Vesti
Politika
U Srbiji svaka druga žena žrtva nasilja
26.11.2006. 15:00
Izvor: Glas javnosti
Povećan broj poziva upućen Savetovalištu protiv nasilja
BEOGRAD - Broj poziva žena i dece žrtava nasilja Savetovalištu protiv nasilja u porodici u Beogradu enormno je povećan u poslednjih godinu dana, a svakoga dana toj organizaciji javi se od 15 do 20 žena i dece, izjavila je koordinatorka savetovališta Vesna Stanojević, prenose agencije.

Povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Stanojevićeva je kazala da se savetovalištu od kraja novembra prošle godine do danas za pomoć obratilo 4.481 žena i 168 deteta, a prosek za prethodne godine je iznosio oko 3.000. Stanojevićeva je rekla da bi naknadnim istraživanjima trebalo utvrditi da li je razlog tog povećanja porast nasilja ili su se žene, posle kampanje vođene prethodnih godina, više odvažile da potraže pomoć.

- Pored usvojenih zakona koji sankcionišu nasilje u porodici, izostaje adekvatna akcija države u rešavanju tog problema - rekla je Stanojevićeva.

Ipak, iako Porodični zakon predviđa da nasilnik bude izbačen iz stana čak i kada je njegov vlasnik, u praksi nije zabeležena još nijedna pravosnažna presuda u kojoj se ta odredba primenjuje.

- Rad sigurnih kuća, kojih ima tri u okviru savetovališta, ne prestaje da bude neophodnost u zemlji u kojoj se, za razliku od drugih evropskih država, ne primenjuju zakoni koji se odnose na sankcionisanje porodičnog nasilja. Prema rečima saradnika savetovališta, najmlađe dete u prihvatilištu bilo je staro samo 20 dana, a deca su žrtve fizičkog, seksualnog i psihičkog nasilja. Za pomoć se javljaju žene iz svih socijalnih grupa, a u proseku trpe nasilje 15 do 20 godina pre nego što se obrate za pomoć - naglasila je Stanojevićeva.

Žene i deca u sigurnim kućama provode od tri meseca do godinu dana dok ne obezbede uslove za život, a za žene se organizuju i kursevi za prekvalifikaciju. Ipak, deo žena se i pored pružene psihološke i pravne podrške vrati nasilnicima. Vojvođanski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Snežana Lakićević-Stojačić izjavila je da je nasilje nad ženama i dalje najčešći oblik kršenja ženskih prava. U pisanoj izjavi povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Lakićević-Stojačić je navela da nasilje nad ženama nema geografske, kulturne i društvene granice.

Pozivajući se na nalaze istraživanja Viktimološkog društva Srbije, ona je rekla da skoro svaka druga žena u Srbiji doživi neki oblik psihičkog nasilja, a svaka treća i fizičko nasilje u porodici.