Vesti
Politika
Udarac korupciji i švercu
29.11.2006. 14:30
Izvor: Politika
Obračun sa „carinskom mafijom”
U do sada najvećoj akciji protiv korupcije u carini, pripadnici MUP-a Srbije uhapsili su juče ujutru organizovanu kriminalnu grupu koja broji 17 osoba, osumnjičenih za krivična dela zločinačkog udruživanja, primanja i davanja mita, zloupotrebe službenog položaja i krijumčarenja. Akcija hapšenja članova „carinske mafije” sprovedena je u više gradova u Srbiji: Beogradu, Nišu, Kraljevu, Novom Pazaru, Tutinu i Raškoj. Među privedenima nalazi se osam radnika Republičke uprave carina i devet privrednika.
Kako je juče saopštio Milorad Veljović, direktor policije Srbije, organizatori grupe su Velibor Luković, koordinator za suzbijanje krijumčarenja za područje južno od Beograda u Republičkoj upravi carina, i Igor Miskin, koordinator za suzbijanje krijumčarenja za područje Vojvodine. Njih dvojica su organizovali službenike Uprave carina Dejana Ratkovića, službenika za suzbijanje krijumčarenja, Radomira Labana, iz Odeljenja za obaveštajne poslove, i Dejana Jugovića, carinika Carinarnice Kraljevo. Cilj grupe, u kojoj je svaki član imao unapred određeni zadatak, bio je, prema saznanjima MUP-a Srbije, sticanje dobiti i moći u dužem vremenskom periodu kroz primanje mita. Policija je uhapsila i privrednike koji su davali mito carinicima. To su Faruk Kadrić iz Novog Pazara, Zoran Ražnatović, vlasnik više ekskluzivnih prodavnica i vlasnik preduzeća „Mizina uno”, Edip Enesković iz Tutina, Aleksandar Vukadinović iz Raške, Nenad Milić iz Kraljeva, Srećko Radulović iz Raške, Aladin Bihorac iz Novog Pazara, Ljuben Ivanov, bugarski državljanin bez stalnog zaposlenja, Tanja Zirović iz Beograda i Dragan Ćurčić iz Raške.
„Carinska mafija” je delovala tako što su članovi lažno prikazivali da uvozna roba prolazi kroz Srbiju u tranzitu, a zapravo je istovarivana u ilegalne magacine na području cele zemlje. Posle toga su robu krijumčarili raznim pravnim i fizičkim licima na teritoriji Srbije bez plaćanja dažbina.

– Ova kriminalna grupa koristila je dva načina rada. Jedan je bio da kamion koji se propušta na teritoriji Srbije istovari robu po ilegalnim skladištima u Srbiji, dok se njegov navodni izlazak pokrivao fiktivnom dokumentacijom koju su kontrolisali korumpirani carinici. Drugi način je bio da se kamion koji prelazi carinu prethodno istovari za dve trećine tereta, čime se značajno snižavala carinska osnovica za plaćanje – izjavio je direktor Veljović.

On je dodao da su organizatori Luković i Miskin sa ostalim članovima grupe zahtevali i primali novac, ali i druge poklone od uvoznika. Iznosi koje su primali kretali su se od 3.000 do 12.000 evra.

Veljović je naglasio da je roba krijumčarena sa područja Turske, Bugarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Makedonije na teritoriju Srbije i Kosova i Metohije pod privremenom upravom Unmika, pri čemu su uvoznici koristili kamione stranih registarskih oznaka kojima su upravljali strani državljani.

Na ovaj način državni budžet je oštećen za više od pet miliona evra.

Kako „Politika” saznaje, na osnovu carinskih dokumenata utvrđeno je da je vrednost krijumčarene robe oko 2,3 miliona evra, 76.800 američkih dolara i 201,8 miliona dinara. Imajući u vidu da su korisnici uvoza sačinjavali prividno ispravnu carinsku dokumentaciju, osnovano se sumnja da je u tu dokumentaciju unošena znatno manja vrednost robe od realne, odnosno da je stvarna vrednost krijumčarene robe nekoliko puta veća.

-------------------------------------------------------------------------

„Pao” i jedan od glavnih narkodilera

Među uhapšenima se nalazi i Faruk Kadrić zvani Fare koji, kako saznaje naš list, važi za jednog od glavnih uvoznika droge i najvećih narkodilera u Srbiji. Prema informacijama do kojih smo došli, Kadrić je kao vođa organizovane kriminalne grupe iz Novog Pazara razvio široku mrežu krijumčarenja narkotika, kao i tekstilne i tehničke robe iz Turske u Srbiju, Crnu Goru, Hrvatsku i druge evropske zemlje. Za to je angažovao i svoju rođenu braću Enesa, Faka i Ramiza, kao i brata od strica Kadriju.

Saznanja policije da se Kadrići bave krijumčarenjem narkotika potvrđena su još 2003. godine, kada je od Svetislava Bojkovića u Jagodini oduzeto pet kilograma heroina sakrivenog u uređajima za prečišćavanje vode za akvarijume. Navedeni uređaji u kojima je bio heroin upućeni su u Jagodinu iz magacina Kadrića koji se nalaze na periferiji Beograda.

Faruk Kadrić uhapšen je juče u Beogradu, u Ulici Dušana Brankovića 7.

--------------------------------------------------------------------------

Komunikacija samo sa „povlašćenim” uvoznicima

Kako „Politika” saznaje, inspektori su su utvrdili da su članovi grupe iz Uprave carina isključivo komunicirali sa korisnicima uvoza koji su juče uhapšeni. Tačnije, carinici nisu uopšte imali komunikaciju sa uvoznicima koji na zakonit način uvoze robu na područje Srbije.