Slobodno vreme
Turistički vodič
Prolećno kupanje
26.03.2008. 12:00
Izvor: Press
Prolećno kupanje
Dosadile su vam letnje gužve ili ne podnosite preterane vrućine? Ipak, volite more, njegov miris i šum, uživate u šetnjama po obali, kupanju u kom ne rizikujete da će vas neko poprskati ili možda udariti dok uvežbava kraul, sunčanju bez gomile peškira i ljudi na njima oko vas... I... već sada, u martu, razmišljate o što skorijem letovanju! A u tim maštarijama jedini problem je novac. Ne možete, naime, sebi da priuštite daleke, egzotične destinacije na kojima sada svega toga ima.

Klima:
Egipat se nalazi u suptropskom području. Klimu odlikuju vruća i suva leta i tople zime, tj. topli periodi od maja do septembra i hladni od novembra do marta. Najviše temperature u oba perioda uslovljene su severnim vetrovima. U obalnim područjima prosečne temperature kreću se od maksimalne 37oC do minimalne 14oC. Velika temperaturna variranja najčešća su pojava u pustinjama od maksimalne dnevne 46oC do minimalnih 6oC tokom noci. Tokom zimskog perioda temperature tokom noći padaju i do 0o. Područja sa najvećom vlažnosti nalaze se duž sredozemne obale, a prosečna kol. padavina iznosi 200 mm godišnje, dok je prosečna količina padavina u Kairu samo 26 mm godišnje, a u pustinjskim oblastima kiša pada jednom u nekoliko godina. Količina padavina opada idući ka jugu, dok temperatura raste.
Kamsin (suv i topao pustinjski olujni vetar) javlja se u aprilu i maju, a dostiže brzinu i do 150 km/h.
E, pa ima rešenja. Afrika! A u ovom broju Kofera predstavićemo vam Egipat u aprilu! Ako sanjate o peščanim plažama ili vam duša zaigra pri pogledu na monumentalne spomenike prepune faraonskih saga...
Egipat je po mnogo čemu jedinstven. Pre svega po dužini trajanja. U proteklih 5.000 godina skoro da nema perioda u kome se nije nešto zanimljivo događalo, počev od velikih građevinskih poduhvata, pa sve do velikih ratnih sukoba. S toga je razumljivo da se Egipat smatra prvorazrednom turističkom atrakcijom, koju tokom godine posete milioni turista iz svih krajeva sveta. Osim brojnih tragova u vremenu, istorijskih pikanterija i pravog kolorita običaja, nošnji i zanimljivih kulinarskih specijaliteta, Egipat krasi i izuzetno povoljna klima i toplo more, što omogućava da se turistička sezona praktično ne prekida tokom cele godine. Većina domaćih turističkih agencija organizuje putovanja u ovu zemlju, a najčešće destinacije su Šarm El Šeik, Hurgada, Kairo, a poslednjih godina je sve popularnije i krstarenje Nilom.

