Slobodno vreme
Slobodno vreme
Turistički vodič
Šetnja po Sijetlu17.12.2007. 12:00
Izvor: B92
Ukoliko vas put navede na novi kontinent, Sijetl vrlo verovatno neće biti vaša prva destinacija, ali, ako ga jednom posetite, može lako postati grad u koji ćete se rado vraćati. Smešten na krajnjem severozapadu američkog kontinenta u državi Vašington, između zaliva Pjudžet i jezera Vašington, ovaj grad poput srednjovekovnih utvrđenja čuva prolaze ka kontinentalnom delu Amerike s jedne strane i beskrajnim prostorima Aljaske s druge. Bedeme utvrđenja čine planinski venci Kaskada na istoku i Olimpijske planine na zapadu. Prvi doseljenici iz Evrope stigli su davne 1851. godine i naselili su se u delu grada smeštenom uz samu obalu, koji su nazvali Alki, što je na ondašnjem lokalnom trgovačkom jeziku značilo otprilike „jednog dana“. Takođe, prema predanjima, grad Sijetl, poput Rima, leži na sedam brda.
Ako biste nekoga upitali za Sijetl, prve asocijacije na ovaj grad bi neizostavno bile Microsoft, Starbucks, Boing ili bendovi Pearl Jam i Nirvana, u zavisnosti od ličnih interesovanja ispitanika. Ali, priča tu tek počinje. Tek kad zakoračimo na ulice ovog grada, otkrivamo njegove druge dimenzije. Šetnju možemo započeti iz južnog dela grada kojim dominira luka. Specifičnost lučkih gradova je upravo u tome što vam pružaju osećaj slobode, koji proizlazi iz makar teoretske mogućnosti da u svakom trenutku uskočite na neki od mnogobrojnih trgovačkih ili putničkih brodova i zaplovite u nepoznatom pravcu. U blizini luke nalaze se impozantna zdanja namenjena najpopularnijim sportskim događajima, bejzbol stadion Safeco Field i fudbalski stadion Qwest Field. Obe građevine odlikuju savremena arhitektonska i tehnička rešenja. Sijetl je grad vode. Budući da je Sijetl grad na obali okeana, okružen mnogobrojnim jezerima, njegovi žitelji tokom najvećeg dela godine gravitiraju ka ovim vodenim površinama. Sunčan dan u Sijetlu neizostavno znači i stotine brodića i čamaca koji suvereno osvajaju vodene prostore ili se jednostavno prepuštaju njihovim umirujućim pokretima. Moglo bi se reći da paralelno sa urbanim jezgrom grada egzistira i Sijetl na vodi – od splavova pretvorenih u životne prostore do najekskluzivnijih delova grada smeštenih uz obale.
Nastavljamo Četvrtom Avenijom koja nas dovodi u sam centar grada. I taman kad pomislite da i nema neke razlike između ovog i većine drugih američkih gradova, spazite na uglu ulice Medison i Četvrte Avenije kako ponosno stoji njeno veličanstvo Centralna biblioteka grada Sijetla. Otkad postoji, Centralna biblioteka je uvek predstavljala neku vrstu prekretnice u arhitekturi grada, takmičeći se s vremenom koje je neumitno bilo na njenoj strani. Novo razdoblje u istoriji ovog svojevrsnog hrama kulturne baštine započelo je novembra 1998. godine, kada je na nivou grada odobren program Biblioteke za sve, a čiji je budžet u iznosu od 196 miliona dolara bio ekskluzivno namenjen izgradnji nove zgrade Centralne biblioteke i renoviranju njenih pet ogranaka. Remek-delo savremene arhitekture proizvod je superstara arhitekture, Rema Kulhasa (Rem Koolhaas) – OMA, koji ga je izgradio u saradnji sa arhitektonskim biroom LMN iz Sijetla. Osnovne smernice u izradi projekta bile su otvorenost i transparentnost. Dok posmatrate ovaj objekat spolja, a vaš lik se odražava u staklenoj fasadi, istovremeno imate potpun uvid u dešavanja iznutra. Spolja biblioteka podseća na mnogo toga: na izlomljeni oblakoder, neobrađenu stenu prekrivenu stakleno-metalnom mrežom ili pak ogromne kutije nepravilno naslagane u prostoru. Međutim, unutrašnji sklad i funkcionalnost zaokružuju i upotpunjuju ovaj pomalo konfuzan eksterijer.
