Slobodno vreme
Turistički vodič
Almerija
29.08.2007. 12:00
Izvor: B92
Almerija
Grad sunca, visokih palmi, dugih plaža, nacionalnih parkova, zabave i sporta. Ovako bih vam, u kratkim crtama, opisao turistički raj - Almeriju, metropolu na ivici Andaluzije, ali, ipak, krenućemo redom da biste se, zaista, uverili zbog čega treba posetiti ovo mesto, koje pruža mnogo toga...
"Portret" grada
U našem podneblju, o Almeriji se zaista malo zna, čak bismo mogli reći - ništa, iako je ta španska obala poslednjih godina veoma popularna destinacija evropskih turista. Jedna je od najtoplijih i najsunčanijih oblasti u Evropi, sa preko tri hiljade sunčanih sati godišnje, pružajući tako idealne uslove za odmor. Tu blagodet prijatne klime, Almerija je iskoristila na najbolji mogući način i predstavila se turistima kao privlačna primorska destinacija. Najbrojniji gosti tog letovališta su Nemci i Englezi. Uz pomoć organizovanog turizma, koji je zamah dobio naročito u protekloj deceniji, Almerija se razvijala u svim pravcima, pa tako raspolaže i sa puno staklenika, i poslednjih godina proizvodi velike količine voća i povrća, od kojih su mnoge za izvoz. Ona je živ, moderan komercijalni centar sa velikom lukom, sportskom marinom i brodovima za sportski ribolov. U veliku luku uplovljavaju i iz nje isplovljavaju trajekti-brodovi za Maroko, kao i za ostale severnoafričke zemlje.
Almerija (Almeria) se nalazi u istoimenoj španskoj regiji, na obodu Andaluzije, dakle, na jugu Španije, između poznatog grada Malage i Kartagene. Imala je burnu istoriju. Ime joj potiče od arapske reči Almeraja (Al-Meraya), a osnovana je 955. godine, od strane Feničana, u vreme vladavine Abd-Al Rahmana III, kao glavna luka njegovog velikog carstva, kordopskog kalifata. Kasnije je bila okupirana od strane Kartaginjana, Rimljana i Mavara, pre nego što je hrišćanska armija osvojila to mesto, u 15. veku.
1489. godine, grad je preuzet od strane katoličkih monaha, a njegova muslimanska populacija je ubrzo zatim iseljena. Pretrpeo je veliki, razoran zemljotres 1522. godine i ponovo je izgrađen i obnovljen, ali pravi sjaj je doživeo tek početkom 19. veka.

15. mediteranske igre
Zbog velikog priliva gostiju i značaja kojeg je zauzela u turističkom svetu, Almeriji je pripala čast da bude domaćin 15. mediteranskih igara, od 24. juna do 03. jula 2005. godine. U okviru ove velike sportske manifestacije, grad će biti domaćin 21-oj državi, koja će uzeti učešće u 24 sportske discipline. Za ovo takmičenje se prijavila i naša zemlja, pa eto još jednog razloga da se spoji lepo i korisno, prilikom posete ovom gradu, u vreme održavanja igara. Preuređen je i stadion kapaciteta 20.000 mesta, dobivši ime "Mediteran". Logo takmičenja biće oblik zvezde u duginim bojama, simbolišući spoj dva koncepta, sport i Almeriju. Zvezda predstavlja bratske odnose među mediteranskim narodima, a takođe i uspeh u takmičenju. "Indalete" je naziv maskote, inspirisan "Indalo" figurom - u pitanju je podsećanje na pećinski crtež, koji predstavlja čoveka koji u rukama drži dugu. Sve ovo pokazuje koliko je tom gradu stalo do promocije i tradicije njegovog podneblja.

Nepregledne plaže
Obale pružaju raznolik izbor plaža i, kao što smo rekli, mesto je poznato po svojim visokim palmama, koje se uzdižu duž obale i dugačkih plaža, sa sivim peskom. U aveniji Kabo de Gata (Cabo de Gata) - u centru grada, nalazi se jedna velika plaža. Kupači tu mogu da uživaju u prelepoj boji mora i u miru. U istoj aveniji nalazi se Nova almerijska plaža (Playa Nueva Almeria). Tu se, pored dobrog odmora, pruža mogućnost da se dan provede u prijatnom surfovanju, a ko to nikad nije probao, može da uzme časove i da doživi nesvakidašnji osećaj. Sa ove avenije duž mora, kojom dominira veliko šetalište sa palmama (popločano ukrštenim belim i crvenim kamenjem), pruža se pogled na pučinu, koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Ulica Plasa San Migel, duga je jedan i po kilometar. Duž nje, raspoređeni su živopisni restorani, policija, lekari i spasioci. Odbojka na pesku ili mali fudbal zaista relaksiraju na ovom velikom prostranstvu, a to plaže u Almeriji upravo i nude. Oni koji vole da istražuju, a ne drži ih samo jedno te isto mesto, obavezno treba da obiđu peščanu plažu u La Garofi, gde se nalazi i istoimeni kamp, u blizini grada. Pogled na zaliv Almerije, odatle je fantastičan. Retamar, Kosta Kabana i turistički kompleks "Almerimar", takođe imaju lepe plaže. Njihova čistoća je na zavidnom nivou; bolje rečeno - odlična je.

