Vesti
Politika
Studenti ne odustaju od zahteva
29.11.2006. 10:00
Izvor: Blic
Studenti ne odustaju od zahteva
Posle sedam dana danas počinje nastava na Filozofskom
Studenti koji već sedam dana drže u potpunoj blokadi beogradski Filozofski fakultet postigli su juče dogovor sa dekanskim kolegijumom oko zajedničke platforme koja će biti upućena Ministarstvu prosvete i Vladi. Platformu je prihvatio i novoosnovani Senat Univerziteta u Beogradu, a studenti su odlučili da deblokiraju fakultet, pa će se nastava na Filozofskom danas odvijati normalno.

Posle neuspelog dogovora u ponedeljak i još jedne neprospavane noći, koju su studenti proveli u slušaonicama Filozofskog fakulteta, platforma koju su predložili Aleksandar Kostić, dekan Filozofskog fakulteta i predstavnici studentskog protesta konačno je prihvaćana.

- Platformu su uz određene korekcije prihvatili i studenti koji su blokirali fakultet. Država mora da osmisli dugoročnu strategiju i da se jasno odredi prema visokom obrazovanju, inače ćemo sledeće godine imati socijalne nemire prema kojima će ovi sadašnji biti blagi. Niko od studenata koji su učestvovali u protestu neće biti kažnjen, a svi minusi zbog nepohađanja nastave biće poništeni - rekao je juče Aleksandar Kostić, dekan Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Platformu je potom prihvatio i Senat, koji je juče konstituisan, i odlučeno je da se ona uputi Ministarstvu prosvete i sporta i Vladi.

Na sednici Senata Univerziteta u Beogradu čula su se oprečna mišljenja o studentskom protestu, ali svi dekani su se složili da je potrebno zauzeti ofanzivniji stav prema Ministarstvu prosvete, a da se od države mora izričito zatražiti da ispunjava svoje obaveze prema visokoškolskim ustanovama. Pojedini dekani su otvoreno optužili Ministarstvo prosvete da zbog njihovog neispunjavanja obaveza prema Univerzitetu, teret finansiranja „pada na leđa studenata“.

- Teško je govoriti o novom modelu finansiranja studenata, odnosno o kategoriji sufinansirajućih studenata, kad država ne poštuje ni trenutni model. Svi imamo isti interes, a to je da se država odredi prema visokom obrazovanju i da finansira ono na šta je po zakonu obavezna. Zato protesti studenata treba da se usmere prema Ministarstvu prosvete i Vladi, jer samo oni mogu nešto da učine - rekla je Nevenka Žarkić-Joksimović, dekan na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.

Pojedini dekani upozorili su na to da bi, ako studentski zahtevi budu ispunjeni i školarine umanjene za 50 odsto, oni mogli odmah zatvoriti fakultete, jer ne znaju kako bi se onda finansirali.

- Država trenutno pokriva od 20 do 25 odsto materijalnih troškova na državnim fakultetima, čiji je osnivač, a izdvajanja bi morala biti najmanje 50 odsto - poruka je većine dekana.

Izabrani novi dekani, uskoro i rektor

Na sednici Senata Univerziteta u Beogradu juče je konstituisan novi Senat i usvojen pravilnik. Dejan Popović, rektor Beogradskog univerziteta, rekao je da su na većini fakulteta izabrani novi dekani, osim na Matematičkom, Saobraćajnom, Farmaceutskom i Šumarskom. Prethodne nedelje evidentirani su kandidati za novog rektora Beogradskog univerziteta koji će biti izabran 18. decembra.

Cilj 20.000 potpisa

Tadej Kurepa iz Odbora studentskog protesta, rekao je juče da će, studenti nastaviti sa borbom da budu izjednačena zvanja diplomirani i master, da školarine budu smanjene za 50 odsto i da se jasno utvrde kriterijumi za njihovo određivanje. Kurepa kaže da je prikupljeno oko 5.000 potpisa studenata sa Filozofskog, Filološkog i Arhitektonskog fakulteta i da je cilj da se narednih dana prikupi između 15.000 i 20.000 potpisa sa kojima bi se izašlo pred Vladu i resorno ministarstvo.

Šta studenti traže u platformi:

1.Dosledno poštovanje člana 59 Zakona o visokom obrazovanju koji se odnosi na obaveze države o finansiranju visokoškolskih ustanova.

2.Značajno povećanje sredstava koja se izdvajaju iz budžeta za visoko obrazovanje.

3.Da Ministarstvo prosvete i sporta, imajući u vidu težak materijalni položaj studenata, hitno razmotri ponovno uvođenje kategorije sufinansirajući studenata, kojom će se zameniti kategorija samofinansirajućih.

4.Da se osmisli dugoročna strategija razvoja visokog obrazovanja koja bi uključila jasan odnos države prema državnim univerzitetima i načinu njihovog finansiranju u cilju smanjena materijalnih izdataka studenata.