Vesti
Politika
Svet još veruje u pregovore o Kosovu i Metohiji
26.11.2006. 15:00
Izvor: Glas javnosti
VAŠINGTON - Postoji podela između SAD i Britanije na jednoj strani, koje se zalažu za nezavisnost Kosmeta, i Rusije, Kine, a sada i Španije, sa druge strane, koje se protive nezavisnosti, izjavio je za Glas Amerike saradnik Karnegi saveta za etička i međunarodna pitanja Džonatan Klark, prenosi Fonet.

- Posle skoro godinu dana neuspešnih pregovora Beograda i Prištine, međunarodna zajednica se nalazi na samom početku, bez nekih novih ili kreativnih ideja o budućem statusu Kosmeta - ocenio je Klark.

Prema njegovim rečima, odlaganje rešenja konačnog statusa Kosmeta "potvrđuje činjenicu da je međunarodna zajednica konfuzna".
- SAD i Velika Britanija žele da se bez daljeg odlaganja donese odluka o budućem statusu Kosmeta, koja bi bila neki vid uslovne nezavisnosti. Međutim, Rusija se protivi nametnutom rešenju i nezavisnosti i želi da na Kosmetu bude prisutna i veoma uticajna međunarodna zajednica - objasnio je Klark.

- Dakle, postoji ta podela između SAD i Britanije na jednoj strani, koje se zalažu za nezavisnost - precizirao je Klark, i Rusije, Kine, a sada i Španije, s druge strane, koje se protive nezavisnosti Kosmeta.
Klark misli da će Kontakt grupa podneti predlog rešenja koji će sadržati visoki stepen decentralizacije, određeni uticaj Beograda i garancije za bezbednost srpskih enklava, ali da će Kosovo i Metohija postati odvojeni entitet.

Ukoliko se dve strane ne dogovore o statusu pokrajine, rekao je Klark, tu odluku će onda doneti međunarodna zajednica.
- Mislim da međunarodna zajednica još nije u potpunosti izgubila poverenje u pregovaračku taktiku i spremnost na kompromis dve strane, koje zastupaju maksimalističke pozicije - rekao je Klark.

- Smatram, međutim, da će obe strane morati da učine izvesne ustupke, inače će se nastaviti sadašnji zastoj i neizvesnost i intenzivirati uloga međunarodne zajednice - dodao je Klark.