Slobodno vreme
Slobodno vreme
Turistički vodič
Gde ćemo se brčkati25.03.2007. 12:00
Izvor: Politika
Turska, i pored blagog porasta cena, i dalje jedna od najprodavanijih destinacija, a Bugarska još godinu-dve, dok vanpansionske cene ne dostignu one u Evropskoj uniji, „meka” za srpske turiste
Kome se carstvu privoleti i gde će reke turista iz Srbije na odmor? Ono što je bilo „domaće” više nije, Crna Gora sve više našeg gosta gleda samo kao prvu rezervu ukoliko nema „pravih” stranaca, pa, ako je po prvim iskustvima turističkih agencija, i ovog leta dve najposećenije destinacije biće – Bugarska i Turska.Pođimo od Turske: zemlja na dva kontinenta malo gubi turistički primat, zbog blagog porasta cena (5-10 odsto), tranzitnih bugarskih viza ili i zato što je „već viđena” – lagano ustupa mesto drugima, ali će i dalje biti odredište mnogih ovdašnjih godišnjeodmoraca. Zato valja znati: u Turskoj pivo na plaži košta od jedan i po do dva evra, sok je oko tri evra a set-meni za ručak od 10 do 15 evra po osobi; noćni izlazak uz trbušni ples i program je od 30 do 100 evra. Porodični aranžman (četiri osobe) na bazi polupansiona, 12 dana, avionski prevoz, može da košta oko 1.100 evra (Džoli trevel). A u antalskoj regiji može i jeftinije jer deca do čak 16 godina u nekim hotelima ne plaćaju ništa osim avionske karte. Varijanta putovanja autobusom (Argus turs) i smeštaj u hotelima sa dve do pet zvezdica košta od 4.500 dinara i 70-300 evra po osobi. Naravno, avionom će to biti skuplje – 17.000 dinara i 90 do 330 evra po osobi u sezoni, sve na bazi 11 polupansiona.
Kontiki u ponudi ima nešto specijalno: sedam dana krstarenja od Marmarisa do Fetija i nazad, na bivšim ribarskim brodovima „gulet”, sada sa luksuznim kabinama, malom posadom i punim pansionom; staje se tamo gde desetak putnika želi, kupa u najlepšim uvalama koje putnici odaberu, pravi se roštilj i ruča pod tendom na brodu gde stalno pirka vetar, a sve to od 410 do 590 evra po osobi (deca do 12 godina imaju popust 50 odsto), uz avionski prevoz i transfere; jedino nije uključeno piće koje se popije u blagim večerima uz obale bivšeg Otomanskog carstva. Cene svih ostalih uobičajenih odmorišnih varijanti, sa čarter letovima do Bodruma i transferom do Antalije, Marmarisa, Beleka, odsedanjem u porodičnim hotelima (uz sve varijante popusta za decu), uz akva parkove, u zavisnosti od hotela, na nivou su prošlogodišnjih – od 560 do 750 evra po osobi. U mestu Side čak oba deteta letuju besplatno uz ol inkluziv aranžman. Za najam klimatizovanih apartmana u Alanji, sedam dana, uz prevoz avionom, takse i transfere, treba izdvojiti 290 evra po osobi, a u sezoni 360 evra. Ko želi može da uzme polupansionsku uslugu uz dodatak od šest evra dnevno. Smeštaj u Kemeru, u hotelima u brdu, pored borove šume, sa bazenima, sklonjeni od vreline obale i gužve, košta u ol inkluziv varijanti od 560 do 950 evra.
Cene u Bugarskoj su još kao prošlogodišnje, mada naši turistički poslenici očekuju da će nama pristupačna vanpansionska potrošnja svakako za godinu-dve porasti na nivo cena Evropske unije. Na crnomorskoj rivijeri možete, recimo, da se odmarate u hotelu „Čajka” u Zlatnim Pjascima – cela porodica za 635 evra, preko Relaksa, deset noćenja sa doručkom i prevozom, ili u hotelu „Bajkal” u Sunčevom Bregu po istoj ceni. Porodično letovanje preko Džolija u hotelu sa tri zvezdice, u Nesebaru ili Sunčevom Bregu, košta 395 evra – deset noćenja, uz doplatu za prevoz od 240 evra. Ukoliko želite možete da jedete bugarske ćevape za pola evra ili krompir ispečen u rerni na plaži sa raznim nadevima, mesnim i ribljim salatama za evro. Kafa, pivo i sokovi, ali i voće, ne prelaze pola evra, a bogat set-meni u restoranima uz plažu staje 10 evra po osobi. Ležaljke i suncobrani su na plaži i koštaju dva do tri evra za dan, a mesta na plaži bez njih ćete teško naći.
Argus nudi iste gradove i smeštaj u hotelima od dve do pet zvezdica za 4.000 dinara i 80 evra (deset noćenja sa doručkom po osobi) što, bez popusta kojih ima puno, sa prevozom iznosi nepunih 500 evra.
Sve više se pokazuje da smo i mi počeli da primenjujemo manire Zapada pa rezervišemo letovanje već u martu kada je sve mnogo jeftinije. Kako kaže Aleksandar Vučković iz Argusa, predsezona je potpuno rasprodata, a to potvrđuju i naši sagovornici iz Kontikija, Džolija i Relaksa. Dakle, mislite na leto već sada: iako vam upravo pristižu zimski računi, blagovremenim uplatom odmora uštedećete novac – za iduću grejnu sezonu.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Ulica u Londonu pod kojom se nalazi 20 odsto…
- 28/03 Zabranjeni grad: 9.999 prostorija obavijenih…
- 24/03 U Rimu otvorena tzv. "Sikstinska kapela"…
- 22/02 Lista najboljih svetskih plaža po oceni turista
- 01/02 Meksiko počinje da naplaćuje turistima pravljenje…
- 30/11 Ajfelova kula se zeleni u znak podrške pošumljavanju
- 13/11 Očaravajući Festival svetla u Velikoj Britaniji
- 06/11 Berlin štiti svoj čuveni zid od vandalizma
- 09/10 Srbija jedna od najdinamičnijih turističkih…
- 11/09 Deset najjeftinijih evropskih destinacija
- 10/08 Albanija od vojne baze pravi turističku atrakciju
- 20/07 Veliko interesovanje za vaučere za odmor…
- 18/05 Najatraktivniji svetski vodeni parkovi
- 27/04 Sudanske piramide zapuštene i neposećene
- 30/03 Pataja: Egzotična papazjanija
- 23/02 Zašto Holandija guši kanabis turizam?
- 06/02 Mons - Evropska prestonica kulture 2015.
- 26/01 Mons - Evropska prestonica kulture 2015.
- 26/12 Severna Irska: Nema pape u našem gradu
- 15/12 Neočekivane lepote Japana
- 28/11 Palavan: Najlepše ostrvo na svetu
- 17/11 Pariz dobija novu bordel-atrakciju
- 27/10 Zašto treba da vidite karneval u Riju?
- 20/10 Andora: Miris šunke sa vrhova Pirineja