Šarm El Šeik
Šarm El Šeik je najlepše i najpoznatije letovalište u Egiptu. Smestio se na samom vrhu Sinajskog poluostrva, oko 480 kilometara udaljen je od Kaira. Krase ga prelepe plaže, brojni hoteli, zanimljiva mesta za izlazak, kao i orijentalni bazari na kojima se roba i suveniri kupuju uz obavezno cenkanje. U početku je bio eksluzivno letovalište bogatih Egipćana, da bi vremenom steklo i međunarodnu popularnost. Sem uživanja na morskoj obali, posetioci imaju priliku da obiđu i brojne znamenitosti, a među njima pravoslavni manastir sveta Katarina ili Mojsijevu goru. Reč je o mestu na kom je Mojsije, prema predanju, video slavu Božiju i primio Toru (deset Božijih zapovesti). Dobri poznavaoci kažu da se ovde mora doći u praskozorje, kada izlazak sunca objasja planinske vrhove Sinaja, a pogled dopire daleko, sve do Akabskog zaliva u Crvenom moru. Sa Mojsijeve gore se silazi niz 3.750 stepenika koju su vekovima gradili monasi manastira svete Katarine. Manastir je, inače, podignut za vreme vladavine cara Justinijana u 6. veku, na mestu gde su, prema biblijskom predanju u plamtećem grmu Bog ukazao Mojsiju. Posetioce će, verujemo, posebno privući manastirska zbirka rukopisa, kao i vizantijski mozaik koji prikazuje Preobraženje Hristovo. Iz Šarm el šeika organizuje se i safari u pustinji.
Međutim, za većinu turista glavni razlog dolaska je, svakako, uživanje u moru. Za Šarm El Šeik se bez sumnje može reći da je jedno od najlepših mesta za kupanje i sunčanje, ali poslednjih godina sve više postaje i stecište ronioca iz celog sveta. Centar svih dešavanja je Nama zaliv, smešten oko sedam kilometara od centra grada. Na južnom delu Sinajskog poluostrva je i Ras Muhamed, gde je podvodni svet toliko jedinstven da ga smatraju bez premca na svetu. Do njega se stiže mini busom ili brodićem, ali čime god da putujete zastaćete na više mesta kako bi uživali u pogledu na brojne korale i jata neobičnih riba koja žive samo u Crvenom moru.
Smeštaj se može dobiti u brojnim hotelima kategorisanih od tri do pet zvezdica, a najpoznatiji su Grand Plaza, Reef Oasis Blueabay, Hilton Dreams ...
Agencija „Kon Tiki" organizuje polazak 24. aprila, a Džoli travel u ponudi ima devetodveni aranžman sa polaskom 25. aprila. Cene se, zavisno od kategorije hotela i vrste usluge, kreću od 450 evra, koliko, recimo, košta desetodnevni aranžman u hotelu Rock, pa sve do 1090 evra, koliko treba izdvojiti za smeštaj u nekom od hotela sa pet zvezdica.

Hurgada
Jedno od popularnijih letovališta u Egiptu, posebno kada je reč o našim turistima je, svakako, Hurgada. Osnovali su je pre stotinak godina britanski i italijanski istraživači, koji su ovde dospeli tragajući za naftom. Ne znamo da li su imali sreće u svom naumu, ali su svetu otkrili dotad neotkriveno parče raja. Pored prelepih plaža, pažnju posetilaca će, svakako, privući i mali nenastanjeni arhipelag koralnih ostrva, kao i izuzetno botat podvodni svet. Slobodno vreme se može provesti i u društvu beduina, na leđima kamile ili u vožnji džipom kroz nepregledna pustinjksa prostranstva. Naravno, tu je i raznovrstan noćni život, barovi sa muzikom i nezaobilazni trbušni ples, koji će radoznalne neosetno preneti u atmosferu iz „1001 noći". Među brojnim atrakcijama, svakako, valja izdvojiti Biološki muzej, otvoren nekoliko kilometara od grada ili veliki akvarijum u samom mestu. Međutim, kao i u Šarm Al Šeiku, neobične ribe možete videti i u samoj prirodi. Ronjenje u Hurgadi je jedinstvena prilika da vidite najneobičniji podvodni svet Crvenog mora, ali valja biti oprezan s obzirom na to da ni ajkule nisu retki gosti. Jedno od zanimljivijih mesta je Umm Qamar, otprilike na polovini puta između Hurgade i Šafdana.
Domaće agencije nude smeštaj se može dobiti u hotelima Sun & Sea, Hostmark i Coral Beach, a zavisno od kategorije i vrste usluge, dvanaestodnevni aranžmani, na primer, staju od 630 do 790 evra po osobi.
„Kon Tiki" i „Argus" imaju i posebnu ponudu koja uključuje tri noćenja u Kairu, a onda odlazak u Hurgadu.

Krstarenje Nilom
Jedno od atraktivnih rešenja odmora možda je i krstarenje Nilom. Program obuhvata obilazak većine značajnih mesta, počev od glavnog grada Aleksandrije, pa sve do 1.500 km udaljenog Abu Simbela, na samoj granici sa Sudanom. Plovidba brodom se odvija na znatno kraćoj relaciji, najčešće od Luksora do Asuana, međusobno udaljenih oko 220 kilometara. Inače, dvanaestodnevno putovanje koje organizuje turistička agencija „Kon Tiki", koje obuhvata plovidbu od Kaira, preko Luksora, Asuana i Abu Simbela, sve do Nijagare, po osobi staje 830 evra.