Vesti
Politika
Kosovo: Drugo pakovanje?06.01.2007. 12:00
Izvor: B92
Beograd -- Iz kancelarije Martija Ahtisarija poručuju da će predlog obelodaniti posle izbora u Srbiji, a da su sve ostalo medijske spekulacije.
Remi Durlo, Ahtisarijev portparol, izjavio je za B92 da Ahtisari neće čekati da se formira nova vlada u Srbiji da bi objavio svoj predlog za Kosovo. On ne želi da komentariše pisanje bečkog dnevnika Prese, koji je objavio da će Ahtisari za Kosovo predložiti “nadgledanu nezavisnost”."Pisanje lista Prese je još jedna spekulacija o budućem statusu. Nemam šta posebno da komentarišem o tom ili bilo kom drugom tekstu", rekao je Durlo.
"Kao što smo ranije rekli, nećemo davati nikakve informacije o sadržaju dokumenta pre nego što ga zvanično predstavimo obema stranama, a znate da ćemo to učiniti odmah posle 21. januara", kaže on.
"Mi ćemo se držati namere od 10. novembra da tada (21. januara) objavimo predlog. Nije bilo reči da će se čekati formiranje vlade, već da će predlog biti objavljen odmah posle izbora 21. januara. MI nećemo menjati stav o tome", rekao je on.
A povodom članka u bečkom listu Prese stručnjak za Balkan tog dnevnika Viland Šnajder izjavio je za BBC da je razlika između "nadgledane nezavisnosti" i "uslovne nezavisnosti" Kosova u tome što u drugom slučaju samostalnost Kosova neće biti ometana bilo kakvim uslovima. Prese je prethodno pisao da će Ahtisari predložiti nadgledanu nezavisnost za Kosovo.
Šnajder tvrdi da su mu neimenovani diplomatski izvori rekli da će Ahtisari predložiti "nadgledanu nezavisnost" za Kosovo na sastanku Kontakt grupe 26. januara, a da će Savet bezbednost UN raspravljati o predlogu u martu.
On kaže da se predlog sastoji od odredbi za zaštitu srpske zajednice na Kosovu i nadležnosti nove međunarodne misije na Kosovu, koja bi trebalo da nadgleda rad kosovskih institucija.
U timu Ahtisarija kažu da još nije odlučeno kako će Beogradu i Prištini biti uručen predlog rešenja za Kosovo, ali se najizvesnijim čini scenario po kome će izaslanik UN-a doputovati i svoj predlog lično doneti u Beograd i Prištinu i predstaviti ga zvaničnicima Srbije i Kosova.
Koštunica: Iznenađujuće i neobjašnjivo
Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je danas da je iznenađujuća i neobjašnjiva izjava Ahtisarija o nadziranoj nezavisnosti Kosova.
"Ahtisarija niko iz Beograda ravno pola godine nije video, a on u ovom trenutku govori o pregovorima koji su privedeni kraju i na osnovu kojih će se pojaviti sa svojim predlogom", rekao je Koštunica, iako se, koliko je do sada poznato, Ahtisari nije izjašnjavao, već je određene tvrdnje izneo Prese.
Koštunica je rekao da, pošto je Ahtisarija video pre pola godine, nije jasno kako je Ahtisari pregovarao, s kim je pregovarao i kako dolazi do tog predloga. "S Beogradom nije bilo nikakvih kontakata na vrhu i to je ono što je zabrinjavajuće", rekao je on.
Premijer Srbije je za sutrašnji Blic ocenio je da pokušaj da albanska nacionalna manjina na teritoriji Srbije stvori još jednu albansku državu predstavlja "najopasniju i najdestruktivniju zamisao u Evropi".
"Da bi se došlo do održivog rešenja za Kosovo i Metohiju potrebno je da poštujemo okvire međunarodnog prava. Tu mislim na Povelju UN koja garantuje postojeće granice svih država, kao i njihov suverenitet i teritorijalni integritet. Srbija ne može biti izuzetak", kazao je Koštunica.
