Slobodno vreme
Turistički vodič
Seoski turizam u Evropi i Srbiji doživljava procvat
11.11.2009. 12:00
Izvor: AutoBrief
Seoski turizam u Evropi i Srbiji doživljava procvat
Seoski turizam je u Evropi sve popularniji, pa i u Srbiji ponovo doživljava procvat. Ova vrsta turizma je i odličan način da se ostvare dodatni prihodi ljudima koji žive na selu. Širom Srbije postoji 3.000 registrovanih ležaja u seoskom turizmu. Ipak, to je daleko od sedamdesetih godina kada je naša zemlja u Evropi važila za rodonačelnika ove vrste usluge. Seoski turizam se polako obnavljao, pa je u odnosu na pre nekoliko godina doživeo novi "bum". Neki domaćini, čija su imanja originalna i nalaze se na dobroj lokaciji godišnje zarađuju i po 10.000 evra što prevazilazi plate koje bi čitava porodica zaradila u lokalnoj fabrici. Takođe, turisti kupuju domaći sir, kajmak, jaja, pekmez, ajvar, slatko, pa je zarada višestruka. "Ove godine je Turistička organizacija Srbije promovisala novu brošuru 'Seoski turizam' koja je rađena prema konceptu predstvljanja najatraktivnijih domaćinstava koja bi bila magnet za strane goste", kaže Jagoda Jovićević iz TOS. "Zanimanje je veliko svuda u Evropi". Nažalost, ova vrsta turizma u Srbiji je još u povoju. Recimo, na sajtu njnjnj.merr.sr.gov.yu može da se pročita pravilnik o vrstama, minimalnim uslovima i kategorizaciji smeštaja u seoskim domaćinstvima. Postoji i pravilnik koji domaćin treba da popuni pre nego što odluči da smeštaj kategoriše i počne da radi. "Registraciju seoskih domaćinstava radi opština na kojoj se domaćinstvo nalazi, a lokalna turistička organizacija pomaže svima koji su zainteresovani da dobiju osnovne instrukcije kako da popune formular kako bi komisija došla", objašnjava Jovićević.
"Pravilnik o kategorizaciji navodi standarde koje domaćin treba da ispuni, poput veličine sobe, visine tavana, toaleta i slično. Ipak, ima dosta stvari koje treba dodati i promeniti". Naime, ovaj Pravilnik podjednako tretira gostinske sobe po banjskim mestima i klasična seoska domaćinstva. Jednog dana to će morati da se promeni, jer u susednoj Hrvatskoj postoji poseban pravilnik za domaćine koji propisuje da, recimo, tradicionalno domaćinstvo ne može da na stolu ima plastičnu mušemu, kineske zavese, fabrički tepih i slično. Zauzvrat, domaćin dobija ekstra poene na ekskluzivnosti i originalan smeštaj može da prodaje po višoj ceni od komšija koji to nemaju
"Posebno su zanimljiva originalna seoska domaćinstva na teritoriji Beograda, jer se nalaze blizu potencijalnih turista", kaže Jovićević. "Međutim, problem je što mnogai domaćinstva ne mogu da počnu da rade, jer nisu kategorisana. Nažalost, u njihovoj opštini ne postoji turistička organizacija, pa ispada da spadaju u nadležnost gradskog sekretarijata za privredu".