Vesti
Politika
Jovanoviću "servirana" priča o Hagu
25.11.2006. 11:00
Izvor: Danas
Jovanoviću "servirana" priča o Hagu
Iskazom svedoka saradnika juče nastavljeno suđenje za ubistvo premijera Zorana Đinđića
Beograd - Ubistvo premijera Zorana Đinđića je političko, za razliku od ostalih ubistava čiji su motivi bili konkurencija, droga - tvrdi svedok saradnik Dejan Milenković Bagzi koji je juče u Specijalnom sudu pred većem Nate Mesarović nastavio da svedoči u postupku za ubistvo srpskog premijera.
Milenković je rekao da je pobunu Jedinice za specijalne operacije novembra 2001. godine organizovao Miodrag Ulemek Legija u saradnji s Dušanom Spasojevićem. Cilj je, kako ističe svedok, bio da se pokaže vlasti da s njima "nema debate", kao i da iz zatvora budu pušteni svi ostali pripadnici "zemunskog klana", pritvoreni zbog sumnje da su učestvovali u otmici Miroslava Miškovića.
Odgovarajući na pitanje zamenika specijalnog tužioca Jovana Prijića "da li je Ibarska magistrala razlog za ubistvo premijera Đinđića", Milenković je rekao "da" i dodao da je "i ubistvo Ivana Stambolića takođe razlog". Prema njegovim rečima počele su i priče da će vođa "surčinskog klana" Ljubiša Buha Čume dati podatke o tim slučajevima.
- Siguran sam da je istina ono što je Spasojević rekao o Vojislavu Šešelju i Nebojši Čoviću, da su bili upoznati da će premijer biti ubijen - navodi zaštićeni svedok i kaže da "tada nije bilo nikoga koga bi Spasojević želeo da zadivi i zbog toga preuveliča istinu".
Objašnjavajući povezanost podatka o haškim optuženicima s ubistvom premijera, Milenković je naveo da je vođa "zemunskog klana" Dušan Spasojević naložio da se Zvezdanu Jovanoviću "servira" priča da Vlada hoće da isporuči patriote Hagu kako bi ga ubedili da ubije Đinđića. Svedok je izričit da nikada nije bilo govora da će Ljubiša Buha Čume biti svedok u Hagu, ali da je Spasojević Jovanoviću rekao da će svedočiti iako Buha nije imao nikakve veze s ratištem.
Dejan Milenković je, u nastavku javnog svedočenja u postupku za ubistvo srpskog premijera Zorana Đinđića, pred Specijalnim sudom rekao da je pobunu Jedinice za specijalne operacije JSO novembra 2001. godine organizovao Miodrag Ulemek Legija u saradnji sa Spasojevićem.
- Dan, dva pre pobune Legija je otišao u Kulu - navodi svedok saradnik. Milenković kaže da je tokom pobune Spasojević, znajući da policija prisluškuje telefon, namerno zvao Nenada Opačića i spomenuo Vojislava Koštunicu.
Kao razloge svedok navodi Spasojevićevu želju da "podigne tenziju policiji kako bi pomislili da je on u kontaktu s Koštunicom", kao i zbog toga što je znao da će Opačić da "otrči kod Čanka (Nenada)". Prema navodima svedoka Spasojević je rekao "e, ovo nam treba", kada je na televiziji video da je Koštunica rekao da je to miran protest i da i "doktori protestuju u belim uniformama".
- Dan posle nošenja cigara Legiji u Kulu po naređenju Spasojevića za vreme pobune, otišao sam opet kako bih uzeo kovertu. Poruka u otvorenoj koverti je glasila: "Ako misliš da se ovo mirno završi dođi u Kulu", a potpisana s "bereta F92" - ističe Milenković, dodajući da je bila namenjena Đinđiću, ali i da ne zna da li mu je prosleđena.
Tokom pobune Milorad Bracanović, bivši zamenik direktora Bezbednosno-informativne agencije, i Spasojević su takođe išli u Kulu. Svedok navodi da je razlog pobune postavljanje "svojih ljudi", a uslovi su bili smena Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića, kao i ministra policije Dušana Mihajlovića.
- Legija nije bio za smenu Mihajlovića i tvrdio je da je dobar čovek. Mihajlović je spremao roštilj krajem 2001. za tada penzionisanog Ulemeka - naglašava Milenković.
Govoreći o rezultatima pobune Milenković je rekao da su Spasojević i Ulemek bili izuzetno zadovoljni i da je pobuna ocenjena kao "veliki uspeh nad Vladom".
Kao novi detalj u odnosu na prethodno saslušanje Milenković je dodao da su članovi zemunskog klana planirali i napad protivtenkovskim minama na ambasadu SAD. Odustalo se, ističe zaštićeni svedok, jer je protivtenkovska mina bila teška i nepouzdana.