Ako se od Centralne biblioteke spustite ka Prvoj Aveniji, naići ćete na veliki broj radnji s umetninama, kafea i restorana koji odolevaju konkurenciji velikih ugostiteljskih lanaca. Paralelno opstajanje dve suprotstavljene kategorije na jednom mestu, takođe je jedna od stvari koje ovaj grad uspešno balansira. Ukoliko ste ljubitelj kafe, onda je Sijetl prava destinacija za vas. Ipak, pored nezaobilaznog Starbaksa koji vreba iza svakog ugla i prosto vas mami mirisom sveže kafe u najneverovatnijim kombinacijama, dajte šansu i nekom od manjih kafea, čiji će vlasnici izraziti svoju duboku zabrinutost za čovečanstvo ako njegovu budućnost predstavlja ispijanje kafe iz papirnih čaša.
Ukoliko pak pripadate onima koji zadovljstvo crpe iz umetnosti, na raspolaganju vam stoji veliki broj muzeja. Jedan od najvećih i sigurno najznačajnijih jeste Seattle Art Museum čija stalna postavka obuhvata veliki broj umetničkih predmeta iz različitih kultura, sa zajedničkim motivom povezivanja prošlosti i sadašnjosti. Olympic Sculpture park je rezultat projekta koji su sproveli Seattle Art Museum i Fond za javno zemljište, a u cilju revitalizacije dela grada koji se nalazi uz samu obalu. Projektno rešenje arhitektonskog biroa Weiss/Manfredi iz Njujorka pobedilo je na konkursu Seattle Art Museum's design competition, 2001, u konkurenciji s Ričardom Mejerom (Richard Meier) i Remom Kulhasom (Rem Koolhaas). Značaj samog projekta možda najbolje oslikavaju reči jednog od njegovih stvaralaca, Merion Vajs (Marion Weiss): „To je san svakog arhitekte. Projekat koji na neki način menja odnos ljudi prema gradu, prirodi i umetnosti.”
I dok se divite nekoj od mnogobrojnih skulptura postavljenih u parku, a na horizontu se stapaju zaliv i planine, stižete i do sledeće destinacije koja otkriva jednu potpuno novu dimenziju grada – Pike Place Market. Istog trena kad zakoračite na ovo mesto, pomalo istrgnuto iz vremena i svog okruženja, vrevu gradskih ulica zamenjuje ona posebna atmosfera koja vlada na velikim gradskim pijacama. Pored raznovrsne robe, opčiniće vas i savršen sklad boja najrazličitijih vrsta voća i povrća, miris sveže ulovljene ribe pomešan s mirisom cveća, miniperformansi prodavaca koji pokušavaju da privuku vašu pažnju, i zveckanje komada ručno izrađenog nakita, posuđa i raznih drugih drangulija. Jedan od najboljih načina da započnete subotnji dan – upravo je poseta ovom mestu. Nakon ispijene prve jutarnje kafe, uz nezaobilazan kroasan u francuskoj pekari La Panier, pravi je trenutak da se uputite ka štandu City Fish na kojem jednostavno morate probati mus od lososa koji će vam ljubazni prodavac ponuditi na krekeru sa ukusom bibera. Naravno, od ponedeljka se vraćate zdravom životu, već ste se opskrbili predivnim crvenim jabukama i tek ubranom zelenom salatom, ali do tada imate još čitava dva dana da se prepustite sitnim, gastronomskim uživanjima. U tom slučaju, malo šta može biti bolje od Pappardelle's Pasta i njihovih čokoladnih špageta. Skuvanoj al dente pasti dodajte sos od izgnječenih jagoda i malina, blago zagrejan i, po želji, kašiku sladoleda od vanile. Ovako okrepljeni možemo se lagano uputiti ka finalnom odredištu naše šetnje kroz Sijetl.
