Vesti
Politika
Boja opasna, a niko nadležan
09.06.2006. 10:00
Izvor: Blic
Dečju garderobu i dalje niko ne kontroliše
Iako je Ministarstvo zdravlja još prošle nedelje naložilo da se utvrdi da li se na tržištu u Srbiji prodaje kineska dečja odeća koja sadrži aromatski amin, materiju koja može da izazove rak, po tom pitanju se još ništa nije uradilo. Nadležne institucije koje bi trebalo da urade kontrolu, pravdaju se time da zvanično nisu obaveštene o pokretanju akcije.

Kako „Blic“ saznaje, Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom preuzelo je odgovornost na sebe da isplanira i organizuje kontrolu robe, odnosno ko će i kada to raditi. Prema tom planu, prvo što treba da se uradi jeste da se od Uprave za carinu dobiju tarifne oznake za uvoznu odeću iz Kine da bi se utvrdili uvoznici. Po tom nalogu tržišna inspekcija bi krenula u kontrolu, ali pošto je reč o otrovnim materijama, pridružili bi im se i inspektori Ministarstva zdravlja. Analizu garderobe uradila bi firma „Jugoinspekt“ i ukoliko bi se utvrdilo da na našem tržištu postoji otrovna kineska roba, dao bi se nalog za povlačenje sa tržišta.

Kako smo saznali od Uprave za carinu, spisak svih uvoznika kineske garderobe predat je Ministarstvu za ekonomske odnose sa inostranstvom. Međutim, da li je pored toga urađeno još nešto, juče u Ministarstvu za ekonomske odnose nismo mogli da saznamo, jer je pomoćnica ministra za politiku i režim spoljne trgovine Ana Blagojević, inače nadležna za ovaj slučaj, na putu u Ženevi, a osim nje niko nije zadužen da daje izjave.

I u Ministarstvu za trgovinu nisu bili raspoloženi za razgovor. Rekli su samo da još nisu dobili zvaničan zahtev da krenu u kontrolu kineske odeće. S druge strane, u Ministarstvu zdravlja opet kažu da nisu nadležni za ovaj slučaj iako je reč o zdravlju ljudi, a prošle nedelje je zvanično saopšteno da je ministar izdao nalog za kontrolu zdravstvene ispravnosti uvozne robe. Međutim, sada kažu, da pošto je reč o opasnim materijama, to spada u nadležnost Ministarstva za nauku i životnu sredinu, odnosno Uprave za zaštitu životne sredine. Inspektori ove uprave tvrde da nadležnost ima Ministarstvo zdravlja. Uprava za zaštitu životne sredine, rečeno nam je, jedino kontroliše uvoznu polovnu garderobu koja se prodaje po takozvanim sekend hend šopovima.

S druge strane, i kada bi se odgovorne institucije dogovorile o tome čija je nadležnost da uradi kontrolu garderobe, ostaje nepoznanica kako će se utvrditi prisustvo kancerogenih boja u odeći.

- Trenutno ne postoji nikakav propis po kojem se uvoznik obavezuje da ispita prisustvo određene vrste boja u proizvodima od tekstila i kože. To znači da nije propisano koje su to boje za koje se sumnja da su kancerogene, niti metode za njihovo utvrđivanje - kaže za „Blic“ Saša Filipović, direktor sektora za tekstil i kožu u „Jugoinspektu“, firmi koja je jedan od ovlašćenih kontrolnih organizacija u Srbiji koja ispituje kvalitet proizvoda od tekstila i kože.

U skladu sa naredbom o tekstilnim proizvodima koji u prometu moraju biti snabdeveni uverenjem o kvalitetu, nije predviđeno proveravanje vrste i štetnosti boja, objašnjava Filipović. Određuju se samo fizičko-mehanička svojstva tkanine, kao što je sirovinski sastav, skupljanje, postojanost obojenja, postupak održavanja.