Izletišta u okolini
Eventualnim posetiocima ove regije, preporučio bih posetu vodenom parku "Mario", udaljenom pet minuta vožnje od mesta Roketas de Mar. Vodeni parkovi su oduvek privlačili turiste, jer pružaju nezaboravan doživljaj, s tim što treba spomenuti da su ti parkovi u Španiji - najbolji. Pored lepo opremljenih kafeterija, picerija i kioska, tu su i veliki đakuzii, gde se čovek može neverovatno prijatno opustiti, zatim slapovi vodopada, veštački talasi, kao i razni tobogani, od kojih je najinteresantniji onaj pod nazivom "kamikaze", gde se posetiocima, od adrenalina, diže kosa na glavi, jer se spušta u nagibu od 90 stepeni, a brzina kojom se juri je neverovatna. Ukoliko se ovde nađete, posetite mesto Roketas de Mar, tipično ribarsko selo, koje odiše istorijom, ali i prelepim prizorima za oči. Za ljubitelje golfa, reći ćemo da su tereni tamo veliki i mnogobrojni; ima ih čak 18, pa će, shodno tome, zadovoljiti svačiji ukus i želju za zabavom. Dve tvrđave ovog grada, takođe su vredne pažnje.
Moram spomenuti da je gradić Mohakar (Mojacar), u blizini Almerije, poznat po svojim prelepim plažama, a poseta njemu je, takođe, preporučljiva. Sa platforme na Novoj plaži, može se uživati u impresivnom pogledu na uvalu, zvanu "Piramide". U mestu su izgrađene i mnogobrojne vile, od kojih je većina namenjena iznajmljivanju turistima. Njih, svakako, treba videti. U ulici Alkalde Hasinto (Alcalde Jacinto), nalazi se crkva Santa Marija, iz 1560. godine. Tokom vremena, ovo zdanje je bilo najpre tvrđava, a izgrađena je od kamenih blokova. Ispred crkve, nalazi se fontana sa mermernom statuom "Mohakera" (Mojaquera), koja je zapravo žena u autentičnoj haljini, lica prekrivenog na arapski način. U toj česmi, voda je veoma osvežavajuća i pitka...