- Ulemek je doneo odluku i podelio zadatke prilikom "dizanja" u vazduh firme Difens roud - izričit je Milenković.
On je dodao da je Ulemek retko izdavao naređenja "zemuncima", već se dogovarao sa Spasojevićem.
- Bomba na sedište Demokratske stranke Srbije bačena je kako bi se napravio rat između DSS i Demokratske stranke - kaže svedok saradnik, dodajući da je cilj bio da se Ulemek opet prikaže "kao pomoćnik".
Svedok je ponovio da je Spasojević imao moć samo preko Ulemeka i JSO.
Govoreći o nekadašnjem vođi "zemunaca" Milenković je rekao da je Spasojević bio "iskompleksiran, bolestan i opsednut", navodeći bizaran podatak da ukoliko bi Spasojević sanjao "da će neko ojačati odlučivao se da ga ubije". Inače, prema sopstvenoj proceni svedok saradnik je, radeći za "zemunce", zaradio 300 hiljada evra.
Milenković navodi i da ga je njegova nekadašnja advokatica Biljana Kajganić nagovarala da posle predaje u Grčkoj, osim Čedomira Jovanovića i Vladimira Popovića, u ubistvo premijera umeša i bivšeg predsednika sudskog veća Marka Kljajevića i njegovog brata Gorana.
- Tražila je da pričam kako smo odlazili u Trgovinski sud kod Gorana Kljajevića i kako sam se sastajao s Markom - naglašava Milenković, dodajući da nije imao nikakve veze sa sudijom Kljajevićem.
Svedok je izričit da s Kajganićevom nikada nije razgovarao o sadašnjem direktoru BIA Radetu Bulatoviću i premijeru Vojislavu Koštunici.
- Transkripti objavljeni u medijima su lažni - navodi Milenković, dodajući da general Aco Tomić nije pomagao "zemuncima".
Prema navodima svedoka saradnika, pre atentata na premijera pričalo se i o ubistvu tužioca Mioljuba Vitorovića.
- Spasojević je išao kod njega i nudio mu novac koji tužilac nije prihvatio. Dušan je pričao kako Vitorović nije normalan i da je budala - rekao je Milenković, dodajući da je planirano da ubistvo "ne bude klasično već da izgleda slučajno, odnosno da se ukradenim kolima pregazi dok vozi bicikl".
Svedok je naveo i da je u kuću u Šilerovoj ulici dolazio i Dragoljub Milanović, bivši direktor RTS, kako bi mu Spasojević pomogao u vezi sa suđenjem i odložio ga. Od novinara koji su dolazili Milenković je spomenuo Gradišu Katića, nekadašnjeg novinara Kurira i urednika lista Identitet koji je ujedno bio i veza "zemunaca" i Šešelja.
Kako navodi svedok, "zemunci" su suđenja odlagali uz pomoć lekarskih uverenja i nekih članova vanraspravnih sudskih veća.
Iako se, prema ranijim informacijama, očekivalo da bi Milenković mogao da kaže neke informacije o tome ko je ubio bivšeg radnika DB Momira Gavrilovića, on je rekao da ne zna ko je to učinio. Milenković je istakao da zna da to nije bio Ljubiša Buha, vođa surčinskog klana, iako ga je zemunski klan nagovarao da za to optuži Buhu.
Milenković je objasnio da je na traženje Spasojevića otišao u tužilaštvo kako bi dao izjavu da zna da je bivšeg radnika DB Gavrilovića ubio Čume. Prema Milenkovićevim rečima u tužilaštvo je otišao s Buhinom suprugom Ljiljanom Buhom.
- Rekao sam Spasojeviću da se plašim, jer šta ako me policija natera da idem na poligraf, a on je rekao da sedim u Šilerovoj i da čekam - izjavio je Milenković.
Svedok saradnik je istakao da mu je Spasojević preneo da je iz pritvora u kojem se nalazio zbog sumnje da je učestvovao u otmici Miškovića izašao "jer je napravio kombinaciju s Čedomirom Jovanovićem kome je obećao da će reći ko je zapravo oteo Miškovića". Milenković je ponovio da je 2001. godine Jovanović tražio da bude ubijen Sredoje Šljukić, ali da nije rekao zbog čega to traži.
Kako objašnjava svedok, Spasojević nije imao kontakte sa Šljukićem, a odlučio je da ga ubije jer mu je Ulemek rekao "da se Ljubiša Buha Čume čuje sa Šljukićem, Jovanom Guzijanom Cunerom i Dragoslavom Kosmajcem", kao i da je strahovao da se Šljukić ne udruži s Buhom.
Predsednik sudskog veća Nata Mesarović najavila je nastavak saslušanja Milenkovića u ponedeljak u 10 sati.