Priča o Space Needle-u, danas glavnom simbolu grada, započinje 1959. godine. Kao rezultat kompromisa između vizije Edvarda Karlsona (Edward E. Carlson) o centralno postavljenoj građevini koja bi dominirala gradskim jezgrom, i konkretnih arhitektonskih rešenja koja je razvio Džon Grejem (John Graham) nastalo je ovo, za ondašnje prilike futurističko zdanje, koje je bilo u samom fokusu Svetskog sajma održanog 1962. godine u Sijetlu, a čija je tema bila XXI vek. U ovoj građevini koja nalikuje lebdećem disku, nalazi se restoran sa rotirajućom osnovom i opservacioni plato postavljen na visini od 160 m. Zabunom se često smatra najvišim objektom u Sijetlu – naime, grad se najčešće fotografiše iz parka Kerry, odakle je Space Needle bliža posmatraču od ostalih višespratnica. Sa opservacionog platoa pruža se jedinstven pogled na grad i njegovu okolinu. Poseta ovom mestu je savršena prilika za posetioce da sklope sliku čitavog grada, i ponesu je u sećanju kao skladnu kompoziciju. Onima odvažnijim i željnim avanture, preporučujemo vožnju balonom. Okruženi beskrajnom tišinom, blagim povetarcem i zalaskom sunca koji boji prostor i predele, shvatićete da vam za potpuni doživljaj jednog grada treba samo malo hrabrosti.
Kad obiđete sve ovo, iscrpljeni od utisaka i doživljaja, preostaje vam jedino da se uputite ka nekom od bezbrojnih restorana. A izbor je zaista veliki. Najrazličitije svetske kuhinje pronašle su svoje mesto u ovom gradu. Enterijeri se utrkuju u tome da svojim gostima pruže osećaj udobnosti, ali uz moderan, ponekad provokativan pristup, koji je glavno oružje u borbi protiv jednoličnosti. Lični instinkt i pomalo avanturistički duh biće vaši najbolji vodiči u ovom segmentu. Ipak vredi izdvojiti nekoliko: Barolo Ristorante koji ćete u potpunosti doživeti tek pošto probate Tortelloni; Wild Ginger kao odličan kompromis između prenaglašeno egzotičnog i svakodnevnog uz izvrsnu azijsku kuhinju ili Gilbert’s on Main gde, između ostalog, kult doručka dobija jednu potpuno novu formu.
I dok vas ostavljamo da uz čašu vina sabirate utiske, slike, zvukove, noć se lagano spušta. Ukoliko ste Sleepless in Seattle ovaj grad će vam i u ovo doba zasigurno pružiti nešto čime bi mogli da ispunite svoje vreme.
Ako biste nekoga upitali za Sijetl, prve asocijacije na ovaj grad bi neizostavno bile Microsoft, Starbucks, Boing ili bendovi Pearl Jam i Nirvana, u zavisnosti od ličnih interesovanja ispitanika. Ali, priča tu tek počinje. Tek kad zakoračimo na ulice ovog grada, otkrivamo njegove druge dimenzije. Šetnju možemo započeti iz južnog dela grada kojim dominira luka. Specifičnost lučkih gradova je upravo u tome što vam pružaju osećaj slobode, koji proizlazi iz makar teoretske mogućnosti da u svakom trenutku uskočite na neki od mnogobrojnih trgovačkih ili putničkih brodova i zaplovite u nepoznatom pravcu. U blizini luke nalaze se impozantna zdanja namenjena najpopularnijim sportskim događajima, bejzbol stadion Safeco Field i fudbalski stadion Qwest Field. Obe građevine odlikuju savremena arhitektonska i tehnička rešenja. Sijetl je grad vode. Budući da je Sijetl grad na obali okeana, okružen mnogobrojnim jezerima, njegovi žitelji tokom najvećeg dela godine gravitiraju ka ovim vodenim površinama. Sunčan dan u Sijetlu neizostavno znači i stotine brodića i čamaca koji suvereno osvajaju vodene prostore ili se jednostavno prepuštaju njihovim umirujućim pokretima. Moglo bi se reći da paralelno sa urbanim jezgrom grada egzistira i Sijetl na vodi – od splavova pretvorenih u životne prostore do najekskluzivnijih delova grada smeštenih uz obale.
Nastavljamo Četvrtom Avenijom koja nas dovodi u sam centar grada. I taman kad pomislite da i nema neke razlike između ovog i većine drugih američkih gradova, spazite na uglu ulice Medison i Četvrte Avenije kako ponosno stoji njeno veličanstvo Centralna biblioteka grada Sijetla. Otkad postoji, Centralna biblioteka je uvek predstavljala neku vrstu prekretnice u arhitekturi grada, takmičeći se s vremenom koje je neumitno bilo na njenoj strani. Novo razdoblje u istoriji ovog svojevrsnog hrama kulturne baštine započelo je novembra 1998. godine, kada je na nivou grada odobren program Biblioteke za sve, a čiji je budžet u iznosu od 196 miliona dolara bio ekskluzivno namenjen izgradnji nove zgrade Centralne biblioteke i renoviranju njenih pet ogranaka. Remek-delo savremene arhitekture proizvod je superstara arhitekture, Rema Kulhasa (Rem Koolhaas) – OMA, koji ga je izgradio u saradnji sa arhitektonskim biroom LMN iz Sijetla. Osnovne smernice u izradi projekta bile su otvorenost i transparentnost. Dok posmatrate ovaj objekat spolja, a vaš lik se odražava u staklenoj fasadi, istovremeno imate potpun uvid u dešavanja iznutra. Spolja biblioteka podseća na mnogo toga: na izlomljeni oblakoder, neobrađenu stenu prekrivenu stakleno-metalnom mrežom ili pak ogromne kutije nepravilno naslagane u prostoru. Međutim, unutrašnji sklad i funkcionalnost zaokružuju i upotpunjuju ovaj pomalo konfuzan eksterijer.
