Slobodno vreme
Turistički vodič
Veliki carski san
22.10.2008. 12:00
Izvor: Press
Veliki carski san
Sant Peterburg, poznat i kao Venecija severa, još poznatiji kao grad belih noći, jedan je od najlepših gradova na svetu. Grad i danas odiše atmosferom carske Rusije i duhom Petra Prvog Velikog, koji ga je izgradio
Smešten na dalekom severu, na ušću reke Neve u Baltičko more, usnuli Sankt Peterburg i danas odiše atmosferom i sjajem carske Rusije. Grandiozan i raskošan, jedan je od najlepših gradova na svetu. Dok šetate njegovim ulicama, uvek imajte u vidu da je planski građen kao carski grad, kao ostvarenje carskog sna. Naime, najbolje arhitekte Italije i Holandije izgradile su na zahtev cara Petra Prvog Velikog moćnu i zadivljujuću prestonicu, koja i danas intrigira mnoge posetioce. U poređenju s ostalim ruskim gradovima, ističe se zapadnoevropskom arhitekturom i poseduje veoma mali broj karakterističnih ruskih građevina. Poznat je i kao Venecija severa jer je ispresecan sa 65 kanala na kojima je podignuto više od 600 živopisnih mostova i mostića. Treba znati da se od dva do pet ujutru mnogi mostovi dižu kako bi brodovi mogli da plove pa je u to vreme lako ostati odsečen od drugih delova grada. Najbolje ga je posetiti tokom belih noći, od kraja maja do početka jula, kada sunce ne silazi ispod horizonta. Sankt Peterburg je tada čaroban te mnogi požele da uopšte ne spavaju.

Grad velikana
Jedan je od mlađih evropskih gradova. Osnovao ga je ruski car Petar Prvi Veliki 23. maja 1703. godine kada je Rusija osvojila od Švedskog kraljevstva Ingermanland i izašla na more. Oduševljen metropolama zapadne Evrope, Petar Veliki je želeo da izgradi prestonicu dostojnu velikog i snažnog carstva koje je rešio da stvori. Prvi je od niza ruskih vladara koji su gradili impresivne dvorce i parkove u ovom gradu. Ali Sankt Peterburg su voleli i mnogi ruski velikani. Dostojevski ga je opisivao u svojim delima, Petar Čajkovski je u njemu stvarao, kao i Puškin, koji je u njemu živeo. U čast Sankt Peterburga podignuti su mnogi spomenici, a moguće je posetiti i "Literarni kafe", u koji je Puškin svraćao s prijateljima da razgovara o umetnosti, ali i kako bi se pripremio za mnoge dvoboje u kojima je učestvovao. Savremeni ritam života savršeno se uklopio s autentičnim zgradama iz prošlih vekova, koje su verno očuvane poput muzejskih eksponata. U okolini Sankt Peterburga nalaze se i očaravajući dvorci ruskih careva, koje je za vreme Drugog svetskog rata spalila nemačka vojska. Iako njihova rekonstrukcija i danas traje, ove palate ostavljaju posetioce u neverici da je u prošlim vekovima bilo moguće izgraditi tako raskošne i veličanstvene građevine.

Dragulj Sankt Peterburga
Muzej Ermitaža svakako predstavlja jednu od najlepših i najvećih umetničkih galerija u istoriji. Bogatiji je i od poznatog pariskog Luvra i nemoguće ga je obići u jednom danu. Smešten je u nekadašnju zimsku palatu Petra Velikog i nastao je iz kolekcije umetničkih dela koje je skupljala Katarina Velika od 1764. godine. Danas ima zavidan Ginisov rekord - njegova kolekcija slika najbrojnija je na svetu. U okviru nje se nalaze dela Leonarda da Vinčija, Mikelanđela, Rembranta, Rubensa, Van Goga, Pikasa i mnogih drugih značajnih umetnika. Neverovatna zbirka izložena je u šest velikih zgrada u kojima se, pored mnogih slika, nalazi kolekcija različitih umetničkih dela od kamenog do savremenog doba. Turistima je najzanimljivija Zlatna dvorana, čiji su zidovi, plafon i parket potpuno obloženi zlatom.

