Vesti
Politika
EU malo radi na sprečavanju rasizma
28.11.2006. 16:00
Izvor: B92
Beč -- Većina država EU nedovoljno prati slučajeve rasističke diskriminacije u oblastima zapošljavanja, obrazovanja i stanovanja.
U godišnjem izveštaju za 2005. godinu Agencija EU za nadzor rasizma je loše ocenila pokazatelje rasizma i ksenofobije u evropskom bloku, i zaključila da EU treba da pojača napore u borbi protiv rasizma.

Direktorka Evropskog centra za monitoring rasizma i ksenofobije Beti Vinkler je kazala da većini od 25 zemalja članica EU "nedostaju neophodni podaci kako bi mogle da nadgledaju uticaj socijalne i ekonomske politike na etničke zajednice".

Ona je u izveštaju navela da nedostatak tih podataka proizvodi rupe koje mogu da rezultiraju diskriminacijom u ključnim oblastima koje ostaju neprimećene.

U izveštaju se navodi da samo Britanija i Finska imaju sveobuhvatan sistem za prikupljanje podataka o rasističkom nasilju, o žrtvama i mestu gde su se incidenti dogodili.

Takođe, navodi se da u Grčkoj, Španiji, Italiji, Kipru i Malti uopšte nisu dostupni zvanični podaci o nasilju i kriminalu na rasnoj osnovi.

"Posledica je da nema adekvatnog odgovora države na moguću diskriminaciju nekih etničkih manjinskih grupa", rekla je Vinklerova.

Agencija EU je naglasila da je neophodno imati relevantne statističke podatke da bi iskorenjivanje rasizma i ksenofobije bilo moguće.

U izveštaju se navodi da su oko osam miliona Roma i dalje glavne mete diskriminacije i napada na rasnoj osnovi širom Evrope.

Romi su, ocenjuje se, "posebno ranjivi" na politiku segregacije, naročito u oblasti obrazovanja. Evropska agencija navela je Češku, Slovačku i Mađarsku kao zemlje koje dozvoljavaju odvajanje romske dece iz redovnog obrazovnog sistema, što vodi nejednakosti.

Navodi se i da je povećan broj fizičkih i verbalnih napada na muslimane, kao i da se nastavljaju incidenti u kojima su napadani Jevreji.

Izveštaj ukazuje da pripadnici etničkih manjina imaju problem i da nađu smeštaj, a navode se i incidenti prijavljeni u Belgiji, gde ljudi koji imaju strana imena ne mogu da iznajme stanove kod pojedinih stanodavaca. Slične pojave zabeležene su i u Danskoj, Francuskoj, Italiji i Finskoj.

Takođe, agencija, čije je sedište u Beču, ocenila je da je nasilje u predgrađima Pariza i drugim delovima Francuske prošle godine, u kome su učestvovali uglavnom mladi afričko-arapskog porekla, posledica višedecenijske diskriminacije prema toj populaciji kada je u pitanju stanovanje i zapošljavanje.