Vesti
Politika
Upozorenja bez odjeka
23.11.2006. 16:00
Izvor: Danas
Da li je izmeštanje vojnih skladišta na listi prioriteta Vlade
Beograd - Ministarstvo odbrane uputilo je Vladi Srbije plan za premeštanje pojedinih vojnih skladišta i izgradnju novih kako bi se sprečile neželjene posledice, ali pitanje je da li je to na listi prioriteta, naročito s obzirom na zauzetost članova Vlade u predizbornoj kampanji.
Danas nije uspeo u Vladi Srbije juče da dobije odgovor na pitanje da li je predviđeno razmatranje plana Ministarstva odbrane.
Kako saznaje Danas u Ministarstvu odbrane, ovo ministarstvo predložilo je Vladi da preko Ministarstva za ekonomske odnose sa inostranstvom i Ministarstva spoljnih poslova intenzivira prodaju viškova municije. Predloženo je i da se obezbede dodatna sredstva za sanaciju perspektivnih skladišta prema svetskim standardima, za proširenje kapaciteta za uništavanje u Tehničko-remontnom zavodu Kragujevac i izgradnju novih savremenih skladišta, kao i da se ubrza donošenje detaljnih urbanističkih planova na lokacijama na kojima se predviđa gradnja novih skladišta.
Ignorisanje problema skladištenja ubojnih sredstava zabrinjava, jer u Ministarstvu odbrane tvrde da je na taj problem ukazivano i pre eksplozije u Paraćinu. Naime, to je navedeno i u izveštaju dostavljenom Odboru za bezbednost Skupštine SCG za period od 21. oktobra 2005. do 21. januara 2006, ali ništa nije preduzeto. Nakon podnošenja izveštaja, aktuelan je bio referendum u Crnoj Gori, zatim i raspad državne zajednice SCG. Sada je urađen plan za izmeštanje skladišta, ali je verovatno da će se time baviti tek neka buduća Vlada i tek posle reprize "velikog praska" u jednom od 56 skladišta u kojima se čuvaju ubojna sredstva Vojske i Ministarstva unutrašnjih poslova.
Dragoljub Cvetković, direktor firme PMC inženjering koja posluje u okviru Jugoimport SDPR, kaže za Danas da će saniranje područja oko skladišta Paraćinske utrine dugo trajati. Prema njegovim rečima broj pronađenih i uništenih projektila je mali u poređenju s količinom koja se usled eksplozije razletela. Cvetković podseća da je pre nekoliko dana u Rakovici pronađen projektil koji je tu pao pre deset godina, posle eksplozije u skladištu u Lisičjem potoku.
Premeštanje skladišta na lokacije koje su udaljene od gradova, kaže Cvetković, može da daje efekte samo ako se uporedo uništavaju viškovi municije.
- Potrebno je trajno rešenje problema, a ne da ostavimo mogućnost da se to ponovi. Ništa se ne dobija ako samo izmestite skladište, jer eksplozija može da razbaca ubojna sredstva i po desetak kilometara. Treba uporedo uništavati municiju i graditi skladišta prema najvišim standardima - ističe Cvetković.
Prema njegovim rečima neophodno je što pre početi rešavanje problema, jer samo izmeštanje će dugo trajati zbog pronalaženja novih lokacija, izgradnje kvalitetnih i bezbednih skladišnih prostora, ali i uništavanja i delaboracije municije kojoj je istekao rok trajanja.
Trenutno se 10.600 tona ubojnih sredstava skladišti na otvorenom.

Oprečne izjave o kontroli skladišta u Paraćinu

Istražni sudija Okružnog suda u Nišu Radomir Mladenović rekao je da stanje municije 20 mm nije praćeno kroz kontrolni tehnički pregled i kontrolna tehnička gađanja, i to od momenta proglašenja ove municije neperspektivnom. Ipak, u Ministarstvu odbrane tvrde da je tokom 2006. bilo nekoliko kontrola - 11. i 12. aprila kontrola logistike u jedinici, 30. juna kontrola obezbeđenja, 18. avgusta kontrola obezbeđenja i zaštite od požara, u toku godine vršen kontinuirani vanredni tehnički pregled svih ubojnih sredstava, s popisom i inventarisanjem, radi uvida u kvantitet i kvalitet sredstava, te redovna indirektna kontrola kvaliteta sredstava ispitivanjem hemijske stabilnosti baruta. Utvrđena ubojna sredstva s nestabilnim barutom prebačena su u Tehničko-remontni zavod Kragujevac.