Slobodno vreme
Slobodno vreme
Turistički vodič
Kejptaun05.07.2007. 14:00
Izvor: B92
Čak i ako u ovom gradu provedete samo jedan vikend, bićete prinuđeni da nekoliko miliona svojih moždanih ćelija posvetite skladištenju bezbrojnih prizora koji se graniče sa naučnom fantastikom: neverovatan oblik planine Table Mountain, predivne plaže, i očaravajući vinogradi, divlji pejzaž, i retko gde viđene vrste biljaka i životinja.
Kejptaun je poznat po gostoljubivosti. Miks prijateljski nastrojenih lokalaca i savremene države može da se meri sa velikim kosmopolitskim centrima. Kulturna scena je živopisna, naročito kada je reč o muzici, koja kao da izvire iz svakog kutka. Opšta atmosfera je otvorenog duha i opuštena. Kejptaun je drugi najveći grad u Južnoj Africi i ima oko tri miliona stanovnika. Tu se nalazi parlament Južnoafričke republike, i mnoge vladine kancelarije. Metropoliten područje grada pokriva veliku površinu, dok je centar relativno mali, smešten između planine Table Mountain i zaliva Table Bay.
Ovo mesto je hiljadama godina bilo naseljeno narodom Khoi, a novija istorija počinje od 1652, kada je Jan van Riebeeck osnovao trgovačko mesto na putu ka Indiji. Bilo je to više od 200 godina pre nego što je prokopan Suecki kanal.
Prvi stanovnici bili su Holanđani i Nemci, a bilo je i francuskih Hugenota koji su izbegli iz Francuske. Ubrzo su u današnjem Cape WInelands osnovali naselja Stellenbosch i Paarl. Voortrekkers (Pioniri evropskog porekla) odatle su nastavili da istražuju i naseljavaju ostatak Južne Afrike.
Kada otići
Klima u principu nije problem, i u glavnom je prijatna. Ipak, zimi se dešava da bude hladno, i prilično vetrovito.
Leta su topla i duga, i traju od novembra do marta, pa čak i do aprila. Dani su obično vrlo topli, ali je vlažnost niska, tako da vrućina nije neprijatna.
Iako je špic sezone oko Nove Godine, kada su plaže krcate lokalcima i turistima, to je i dalje najzahvalniji trenutak za posetu ovom gradu.
Zimski meseci (jul i avgust) su takođe prijatni, a u zavisnosti od sezone, dešava se da zima bude vrlo sunčana, sa kratkim kišnim intervalima. Danju je od 15-20 C, a noću temperatura često padne i do 5-6 stepeni. Ali, zalasci i izlasci sunca su ovde najlepši zimi, a tada je i sezona lova na morske plodove.
U oktobru i novembru se vreme prolepšava, manje je kiše, ali je vetar jak. Ipak, lokalci proletnji vetar nazivaju Cape Doctor, jer uspeva da oduva veliki deo zagađenja.
Put
Valuta Južne Afrike je rand, a kurs u martu 2007. iznosio je nešto manje od 10 randa za 1 euro.
Avionom: Na Cape Town International Airport sleću sve velike svetske kompanije, a najčešći letovi iz Evrope su sa aerodroma u Frankfurtu i Londonu. Tokom leta (od oktobra do marta) veliki broj čarter letova se organizuje iz gradova širom Evrope. Ipak, oko Božića i Nove godine, gužve su velike, a i cene karata značajno skaču.
Vozom: Ukoliko imate vremena, obiđite južnoafričke gradove vozom. Železnička stanica se nalazi u samom centru grada, a svakoga dana organizovani su polasci za Johanesburg (25 sati), Kimberli (16.5 sati), i Pertoriju (27 sati).
MetroRail vozovi su odličan način za komunikaciju između Kejptauna i susednih gradova kao što su Stellenbosch, Simon's Town, Strand, Paarl, kao i do plaža Fish Hoek, Muizenberg i Glencairn.
Ipak, budite oprezni kad putujete vozom, naročito noću. Uđite u vagon u kojem ima najviše ljudi, potrudite se da putujete prvom klasom, i pazite da ne ostanete sami u vagonu.
Linija od Kejptauna do Simon's Town je veoma zanimljiva, jer pruga je veliki deo puta pored samog mora. Lako se može desiti da vidite kitove koji iskaču iz mora, a ukoliko je vetar jak, more će zapljuskivati prozore vašeg vagona. Na ovoj liniji postoji odličan vagon restoran.
Autom: Putevi u okolini Kejptauna su vrlo dobrom stanju, tako da je putovanje autom lako i prijatno. Ipak, vodite računa o sumnjivim likovima, naročito na semaforima. Opasnost nije toliko velika kao što mediji pokušavaju da prikažu, ali opreznost je uvek dobro došla.
Autobusom: Postoji nekoliko velikih autobuskih kompanija, autobusi su generalno udobni, a mreža razgranata. Polasci u veće gradove su nekoliko puta dnevno.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Ulica u Londonu pod kojom se nalazi 20 odsto…
- 28/03 Zabranjeni grad: 9.999 prostorija obavijenih…
- 24/03 U Rimu otvorena tzv. "Sikstinska kapela"…
- 22/02 Lista najboljih svetskih plaža po oceni turista
- 01/02 Meksiko počinje da naplaćuje turistima pravljenje…
- 30/11 Ajfelova kula se zeleni u znak podrške pošumljavanju
- 13/11 Očaravajući Festival svetla u Velikoj Britaniji
- 06/11 Berlin štiti svoj čuveni zid od vandalizma
- 09/10 Srbija jedna od najdinamičnijih turističkih…
- 11/09 Deset najjeftinijih evropskih destinacija
- 10/08 Albanija od vojne baze pravi turističku atrakciju
- 20/07 Veliko interesovanje za vaučere za odmor…
- 18/05 Najatraktivniji svetski vodeni parkovi
- 27/04 Sudanske piramide zapuštene i neposećene
- 30/03 Pataja: Egzotična papazjanija
- 23/02 Zašto Holandija guši kanabis turizam?
- 06/02 Mons - Evropska prestonica kulture 2015.
- 26/01 Mons - Evropska prestonica kulture 2015.
- 26/12 Severna Irska: Nema pape u našem gradu
- 15/12 Neočekivane lepote Japana
- 28/11 Palavan: Najlepše ostrvo na svetu
- 17/11 Pariz dobija novu bordel-atrakciju
- 27/10 Zašto treba da vidite karneval u Riju?
- 20/10 Andora: Miris šunke sa vrhova Pirineja