraka u bori protiv terorizma, javlja Rojters.

Najviši predstavnici 21 zemlje APEK izdali su Hanojsku deklaraciju, čiji je cilj da se izgradi bezbedno i pogodno poslovno okruženje i da se poveća bezbednost ljudi. Takođe su obećali da će se "boriti protiv terorizma u svakom obliku i manifestaciji" i naveli korake koje će preduzeti u toj borbi, uključujući jačanje kontrole na granicama i u avionima, kao i zaštitu hrane od mogućeg namernog zagađivanja. U deklaraciji se dodaje i da "sve mere koje se preduzmu u borbi protiv terorizma moraju da budu u saglasnosti sa međunarodnim obavezama". Zanimljivo je to što je zajedničko saopštenje pročitano iza zatvorenih vrata zbog "osetljivosti nekih članica u vezi sa mešanjem u unutrašnje stvari njihovih zemalja", dodaje Rojters.

Što se ekonomskih tema tiče, u Hanoju je ponovljeno da oživljavanje pregovora iz Dohe o liberalizaciji svetske trgovine ostaje vrhunski prioritet za APEK, pa je nadležnima naloženo da rade na proučavanju načina i sredstava kako bi se uspostavila slobodna trgovinska zona Azijsko-pacifičkog regiona, za šta se posebno zalaže američki predsednik Džordž Buš, kao "dugoročni cilj".

Od izuzetnog značaja je i to što su SAD i Rusija potpisale bilateralni sporazum koji, posle 13 godina dugih pregovora, otvara put Moskvi za ulazak u Svetsku trgovinsku organizaciju. To će Rusiji otvoriti ogromno tržište pre svega za izvoz nafte i gasa, konstatuje Rojters.

Od političkih tema, azijsko-pacifički lideri izrazili su "duboku zabrinutost" zbog severnokorejske probe nuklearnog oružja, koju su nazvali jasnom pretnjom regionalnoj bezbednosti, javlja Bi-Bi-Si. Taj problem je našao mesto u završnoj deklaraciji u kojoj se apeluje na Pjongjang da se pridržava obaveza i da se okane razvoja nuklearnog oružja. - Saopštenje je oštro u naglašavanju potrebe pune implementacije - rekao je portparol američkog Nacionalnog saveta za bezbednost Dejvid Mekormik za AP, dodajući da je najbitnije da su se lideri APEK sastali i izašli sa zajedničkim saopštenjem.

Buš je na tu temu održao niz razgovora na marginama samita u Hanoju, ubeđujući kineskog kolegu Hua Đintaoa i ruskog Vladimira Putina da zauzmu oštriji stav prema Severnoj Koreji. Hu pažljivo nije spominjao Severnu Koreju, ali portparol kineskog MIP Liu Điančao kaže da je njegov predsednik pozvao na "mudrost i strpljenje" po pitanju Pjongjanga. Mekormik je Rojtersu rekao da su se Hu i Buš dogovorili o "pravcu i novim koracima" u pogledu Severne Koreje, ali je prećutao detalje. Tek, Kinezi očekuju ove sedmice glavnog američkog pregovarača u severnokorejskoj krizi Kristofera Hila, navodi Rojters.

RAJSOVA O POMIRENJU

Američki državni sekretar Kondoliza Rajs, koja je takođe prisustvovala samitu APEK, apelovala je na Mjanmar (Burma) i Severnu Koreju da slede primer Vijetnama, koji je rat protiv SAD čvrsto ostavio za sobom. Rajsova je rekla da bi Burma i Severna Koreja, ako bi preduzele neophodne korake za pridruženju međunarodnoj zajednici, otvorile novi put ka miru i prosperitetu.