Vesti
Politika
Decenija od Studentskog protesta
22.11.2006. 15:30
Izvor: B92
Beograd -- Nizom manifestacija danas će u Beogradu biti obeležena desetogodišnjica od početka velikih studentskih protesta zime 1996/97.
Studentska unija Srbije i Savez studenata Beograda saopštili su da će obeležavanjem decenije od studentskih protesta, građani imati prilike da se podsete kako su se studenti borili za pravdu u vreme kada je Srbiji bilo najteže.

Na Filozofskom fakultetu će u 16 časova biti održana tribina na kojoj će govoriti bivši rektor Beogradskog univerziteta, iz vremena protesta, Marija Bogdanović, kao i članovi organizacionog odbora protesta.

Nakon toga, u 17.30 časova, na Platou ispred Filozofskog fakulteta počeće "protestni koncert" na kojem će biti puštana muzika iz 1996. i 1997. godine, a biće "oživljena" i protestna buka - doboši, pištaljke i šerpe.

Sa Platoa će, kako je najavljeno, u 19.30 časova, studenti krenuti u protestnu šetnju ulicama: Vasinom, Kolarčevom, Kralja Milana, Kneza Miloša, Takovskom i Svetogorskom ulicom, a zatim nazad Vasinom ulicom do Platoa.

Prva "onlajn revolucija"


Kolumnista nedeljnika Vreme Zoran Stanojević piše da je Studentski protest 1996/97. bio prva "onlajn revolucija", odnosno prvi krupan društveni događaj u svetu koji se oslanjao na internet.

Za to ima više objašnjenja. U tom trenutku, internet, odnosno veb, doživljavao je svetski bum. Ljudi u celom svetu masovno su se priključivali, otkrivajući svakodnevno nešto novo na mreži.

Srbija se na internet zvanično priključila početkom te 1996. godine, ako pod tim podrazumevamo mogućnost da bilo ko zakupi internet sate, navodi Stanojević.

Na početku protesta, u Srbiji je bilo pet do deset hiljada korisnika interneta, uglavnom u Beogradu i u Novom Sadu. Ali, i ovde je mreža dobijala na popularnosti i internet je iskorišćen za probijanje medijske blokade, koju je nametao Miloševićev režim.

Bilo je ratova i protesta i drugde u svetu u to vreme, ali od svih kriznih područja samo je Srbija u tom trenutku dostigla tehnološki nivo da svoj protest prenese na mrežu.

Svakako najatraktivnija je engleska verzija sajta studentskog protesta. Taj sajt, kako kaže Stanojević, ima "arheološku" vrednost.