Vesti
Svet
Evakuacija zapadnih državljana iz Iraka
16.06.2014. 20:00
Izvor: Mondo
Evakuacija zapadnih državljana iz Iraka
Zapadne ambasade počele su danas evakuaciju svog osoblja iz Iraka, uprkos tvrdnji zvaničnog Bagdada da su odbili napad džihadista koji su zauzeli veliku teritoriju u ofanzivi.
Evakuaciju zaposlenih u ambasadama u Bagdadu potvrdili su SAD i Australija, mada su se iz Vašingtona čule i oprečne vesti da će Američka ambasada u dobro čuvanoj bagdadskoj Zelenoj zoni dobiti dodatno obezbeđenje.
Portparol Stejt departmenta Džen Psaki rekla je da će osoblje Američke ambasade iz Bagdada biti "privremeno preseljeno" u američke konzulate u južnom lučkom gradu Basra i severnoj kurdskoj regionalnoj prestionci Arbili, dok će ostali biti prebačeni u Američku ambasadu u Amanu, u Jordanu, prenela je agencija AFP.
AFP primećuje da su SAD i Iran otvorile mogućnost (zajedničkog) angažovanja u iračkoj krizu i da će američki predsednik Barak Obama "možda iskoristi" razgovore o spornom iranskom nuklearnom programu koji danas počinju u Beču, u te svrhe.
Mada je iranski predsednik Hasan Rohani potvrdio da Irak nije tražio pomoć Irana, on je dodao da će "Teheran možda razmisliti o saradnji sa Vašingtonom" mada, podseća AFP, dve zemlje nemaju diplomatske odnose više od tri decenije i "saradnja SAD - Iran dolazi u trenutku kada je iračka kriza ušla u drugu nedelju".
Velika Britanija se konsultovala sa Iranom o načinima na koje bi region Bliskog istoka mogao da ponudi podršku Iraku, saopštio je danas portparol britanskog premijera Dejvida Kamerona.
Portparol je rekao da je britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg tokom vikenda razgovarao sa njegovim iranskim kolegom o situaciji u Iraku i drugim pitanjima, preneo je Rojters.
"Da li region ima ulogu u podršci iračkoj vladi da pokuša da učini šta god je moguće kako bi primenom inkluzivnog pristupa postigla napredak i izbegla neke rizike koje sa sobom nosi sektaški pristup...Odgovor je da", rekao Kameronov portparol novinarima.
Kako podseća britanska agencija, London je istakao da ne razmatra opciju učešća u vojnoj intervenciji u Iraku, u invaziji na koji je pomogao SAD 2003. godine, već je ponudio humanitarnu podršku i kontraterorističke savete iračkim vlastima.
Posle nekoliko dana nereda u iračkim regionima sa sunitskom većinom na severu i zapadu džihadisti su pokrenuli napad na drugi po veličini grad - Mosul i brzo nastavili ka Tikritu, rodnom gradu svrgnutog i ubijenog iračkog lidera Sadama Huseina.