Slobodno vreme
Turistički vodič
Začarano ostrvo
09.05.2008. 12:00
Izvor: Press
Začarano ostrvo
Legenda kaže da su na Tasosu sirene magičnim glasom zavodile... Danas su turisti ti koji su omađijani peskovitim plažama, skrivenim uvalama, borovima i gostoljubivošću
Prirodne lepote grčkog ostrva Tasos očaravaju - čisto tirkizno more, predivne plaže i svež vazduh borovih šuma čine ovo ostrvo idealnim za sve koji žele da odmore dušu i telo. Čim kročite na njegovu obalu, zaboravićete na sve probleme, stresove i užurbani ritam života. Žitelji Tasosa znaju da uživaju i da cene svaki trenutak svog vremena, pa sa lakoćom ovu životnu filozofiju prenose i na goste. Čari ove popularne destinacije otkrili smo na studijskom putovanju turističke agencije „Perla tours".
Limenas je glavni i najveći grad ostrva, a sagrađen je na mestu antičkog grada Tasosa. Smešten je u dobro razuđenom zalivu i poseduje dve luke - novu u koju pristaju trajekti iz Keramotija i malu ribarsku luku oko koje se nalaze najzanimljivije taverne. Dobru zabavu pružaju brojni kafići i klubovi koji su puni i danju i noću. Plaža u Limenasu je uska, ali grad je veoma zanimljiv zbog arheološkog muzeja, antičke agore i razrušene srednjovekovne tvrđave koja se nalazi na brdu iznad grada, a sa koje se proteže pogled koji oduzima dah. Iz Limenasa kreću i autobusi ka ostalim naseljima i plažama, koje bi svakako trebalo da posetite.

Nestvarne plaže
Nadomak Limenasa nalazi se Makrijamos plaža, koja je jedna od najlepših na Tasosu. Smeštena je u živopisnom zalivu sa finim peskom i okružena je borovom šumom. Ali ako želite da je posetite, budite spremni da platite ulaz od tri evra, jer je to i jedina privatna plaža na ostrvu, a pripada luksuznim bungalovima hotela Makrijamos.
Na istočnoj strani nalaze se dva mala, nekada ribarska naselja Skala Panagia i Skala Potamia. Brojne taverne uz obalu mora daju im poseban šarm, a brojni kafići noću nude dobru zabavu. Odlična su lokacija zbog predivne peskovite plaže Golden bič koja se proteže između njih.
Paradais bič obavezno treba posetiti. Smeštena je u podnožju litice i podseća na egzotične tropske plaže. Popularna je zbog dobrog provoda u njenim kafićima, ali i zbog izdvojenog dela za odbojku na pesku.

Crkve i more
Dragulj Tasosa je Aliki plaža na jugu ostrva. Aliki se zapravo sastoji od dve odvojene plaže (kamene i peščane) između kojih se nalaze starogrčke iskopine i ostaci crkve iz perioda ranog hrišćanstva. Kraj njene obale smeštene su autentične taverne, u čijem hladu od vinove loze možete da posmatrate more i uživate pijuckajući „uzo". Gazdarica taverne Koala je Nišlijka Ana koja sa radošću pozdravlja posetioce iz Srbije.
Nekoliko kilometara od Alikia nalazi se ženski manastir Svetog arhangela Mihajla u kome se čuva ekser iz desne Hristove ruke. Manastir je sagrađen na izuzetno visokoj litici sa koje se prostire neopisiv pogled na ostrvo. U podnožju se nalazi i manastirska plaža, ušuškana u bajkovitoj uvali sa mnoštvom borovih stabala.
Na jugozapadu ostrva nalaze se dva mala ali veoma živahna sela - Pefkari i Potos čije su plaže jedne od najzanimljivijih na ostrvu. A pored duge peščane plaže koja ih povezuje nalazi se luksuzni hotel „Aleksandra bič", koji ima dva bazena, sopstvenu plažu, spa centar i druge pogodnosti.
U blizini se nalazi Limenarija, drugi gradić po veličini. Okružen je plažama koje sunce obasjava duže nego ostala mesta na ostrvu. Poseduje brojne taverne, ali sam grad nije jedan od zanimljivih na ostrvu.

Gurmanski i drugi specijaliteti
Tipična grčka planinska sela Teologos i Panagia odlična su mesta u kojima možete osetiti dušu Tasosa. Građena su u tradicionalnom stilu i poseduju brojne taverne u kojima možete da probate ukusnu jagnjetinu, kao i druga grčka jela. U lokalnim radnjicama možete da kupite i poznati med od borovih iglica, a popularna poslastica su i mladi orasi u medu. Ostrvo je poznato i po vrhunskom vinu, a istorija beleži da je Kleopatra svake godine slala brodove po vino sa Tasosa. Meštani su toliko ponosni na svoje vino da se čak i kunu u njega, pa ne treba da se čudite ako čujete izreku „Tako mi vina sa Tasosa". Možda je za dame i najinteresantniji podatak da se u mestu Iris nalazi fabrika zlata u kojoj može da se pronađe atraktivan nakit od belog i žutog zlata, sa cirkonima ali i brilijantima. Ipak, najveća dragocenost ostrva su gostoprimljiva naselja, veseli domaćini i prekrasno more i plaže na kojima možete da iskusite doživljaj pravog rajskog odmora.

Đavolje Žene
Prema Herodotu, ocu istorije, ostrvo je dobilo ime po feničanskom princu Tasosu, sinu kralja Aginora. Mitologija beleži da je Tasos došao na ostrvo u potrazi za svojom sestrom Evropom, koju je oteo Zevs. Druga legenda kaže da je Tasos bilo ostrvo sirena - đavoljih žena sa repom ribe koje su svojim magičnim glasom mogle da očaraju sve muškarce koji bi ih čuli.
Arheološke iskopine svedoče da Tasos ima istoriju dugu 3.000 godina. Prvi stanovnici Tasosa bili su Tračani, a potom i Feničani. Grci su ostrvo osvojili u osmom veku pre nove ere zbog izuzetno bogatih rudnika zlata.

Info
Površina: 390 km2
Obim ostrva: 95 km
Broj stanovnika: 16.000
Položaj: najsevernije ostrvo Egejskog mora, udaljeno 11 km od makedonske obale i 50 km od Svete Gore.
Najviši planinski vrh: Ipsario 1206 m
Ekonomija: izvozi najkvalitetniji i najskuplji mermer na svetu, bogat zlatom, a izvozi i med, maslinovo ulje i vino
Klima: u letnjim mesecima prosečna temperatura je 30 stepeni Celzijusovih, a broj sunčanih sati 12