Vesti
Politika
Ne zanimaju ih "krupne ribe" stečajne mafije
21.12.2006. 18:00
Izvor: Glas javnosti
Tužilaštvo neće reagovati na pismo Svetlane Brašnjović
BEOGRAD - Portparol Specijalnog tužilaštva Tomo Zorić izjavio je da ovo tužilaštvo neće reagovati na navode pisma Svetlane Pantović-Brašnjović, bivše supruge Mika Brašnjovića, u kome se tvrdi da su glavni organizatori "stečajne mafije" na slobodi, dok su "sitne ribe" u zatvoru.

- Žena je objavila pismo i mi se nećemo time baviti. Zamislite kada bismo komentarisali svako pismo koje Tužilaštvo dobija, a dobijemo ih po hiljadu dnevno. Nije u mom domenu da komentarišem tako nešto - rekao je Zorić.

Svetlana Pantović-Brašnjović optužena je, baš kao i njen pokojni suprug Miko Brašnjović, da pripada "stečajnoj mafiji". U pismu dostavljenom premijeru Srbije, ministrima pravde i policije, kao i Specijalnom tužilaštvu ona tvrdi da su "idejni tvorci i organizatori" optužene grupe na slobodi, navevši Slobodana Radulovića, ali pomenuvši da on nije jedini. Pantovićeva je navela da ne želi da saopšti imena drugih organizatora dok nadležni organi nešto ne preduzmu. Svetlana Pantović-Brašnjović i njen suprug Miko Brašnjović, koji se obesio u pritvoru, optuženi su zajedno sa još 33 osobe da su organizovali kriminalnu grupu koja je počinila više krivičnih dela vezanih za stečaj velikih preduzeća. Svetlana Pantović trenutno se nalazi u bekstvu, a tužilaštvo je predložilo da joj se sudi u odsustvu.

U isto vreme, advokat Vladimir Pavićević, koji zastupa Sekulu Pijevčevića, bivšeg direktora Kreditno-eksportne banke i sedmog na listi optuženih, podneo je Vrhovnom sudu Srbije žalbu na odluku Okružnog suda o produženju pritvora njegovom klijentu za još dva meseca. Pavićević je u žalbi napisao da je "pritvor protiv optuženog Sekule Pijevčevića protivzakonit jer nije određen kao krajnje sredstvo za obezbeđenje učešća optuženog u krivičnom postupku i neometano vođenje postupka, već radi postizanja ciljeva koji nemaju veze s krivičnim postupkom".

U žalbi se navodi da "dokazi koje je Tužilaštvo podnelo nisu dovoljni da bi Sud doneo osuđujuću presudu posle glavnog pretresa, pod pretpostavkom da Sud prihvati sve dokaze optužbe i pred Sudom ne bude izveden nijedan drugi dokaz", te da "dalje držanje optuženog Sekule Pijevčevića u pritvoru nema više nikakvog opravdanja". Advokat Pavićević ove konstatacije potkrepljuje time što je optužnica zasnovana na "činjeničnim tvrdnjama za čiju analizu i proveru tačnosti ni tužilaštvo, ni sud, ni saslušani saoptuženici i svedoci nemaju dovoljno stručnih znanja", navodeći da je "tužilaštvo bilo dužno po zakonu da predloži dokaz - veštačenje veštaka finansijske, ekonomske i građevinske struke, koji bi morali da izvrše analizu" stavova navedenih u optužnici.