Ako se od Centralne biblioteke spustite ka Prvoj Aveniji, naići ćete na veliki broj radnji s umetninama, kafea i restorana koji odolevaju konkurenciji velikih ugostiteljskih lanaca. Paralelno opstajanje dve suprotstavljene kategorije na jednom mestu, takođe je jedna od stvari koje ovaj grad uspešno balansira. Ukoliko ste ljubitelj kafe, onda je Sijetl prava destinacija za vas. Ipak, pored nezaobilaznog Starbaksa koji vreba iza svakog ugla i prosto vas mami mirisom sveže kafe u najneverovatnijim kombinacijama, dajte šansu i nekom od manjih kafea, čiji će vlasnici izraziti svoju duboku zabrinutost za čovečanstvo ako njegovu budućnost predstavlja ispijanje kafe iz papirnih čaša.
Ukoliko pak pripadate onima koji zadovljstvo crpe iz umetnosti, na raspolaganju vam stoji veliki broj muzeja. Jedan od najvećih i sigurno najznačajnijih jeste Seattle Art Museum čija stalna postavka obuhvata veliki broj umetničkih predmeta iz različitih kultura, sa zajedničkim motivom povezivanja prošlosti i sadašnjosti. Olympic Sculpture park je rezultat projekta koji su sproveli Seattle Art Museum i Fond za javno zemljište, a u cilju revitalizacije dela grada koji se nalazi uz samu obalu. Projektno rešenje arhitektonskog biroa Weiss/Manfredi iz Njujorka pobedilo je na konkursu Seattle Art Museum's design competition, 2001, u konkurenciji s Ričardom Mejerom (Richard Meier) i Remom Kulhasom (Rem Koolhaas). Značaj samog projekta možda najbolje oslikavaju reči jednog od njegovih stvaralaca, Merion Vajs (Marion Weiss): „To je san svakog arhitekte. Projekat koji na neki način menja odnos ljudi prema gradu, prirodi i umetnosti.”
I dok se divite nekoj od mnogobrojnih skulptura postavljenih u parku, a na horizontu se stapaju zaliv i planine, stižete i do sledeće destinacije koja otkriva jednu potpuno novu dimenziju grada – Pike Place Market. Istog trena kad zakoračite na ovo mesto, pomalo istrgnuto iz vremena i svog okruženja, vrevu gradskih ulica zamenjuje ona posebna atmosfera koja vlada na velikim gradskim pijacama. Pored raznovrsne robe, opčiniće vas i savršen sklad boja najrazličitijih vrsta voća i povrća, miris sveže ulovljene ribe pomešan s mirisom cveća, miniperformansi prodavaca koji pokušavaju da privuku vašu pažnju, i zveckanje komada ručno izrađenog nakita, posuđa i raznih drugih drangulija. Jedan od najboljih načina da započnete subotnji dan – upravo je poseta ovom mestu. Nakon ispijene prve jutarnje kafe, uz nezaobilazan kroasan u francuskoj pekari La Panier, pravi je trenutak da se uputite ka štandu City Fish na kojem jednostavno morate probati mus od lososa koji će vam ljubazni prodavac ponuditi na krekeru sa ukusom bibera. Naravno, od ponedeljka se vraćate zdravom životu, već ste se opskrbili predivnim crvenim jabukama i tek ubranom zelenom salatom, ali do tada imate još čitava dva dana da se prepustite sitnim, gastronomskim uživanjima. U tom slučaju, malo šta može biti bolje od Pappardelle's Pasta i njihovih čokoladnih špageta. Skuvanoj al dente pasti dodajte sos od izgnječenih jagoda i malina, blago zagrejan i, po želji, kašiku sladoleda od vanile. Ovako okrepljeni možemo se lagano uputiti ka finalnom odredištu naše šetnje kroz Sijetl.