Petrov plezir
Šta bi drugo carevi radili nego gradili impozantne dvorce? Pored zimske palate, Petar Veliki podigao je sjajnu letnju palatu znanu kao Peterhof. Njena lepota krije se u brojnim čudesnim parkovima koje je Petar Prvi izgradio sa željom da budu lepši i bolji od Versaja. Parkovi su u francuskom stilu, simetrični i s brojnim fontanama. Najimpresivnija je kaskadna fontana s pozlaćenim skulpturama, koja se nalazi kraj velikog dvorca. U njenom centru je postavljena skulputura lava kao simbol ruske pobeda nad Šveđanima u Velikom severnom ratu. Petar Veliki je bio lucidan i vrcav vladar pa je tako naložio da se u parku izgradi i nekoliko šaljivih fontana koje neočekivano prskaju prolaznike. Cveće u parkovima se menja u skladu s godišnjim dobima, a voda se pumpama dovodi iz prirodnih izvora. Osim raskošne glavne palate, koja je uređena u stilu francuskih kraljevskih dvoraca, uz obalu mora nalazi se manja palata Monplezir (moje zadovoljstvo), u kojoj je Petar Veliki zapravo živeo.

Carsko selo
Najkitnjastiji dvorac u Evropi sigurno je Katarinina palata u Sankt Peterburgu, koja je danas pretvorena u muzej Carsko selo. Originalnu palatu koju je Petar Veliki poklonio svojoj supruzi Katarini srušila je njihova kćerka carica Elizabeta Prva, koja je na tom mestu, uz pomoć arhitekte Bartolomeja Rastrelija, izgradila i srušila još dve palate jer joj se nisu dopadale. Sadašnji dvorac je četvrti po redu sagrađen na tom mestu. Njegovu gradnju započela je carica Elizabeta, a završila je carica Katarina Velika. Rađen u baroknom stilu, dvorac je bogato ukrašem. U svakoj sobi, osim zidova, iscrtani su i plafon i parket. Zlato je obilato korišćeno za ukrašavanje duboreza, nameštaja i drugih detalja. Naravno, u palati se nalaze i mnoga vredna umetnička dela.
Dvorac je najpoznatiji po Ćilibarskoj sobi. Originalna soba izgrađena je 1701. godine za pruskog kralja Frederika Prvog u gradu Koninsberg. Međutim, posle njegove smrti, kralj Fridrih odlučuje da je ukloni iz kraljevske palate i pokloni ruskom caru Petru Prvom, koji je za nju bio zainteresovan. A u znak zahvalnosti, Petar Veliki mu je poklonio 55 mladih i jakih vojnika jer, kako istorijski tračevi beleže, pruski kralj je voleo više dečake nego devojčice. Ćilibarsku sobu u Carsko selo postavila je carica Elizabeta krajem 16. veka. Originalna soba je danas izgubljena jer ju je nemačka vojska demontirala prilikom povlačenja iz Rusija tokom Drugog svetskog rata. Do danas se ne zna gde je sakrivena niti šta je s njom bilo. Aktuelna soba je rekonstruisana po sačuvanim originalnim nacrtima.

Ne propustite
Za obilazak Sankt Peterburga potrebno je izdvojiti dosta vremena jer se na svakom koraku kriju neverovatne građevine koje vredi posetiti, poput Petrapavlovske tvrđave, koju je podigao Petar Veliki za odbranu gradu. U njenom središtu se nalazi crkva svetog Pavla i Petra, u kojoj su sahranjeni carevi dinasije Romanov. Na njenom vrhu se nalazi stub visok 300 metara s anđelom, koji je najviša tačka Sankt Peterburga. Vrlo zanimljiv je i dvorac Pavlovsk, cara Pavla, kao i brojne crkve poput Spas na krvi, podignuta na mestu gde je ubijen car Aleksandar Drugi, koji je pre toga preživeo čak sedam atentata. Prava turistička atrakcija je i stari vojni brod "Aurora", na kome je započela Oktobarska revolucija 1917. godine. Sankt Peterburg je inspirativan grad, kome se turisti uvek vraćaju. Koliko god puta da posetite u ovu carsku prestonicu, svaki put moći ćete da otkrijete neki novi detalj iz njene bogate istorije.

Info:
Ime: u svojoj istoriji je promenio mnoga imena: Sankt Peterburg, Petrovgrad, Lenjingrad i, opet, Sankt Peterburg. Originalno ime je dobio po svetom Petru, zaštitniku grada.
Površina: 606 km2
Broj stanovnika: 4.661.219
Jezik: ruski
Valuta: rublja (1 evro - 36,7 rubalja)
Klima: kontinentalna - blaga i kratka leta, veoma hladne zime