Tadić: Neću da nagađam
Predsednik Srbije Boris Tadić je prethodno za Politiku izjavio da bi bilo bolje kada bi predlog za rešenje statusa Kosova bio objavljen posle formiranja buduće vlade Srbije jer bi u suprotnom pregovori o sastavu vlade mogli biti zakomplikovani. On, međutim, smatra da je rano za komentare o sadržaju Ahtisarijevog predloga.
On je danas izjavio da nema pravo da nagađa šta se nalazi u predlogu Martija Ahtisarija i da će, kada sadržina predloga bude izvesna, tek onda govoriti o tome.
"Ja nemam pravo da nagađam i bilo bi jako neozbiljno sa moje strane da to radim", rekao je Tadić posle razgovora sa privrednicima u Privrednoj komori Srbije.
Upitan da li je za Beograd očekivan predlog "nadzirana nezavisnost", Tadić je rekao: "Ljudi, sačekajte da vidimo šta je predlog, da ne nagađamo zbog nečega što je neko čuo takvo rešenje".
Ljama: Nije naš problem ako se Beogradu ne svidi predlog
Portparol premijera Kosova Uljpiana Ljama izjavila je večeras da je problem Beograda kako će se ponašati u slučaju da predlog posednika za razgovore o statusu Martija Ahtisarija bude za nezavisnost Kosova.
"To nije naš problem mi smo od početka govorili da ovo nije proces pregovora Prištine i Beograda, već da se radi o komunikaciji Prištine i Beograda sa predstavnicima međunarodne zajednice", kazala je Ljama i dodala da Beograd o tome treba da razgovara sa međunarodnom zajednicom a ne sa predstavncima Prištine.
"Što se nas tice, postoji faktičko i rekla bih i skoro i pravno stanje nezavisnosti Kosova zbog uloge koju ovde ima UNMIK", naglasila je ona.
Lajma je izrazila nadu da će posle izbora u Srbiji doći do promene konfiguracije vlasti i da će na vlast doci ljudi koji imaju demokratske i građanske vizije za politiku 21 veka.
Janjić: Prevod uslovne nezavisnosti
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže za B92 da je nadgledana nezavisnost samo prevod jedne od prvih formulacija koja je glasila uslovna nezavisnost.
"U tom papiru se pominju i nadgledanje i savetovanje, a radi se o borbi u Ahtisarijevom timu i oko njega o tome treba li Evropska unija da, pre posmatranja, ima još neku ulogu", kaže on.
"Bilo kako bilo, znaju se osnovne crte predloga. UNMIK će otići i preneti nadležnosti na kosovske institucije, što otvara vrata za novi ustav Kosova do kraja godine", kaže on.
"Potom idu izbori za članove kosovskih institucija, EU preuzima nadgledanje i savetovanje, KFOR ostaje. Kosovo bi imalo pravo komunikacije sa Svetskom bankom i Međunarodnim monetarnom fondom, ali za sada se ne pominje mogućnost da ono ima status nezavisne države u UN", kaže Janjić.
"To je prelazno stanje, sada imamo ideološku i političku borbu na sve strane. Nastavka rada na dokumentu će biti, ali nastavak pregovora zavisi od toga da li će Beograd i Priština postići saglasnost o nekom dokumentu", kaže on.
"Ako te saglasnosti bude i Beograd i Priština potpišu nekakav dokument, pregovora bi moglo biti, ali ne verujem da će do toga doći. Treba očekivati pojačanje tehničkog dijaloga na relaciji Beograd-Priština i razgovore s članicama Saveta bezbednosti UN", kaže Janjić.
Ahtisari bi početkom februara Beogradu i Prištini trebalo da preda opširan dokument o budućnosti Kosova. Specijalni izaslanik će o svom predlogu 26. januara u Beču razgovarati s članicama Kontakt grupe, a dan kasnije proslediće izveštaj generalnom sekretaru UN.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…