Priča o Space Needle-u, danas glavnom simbolu grada, započinje 1959. godine. Kao rezultat kompromisa između vizije Edvarda Karlsona (Edward E. Carlson) o centralno postavljenoj građevini koja bi dominirala gradskim jezgrom, i konkretnih arhitektonskih rešenja koja je razvio Džon Grejem (John Graham) nastalo je ovo, za ondašnje prilike futurističko zdanje, koje je bilo u samom fokusu Svetskog sajma održanog 1962. godine u Sijetlu, a čija je tema bila XXI vek. U ovoj građevini koja nalikuje lebdećem disku, nalazi se restoran sa rotirajućom osnovom i opservacioni plato postavljen na visini od 160 m. Zabunom se često smatra najvišim objektom u Sijetlu – naime, grad se najčešće fotografiše iz parka Kerry, odakle je Space Needle bliža posmatraču od ostalih višespratnica. Sa opservacionog platoa pruža se jedinstven pogled na grad i njegovu okolinu. Poseta ovom mestu je savršena prilika za posetioce da sklope sliku čitavog grada, i ponesu je u sećanju kao skladnu kompoziciju. Onima odvažnijim i željnim avanture, preporučujemo vožnju balonom. Okruženi beskrajnom tišinom, blagim povetarcem i zalaskom sunca koji boji prostor i predele, shvatićete da vam za potpuni doživljaj jednog grada treba samo malo hrabrosti.
Kad obiđete sve ovo, iscrpljeni od utisaka i doživljaja, preostaje vam jedino da se uputite ka nekom od bezbrojnih restorana. A izbor je zaista veliki. Najrazličitije svetske kuhinje pronašle su svoje mesto u ovom gradu. Enterijeri se utrkuju u tome da svojim gostima pruže osećaj udobnosti, ali uz moderan, ponekad provokativan pristup, koji je glavno oružje u borbi protiv jednoličnosti. Lični instinkt i pomalo avanturistički duh biće vaši najbolji vodiči u ovom segmentu. Ipak vredi izdvojiti nekoliko: Barolo Ristorante koji ćete u potpunosti doživeti tek pošto probate Tortelloni; Wild Ginger kao odličan kompromis između prenaglašeno egzotičnog i svakodnevnog uz izvrsnu azijsku kuhinju ili Gilbert’s on Main gde, između ostalog, kult doručka dobija jednu potpuno novu formu.
I dok vas ostavljamo da uz čašu vina sabirate utiske, slike, zvukove, noć se lagano spušta. Ukoliko ste Sleepless in Seattle ovaj grad će vam i u ovo doba zasigurno pružiti nešto čime bi mogli da ispunite svoje vreme.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Ulica u Londonu pod kojom se nalazi 20 odsto…
- 28/03 Zabranjeni grad: 9.999 prostorija obavijenih…
- 24/03 U Rimu otvorena tzv. "Sikstinska kapela"…
- 22/02 Lista najboljih svetskih plaža po oceni turista
- 01/02 Meksiko počinje da naplaćuje turistima pravljenje…
- 30/11 Ajfelova kula se zeleni u znak podrške pošumljavanju
- 13/11 Očaravajući Festival svetla u Velikoj Britaniji
- 06/11 Berlin štiti svoj čuveni zid od vandalizma
- 09/10 Srbija jedna od najdinamičnijih turističkih…
- 11/09 Deset najjeftinijih evropskih destinacija
- 10/08 Albanija od vojne baze pravi turističku atrakciju
- 20/07 Veliko interesovanje za vaučere za odmor…
- 18/05 Najatraktivniji svetski vodeni parkovi
- 27/04 Sudanske piramide zapuštene i neposećene
- 30/03 Pataja: Egzotična papazjanija
- 23/02 Zašto Holandija guši kanabis turizam?
- 06/02 Mons - Evropska prestonica kulture 2015.
- 26/01 Mons - Evropska prestonica kulture 2015.
- 26/12 Severna Irska: Nema pape u našem gradu
- 15/12 Neočekivane lepote Japana
- 28/11 Palavan: Najlepše ostrvo na svetu
- 17/11 Pariz dobija novu bordel-atrakciju
- 27/10 Zašto treba da vidite karneval u Riju?
- 20/10 Andora: Miris šunke sa vrhova Pirineja