Vesti
Svet
Veliki povratak železnice u SAD20.08.2012. 12:00
Izvor: mondo.rs
Broj putnika koji koriste železnicu kao prevoz između Vašingtona i Njujorka dupliran je u poslednjih 12 godina i vozovi sve više zamenjuju avione kao prevozno sredstvo, kako za biznis putnike, tako i za turiste.
Prema podacima sajtova koji prate saobraćaj u SAD, 75 odsto putnika na relaciji između ova dva grada sada koristi voz kao prevozno sredstvo, u odnosu na 38 odsto, koliko je vozom putovalo 2000. godine.Visoke cene, dugo čekanje na aerodromima, koje je još više usporeno strogim bezbednosnim kontrolama i česta kašnjenja, okrenule su Amerikance ka ponovnom putovanju vozovima.
Broj putnika je povećan i između Njujorka i Bostona, pa tako danas 54 odsto ljudi koristi usluge Amtrak železnice kada ide iz jednog u drugi grad.
"U vozu imate utičnice za struju za lap topove, bežičnu Internet mrežu, možete da razgovarate telefonom. To je korisno upotrebljeno vreme", kaže Džordž Hamlin, pisac, koji često koristi voz.
Ipak, sve ima svoju cenu, tako da danas nije lako naći kartu za voz, vagoni su puni ljudi, a neke kompozicije su stare i po 30 godina.
Takođe, pruge su stare, mostovi i tuneli usporavaju vozove, tako da se ne mogu do kraja iskoristiti sve prednosti železnice.
Amtrak je prošlog meseca predstavio javnosti ambiciozan plan, prema kome će u budućnosti biti potrošena 151 milijarda dolara da bi se ubrzao sistem železnica i obnovio šinski sistem.
Planu se protive konzervativci u Kongresu, koji ocenjuju da je odluka vlasti da subvencionišu železnicu bila greška i da bi ona trebalo da bude privatizovana.
Amtrak dobija godišnje oko 1,3 milijarde dolara od vlade, ali i dalje posluje sa gubitkom od oko 1,2 milijarde.
Najbrži Amtrakovi vozovi mogu da prevale distancu od Vašingtona do Njujorka za dva sata i 45 minuta i vozovi stižu u 90 odsto slučajeva na vreme.
U Delta erlajnsu i JuEs Ervejzu kažu da se njihovi procenti letova koji stignu na vreme kreću između 85-90 odsto, ali ne treba zaboraviti da u to nije uračunat dolazak na aerodrom, čekanje pre leta, čekanje prtljaga i odlazak sa aerodroma do grada u koji se putuje.
Vozovi nisu jeftini, kada se uzme najbrža ekspres tarifa, i cena do Njujorka se tada kreće oko 145 dolara, dok su cene kod običnih vozova oko 50 dolara u jednom smeru.
Kada je u pitanju avio prevoz, karta Vašington-Njujork može da se nađe za oko 100 dolara u jednom smeru, dok bi povratna u najjeftinijoj tarifi iznosila oko 150 dolara.
Broj putnika je povećan i na autobuskim linijama, pa tako dva najveća prevoznika na istoku SAD, BoltBus i MegaBus, od 2008.godine imaju rast. Povratna karta od Vašingtona do Njujorka košta oko 40 dolara, a kompanije kao bonus svaku osmu pojedinačnu kartu daju besplatno.
Autobusi su, takođe, opremljeni bežičnim Internetnom i do Njujorka se stiže za oko četiri sata.
Postoje i jeftiniji autobusi, takozvana čajniz ruta, koja ide od Ccajnatauna u Vašingtonu do istoimenog mesta u Njujorku, a ime je dobila, jer su se nekada njima prevozili samo kineski radnici.
Danas ih koriste svi i povratna karta može da se nađe i za tridesetak dolara, ali su i dalje na lošem glasu zbog prljavih i nebezbednih autobusa.
Avio kompanije, suočene sa ovakvom konkurencijom, ipak se ne predaju, pa tako potpredsednik Delta grupe Gejl Grimet ističe da je njihov cilj da privuku biznis putnike kao svoje lojalne mušterije, a jedna od mera je i uvođenje Interneta na letovima između Vašingtona, Njujorka i Bostona.
"Želimo da oni putuju sa nama bez obzira gde putuju, pošto ih voz ne može odvesti u na primer Južnu Afriku", dodaje zvaničnik Delte.
JuEs Ervejz je uveo posebne ulaze za svoje putnike, čime se štedi vreme potrebno za bezbednosne provere, ali ne nudi internet na svojim letovima.
Ipak, mnogi putnici uzimaju voz zbog nečega što ne zavisi od volje ili umeća čoveka, a to su vremenski uslovi.
Konsultant za odnose sa javnošću iz Vašingtona Piter Miriđanijan, nedavno je propustio let zbog oluje.
"Došao sam na aerodrom, ušao u avion i onda je javljeno da se odlaže poletanje zbog vremena. Ccekali smo dva sata i propustio sam sastanak u Njujorku. Nazvao sam ih, a oni su mi samo rekli 'što nisi išao vozom'", ispričao je svoje iskustvo ovaj vašingtonski službenik.
Ostale vestiArhiva
- 21/11 Još jedna zemlja ulazi u sukob?; "Direktno…
- 19/11 Rusija počela masovnu proizvodnju mobilnih…
- 18/11 Ako je cilj ove odluke formalni početak trećeg…
- 17/11 Zaharova: Putin je već rekao šta će se desiti…
- 15/11 Kremlj objavio detalje razgovara Putina i…
- 31/10 Broj poginulih u poplavama u Španiji najmanje…
- 23/10 Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile završnu…
- 19/10 Hagari: Izrael će pojačati borbu protiv Hezbolaha…
- 18/10 Pezeškijan: Otpor se ne završava ubistvom…
- 17/10 Ukrajina traži nuklearno naoružanje
- 15/10 Melonijeva u petak u poseti Libanu, šef diplomatije…
- 14/10 Ni treći atentator na Trampa nije uspeo,…
- 11/10 Borelj: Nuklearni rat se ne može dobiti,…
- 10/10 Uragan Milton razorio Floridu - Kuće srušene,…
- 07/10 Kriminal: Meksički gradonačelnik ubijen nekoliko…
- 06/10 Galant: Iran neka pogleda Gazu i Bejrut pre…
- 05/10 Zelenski: Na sastanku u Ramštajnu 12. oktobra…
- 04/10 Mulj i blato na sve strane, Kuće poplavljene,…
- 02/10 Ambasadorka SAD pri UN pozvala Savet bezbednosti…
- 01/10 Konzul Nikolić: U stalnom smo kontaktu sa…
- 30/09 Više od 60 žrtava Uragana Helene u Sjedinjenim…
- 28/09 Džonson otkrio da je razmišljao da odobri…
- 27/09 Broj žrtava uragana „Helena” porastao na…
- 26/09 Američki Senat vodi istragu protiv kompanije…