Novi i stari deo grada i njegove znamenitosti
Almerija je dobro povezana gradskim prevozom, ali šetnje su mnogo bolje, jer se dosta toga može videti, a, uostalom, na odmoru čovek nigde ni ne žuri. Grad ima odličan izbor umetničkih galerija, muzeja i prodavnica. Preporučujem Muzej fotografija (Museo de Fotografias), Umetnički centar - Muzej Almerije (Centro de Arte - Museo de Almeria) i Arheološki muzej (Museo Arqueologico). Za sve njih, ulaz je besplatan. Centar Almerije se prostire od tvrđave Alkazaba, na zapadu, do dela Rambla de Bela, na istoku. U središtu grada nalazi se La Rambla, dugačka avenija sa živopisnim skverovima, uličnim kafićima i igralištima za decu. Na trgovima dominiraju velike fontane, sa lepim vodoskocima, pa s pravom mogu reći da konkurišu i nekim metropolama. Rastinje je uređeno i lepo dekorisano. Ima i parkova, sa stazama natkriljenim hladovinom bujnog drveća. Zanimljivo je da, iako je ova oblast dosta sušna, takvo zelenilo ipak opstaje, što je dokaz da se o njemu dobro brinu. Prodavnice su pune španske, ali i inostrane robe. Sniženja su zaista česta, i u okviru njih odeća je pristupačna, tako da možete, na primer, naći "Levis" cipele za samo 15 eura, što je u našim krajevima nemoguće. Kafići i barovi su pravi spas od umora nakon duge šetnje, jer na njihovim letnjim terasama odmor i zabava zaista prijaju. Takva mesta nalaze se u ulicama Fraga Iribarne i u Konsepsion Arenal.
Grad nudi i dobre restorane sa morskim i ribljim specijalitetima. Najbolja mesta sa pristupačnim cenama su u delu oko Puerta de Purćena i oko Paseo de Almerija. Jedan od najboljih restorana u centru grada, gde se može uživati u dobroj svirci i večeri, jeste restoran "Balzac". "Alfarevos" ili "Sol de Almeria" su takođe sjajni restorani, a morski plodovi veoma dobri za jelo. "Bodega Montenegro", u blizini katedrale, nudi autentični lokalni Ćoriso (Chorizo) - kobasice ili Albondigas - ćufte u sosu od paradajza...
Bogati istorijsko-umetnički ostaci, mogu se naći širom grada, a najimpresivnija je islamska tvrđava Alkazaba (Alcazaba), koja dominira gradom, a glavni je "podsetnik" na dane kada je Almerija bila glavna luka kordopskog kalifata. Tvrđava potiče iz 955. godine, i sa njenih zidina i kula pruža se fantastičan pogled na grad. Almerija se vidi kao na dlanu i tek tada se posetilac može uveriti koliko je to mesto, zapravo, lepo. Ispod tvrđave, kao kontrast prilično ogoljenim brežuljcima na kojima se njen kompleks nalazi, prostiru se zgrade i kuće okrečene u pastelne tonove, odnosno u belo, svetlo-ružičasto, rezeda-zeleno ili svetlo-narandžasto, odišući čistoćom. Iz daljine posmatrano, grad se beli podno brežuljaka sa zidinama, koji ga zaštitnički natkriljuju. Tu su i planine na jednom kraju, dok se, sa druge strane, opet, pruža pogled na luku. Prizor je, zaista, za pamćenje. Za obilazak, obezbeđena je mapa, za svaki slučaj, da se ne zaluta.
Alkazaba se sastoji od tri nivoa i svaki je "priča za sebe". U prvom nivou nalazi se bašta sa prelepim zelenilom, poput stabala nara i kaktusa, a nekada se na ovom mestu nalazio vojni kamp. Za vreme ratova, tvrđava je mogla da drži vojsku do 20.000 ljudi. "Srce" zdanja je drugi nivo, gde je smeštena kapela Ermita de San Huan (Isposnica sv. Jovana), koju su katolički monasi od džamije pretvorili u crkvu. Tu su palata, kupatila, delovi za poslugu, ostaci vodenih mlinova, iz čega se može videti kako je sve to nekada izgledalo. Konkubinin prozor (Ventana de la Odalisca), vezan je za jednu zanimljivu priču, a ime je dobio po jednoj robinji, za koju legenda kaže da je skočila sa zidina, jer je prethodno sa njih bio bačen njen ljubavnik, zatvorenik Kristijan.
Treći nivo je najočuvaniji jer su ga monasi kasnije dodali. Još jedno "iznenađenje" krije ova tvrđava, a to je pogled sa severne strane, odakle se vide gazele i ostale životinje kojih nema u Španiji. Tu se, zapravo, nalazi istraživački centar za ugrožene životinje iz Sahare. (Građani Evropske Unije ne plaćaju ulaz u tvrđavu, a za ostale posetioce, među koje spadamo i mi, treba izdvojiti 1,50 eura.)
U starom delu grada, Stari trg (Plaza Vieja / Plasa Vijeha), ispod Alkazabe, posmatrača očarava svojim kućama i njihovim živopisnim bojama. Većina tih kuća uklesana je u belo obojene stene, dok su im ulazi, zajedno sa dovratcima, obojeni živim bojama (poput zelene, modroplave i jarkocrvene), dok dovratci sazidanih kuća mogu biti u neverovatnim kombinacijama svetlih boja (poput zelene i svetloljubičaste). Šetajući ovim delom grada, posetiocu se pruža prilika da uživa u nesvakidašnjoj slici. Katedrala koja potiče iz 1524. godine, sa svojih šest kula, mešavina je kasne gotike i renesansnog stila, i takođe se nalazi u ovoj četvrti. U njoj je grobnica jednog od njenih osnivača, biskupa Dijega Viljalana. Sakristija ima lepo izgraviran plafon i duboko usečene prozore.

