Vesti
Društvo i ekonomija
Ruska preduzeća žele da kupe RTB Bor i NIS
21.11.2006. 16:30
Izvor: Mondo
Ruska preduzeća zainteresovana su za kupovinu RTB-a Bor, Naftne industrije Srbije, "Prve petoletke" iz Trstenika i skladišta gasa u Banatskom dvoru, rekao je šef ruskog Trgovinskog predstavništva u Beogradu Andrej Hripunov.

"'Sojuzmetal resurs' (SMR) očekuje ovih dana rezultate tendera za privatizaciju RTB-a, a jedan ruski konzorcijum, koji već saradjuje sa 'Prvom petoletkom', dao je ponudu za kupovinu te fabrike," rekao je u razgovoru za Betu Hripunov.

On je dodao da su Rusi zainteresovani i za kupovinu skladišta gasa u Banatskom dvoru, a što se tiče južnog kraka gasovoda, koji bi vodio ka Bugarskoj granici, do kraja godine biće potpisan rusko-srpski memorandum o realizaciji tog projekta.

"Lukoil", koji je ranije kupio beogradski "Beopetrol", i ruski energetski gigant "Rosnjenf" su potencijalni kupci NIS-a, ali se još ne zna kada će biti raspisan tender za prodaju tog javnog preduzeća i pod kojim uslovima", naveo je Hripunov.

Prema njegovim rečima, energenti čine više od 80 odsto ruskog izvoza u Srbiju, koji će do kraja godine iznositi 2,3 milijarde dolara, dok će srpski izvoz u Rusiju iznositi oko 300 miliona dolara.

Iz Srbije u Rusku Federaciju u prošloj godini najviše su se izvozili lekovi (43,6 miliona dolara) i podne obloge (50,4 miliona dolara), u čemu su najveći udeo imali "Hemofarm" iz Vršca i "Sintelon" iz Bačke Palanke.

Ponude za RTB Bor do srede

Rok za podnošenje ponuda za kupovinu Rudarsko-topioničarskog basena Bor ističe u sredu, a podaci o zainteresovanim kupcima prema propisima neće biti javno saopšteni pre otvaranja ponuda kako se ne bi ugrozio tenderski postupak.

Prema nezvaničnim informacijama, ponude za kupovinu kombinata bakra poslalo je 19 svetskih kompanija.

Sudeći prema medijskim kampanjama koje su vodili, najozbiljniji kandidati za novog vlasnika su "Kuprum" iz Rumunije, "Kvatro korporejšn" sa ostrva Nevis, australijski "Vju majning" i poljski koncern "KGHM", kao i ruski "Bejzik elements".

Većina tih firmi bila je zainteresovana za rudnike bakra u Boru i Majdanpeku dok je za topionicu i rafinaciju najviše interesovanja pokazala firma Ist Point na čijem čelu je Zoran Drakulić, koji je prošle sedmice, ipak, odustao od daljeg nadmetanja.

Dogovorom sindikata i menadžmenta RTB-a sa Vladom Srbije ta kompanija će biti privatizovana kao celina, a minimalna cena kapitala RTB-a koji će biti ponudjen na prodaju je 266,7 miliona dolara. Prema nekim procenama novi vlasnik basena bi približno isti iznos dolara morao da uloži i u zaštitu ekologije.