Vesti
Politika
Fakulteti da rade prema tumačenju
22.11.2006. 15:30
Izvor: Blic
Studenti zadovoljni vladinim stavom
„Studenti su opet u pravu“, poručili su juče predstavnici Studentske unije Srbije i Saveza studenata Beograda pozdravljajući vladino tumačenje Zakona o visokom obrazovanju „da svi koji imaju VII-1 stepen stručne spreme po sili zakona moraju biti izjednačeni sa nazivom master“. Studentske organizacije pozivaju sve univerzitete i fakultete u Srbiji da hitno izmene svoje statute u skladu sa ovim tumačenjem.

Studenti su istakli da je vladino tumačenje okasnilo, ali da zakašnjenje mora biti kompenzovano hitnom izmenom podzakonskih akata, odnosno statuta visokoškolskih ustanova.

- Imajući u vidu nedoumice i tendenciozna tumačenja člana 127 Zakona o visokom obrazovanju, pokrenućemo inicijativu za njegovu izmenu i dopunu. Neophodno je da u tekstu Zakona o visokom obrazovanju jasno i eksplicitno budu izjednačena prava diplomiranih po ranijim propisima sa pravima nosilaca zvanja master - rekao je Srećko Šekeljić iz Studentske unije Beograda.

Jelena Ivančević iz Studentske unije Srbije, koja je pregovarala o studentskim zahtevima sa predstavnicima Konferencije univerziteta Srbije, objasnila je šta tačno znači izjednačavanje starih i novih zvanja.

- Da bi diplomirani i masteri imali ista prava, potrebno je izjednačiti te akademske nazive. To je sada, videli smo, i stav Vlade. U proteklih mesec dana više puta se mogla čuti teza kako je moguće izjednačavanje prava diplomiranih i mastera, ali ne i njihovih zvanja. Ta teza je apsurdna, jer su prava i zvanja zapravo komplementarne kategorije. Zvanje je to koje imaocu garantuje pravo. Zvanje diplomiranog garantuje pravo na konkurisanje za poslove za koje je potreban VII-1 stepen stručne spreme, isto tako zvanje diplomiranog garantuje pravo na konkurisanje na postdiplomske studije i polaganje stručnih ispita. To znači da se nazivi diplomirani i master moraju izjednačiti, odnosno moraju se te dve diplome tretirati ravnopravno bez potrebe da se stara diploma zameni novom - rekla je Jelena Ivančević.

Predstavnici Studentske unije Srbije i Saveza studenata Beograda apelovali su juče da se odmah pristupi izradi nacionalnog kvalifikacijskog okvira, odnosno skale stepena stručne spreme, kojim će se regulisati odnos ranije stečenih kvalifikacija u odnosu na nove kvalifikacije u pogledu tržišta rada. Uvažavajući stav Vlade, kažu studenti, raniji diplomirani i budući masteri imali bi isti stepen stručne spreme.

Međutim, iako je Sekretarijat za zakonodavstvo Vlade Republike Srbije prekjuče doneo odluku da će zvanja diplomirani i masteri biti izjednačena, Dejan Popović, rektor Univerziteta u Beogradu, kaže da Zakon o visokom obrazovanju može da tumači samo Skupština. - Treba imati u vidu činjenicu da se Konferencija univerziteta obratila Vladi sa željom da se Vlada obrati Skupštini, da bi ona otklonila moguće nesaglasnosti koje postoje u zakonu između stava 1 i 2, član 127. Ovde se umesto Skupštine pojavljuje Sekretarijat za zakonodavstvo - kaže Popović.

Međutim, u vladinoj Kancelariji za saradnju sa medijima rekli su nam da zvanični sajt Vlade prenosi tumačenje Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo u celini i da neće da komentarišu izjavu rektora Popovića. Republički sekretarijat za zakonodavstvo nadležan je da tumači sporni član jer je Vlada bila zvaničan predlagač Zakona o visokom obrazovanju - kažu predstavnici studentskih organizacija.