"Mesečev predeo" lokacija snimanja filma
Unutrašnjost čitave regije je napuštena i ima izgled mesečevog tla, što je, međutim, Almeriju smestilo na svetsku scenu, sredinom 60-tih godina prošlog veka, kada su italijanski režiseri shvatili da bi to mogla biti idealna lokacija za snimanje stotina špageti-vesterna. Mesto Tabernas, 26 kilometara udaljeno od grada, lokacija je na kojoj su snimani pomenuti filmovi. Neplodni pejzaži kanjona i stenovita brda podsećaju na američki Divlji zapad. Ovde su dolazili i popularni filmski glumci, kao što su Klint Istvud, Klaudija Kardinale, Čarls Bronson i mnogi drugi, da bi snimali vestern filmove, od kojih su mnogi otišli u legendu, kao na primer filmovi: "Za šaku dolara", "Dobar, loš, zao", "Sedmorica veličanstvenih" itd... Filmske kulise koje su ostale nakon snimanja, danas predstavljaju turističku atrakciju. Postoje tri tematska parka, koja treba obići: "Mini Holivud", "Teksas Holivud" i "Vestern Leone". U svima se nudi zabava u jedinoj evropskoj pustinjskoj zoni, uz vožnju kočija, predstave, zoološki vrt i prilika da utolite žeđ u kopiji pravog pravcatog saluna.

Nacionalni park
Sa druge strane Almerije, na obali, nalazi se nacionalni park Kabo de Gata (Cabo de Gata), što na španskom znači "Mačiji rt". Trebalo bi ga obići, jer je u pitanju najveći andaluzijski prirodni rezervat. Fascinirajući pejzaž sačinjava mešavina neplodne pustinje, vulkanskih planina, litica koje se strmo spuštaju u more, peščanih dina, laguna i peskovitih skrivenih uvala. Ljubitelji vožnje bicikla, vodenih sportova i ptica, dolaze u tu zemlju prirodnih čudesa, gde se nalaze ribarska sela, istorijske ruševine i plaže, a tokom čitave godine mogu se videti i flamingosi.

Noćni zivot
Nakon dana provedenog u obilascima, sunčanju i kupanju, na red dolazi noćni život. Za večernji provod, u gradu postoji dosta barova, u zoni između pošte i katedrale. Može se uživati u džez muzici, popu, roku ili salsi. Ako imate sreće, u klubu "Pena el Taranto", vikendom, nekad nastupa poznati lokalni gitarista Tomatito, koji vas zvucima svoje čarobne gitare, uvodi i u svet flamenka. Dve najposećenije diskoteke su "SL" i "Lord Nelson", gde je provod "na ivici usijanja". Preporučio bih vam i da u almerijskom parku prisustvujete žurci na otvorenom. Besplatne časove merengea, mamboa, ća-ća-ćaa i tanga daje profesor po imenu Manolo, okupljajući oko sebe mnogo gostiju, a provod otpočinje već od 23 časa. To je lep način da sklopite prijateljstvo sa Špancima ili sa turistima iz raznih drugih zemalja. Što se tiče oblačenja za ovu nesvakidašnju žurku, dozvoljeno vam je sve. Neke devojke ne nose skoro ništa, dok sa druge strane možete videti momke kako igraju u čizmama. Pošto je noć ipak prohladna, moj savet vam je da obučete nešto ležernije, ali da se ne razotkrijete previše.

Vasari i fieste
Ako Almeriju posećujete tokom avgusta, moći ćete da uživate u pravoj španskoj tradiciji, na Almerija Ferijasu (Almeria Ferias), vašaru koji se održava tokom poslednje dve nedelje tog meseca. Gradske ulice postaju ispunjene muzikom, koncertima španskih pevača, plesom, paradama, procesijama i trkama bikova. Ovaj događaj je prelep, a ceo grad je okićen i pretvara se u pravu žurku na otvorenom. Povodom tog vašara održava se i veliki međunarodni folklorni festival, u okviru kojeg možete uživati u igrama i pesmama raznih zemalja. Predstavnik naše zemlje na jednom od takmičenja, bio je i folklorni ansambl u kome ja igram. U vreme folklornih takmičenja, u gradu se održava i veliki karneval sa maskama, na njegovim glavnim ulicama, izmešan sa folklornim ansamblima. Po posetiocima lete konfete, šarene trake i druga dekoracija. To je, zaista, događaj za pamćenje. Moram da napomenem da su se Španci, prilikom našeg boravka u Almeriji, pokazali kao izvrsni domaćini, u šta nisam ni sumnjao.
Meni ostaje samo da vam kažem da mi je u ovom području bilo nezaboravno, i nadam se da sam vam bar malo dočarao njegovu atmosferu. Na vama je da odlučite da li da krenete put njega, a ukoliko to učinite, provešćete se lepo, u to sam siguran. Možda ćete poželeti da ta oblast postane i trajno mesto vašeg odmora. Možda ćete, pak, hteti da ponešto ostavite i nedorečeno, kako biste se vratili u ovaj grad i ponovo se sa njim susreli, na primer u neko drugo godišnje doba... Kako god bilo, ja bih na kraju rekao ono što se tamo može čuti na svakom koraku, a to je: "Bienvenidos a Almeria" ili "Dobrodošli u Almeriju"!