Vesti
Politika
Carina nije mafija06.01.2007. 16:00
Izvor: Politika
Dragan Jerinić o suzbijanju kriminala
Pripadnici Uprave carina (UC) Ministarstva finansija prošle godine naplatili su 220 milijardi dinara uvoznih dažbina, zaplenili su 4.000 tona nafte i sprečili unošenje 230 kilograma heroina u Srbiju. Tokom poslednje tri godine ova institucija, koja je dobila priznanja Svetske carinske organizacije i Svetske banke, budžet Srbije puni 12 puta efikasnije u odnosu na raniji period. Uprkos ovim činjenicama. hapšenje tridesetak carinika, u medijima nazvanih „carinskom mafijom”, bacilo je senku na rad oko dve i po hiljade zaposlenih. Direktor Uprave carina Dragan Jerinić javno je podržao akciju policije, ali je revoltiran načinom na koji je izvedena i posebno tretmanom carine u medijima zbog ovog slučaja.– Čudno je da neko uhapsi samo carinskog službenika a lako je mogao da dođe do podataka o vlasniku robe, vozaču kamiona, špediteru, držaocu magacina kao i da utvrdi ko je propustio da sprovede poreske propise. Ako je reč o organizovanom kriminalu, onda treba raskrinkati ceo taj lanac. Ovaj slučaj je u medijima nazvan „carinska mafija” što baca ljagu na celu instituciju – kaže Jerinić za „Politiku”.
Hapšenje planirano od maja
Po njegovom mišljenju, nije bilo potrebe za akcijom specijalaca pod „fantomkama” koji su izvršili prepad na granične prelaze. Grupa carinika je osumnjičena za malverzacije u vezi sa ulaskom u zemlju oko 150 kamiona, pri čemu se uglavnom radi o događajima iz 2005. godine tako da nije bilo potrebe za „hvatanjem na delu”.
– Policijska akcija je snimljena i emitovana na televizijama, građani su videli osumnjičene u carinskoj uniformi sa lisicama na rukama što urušava imidž naše službe. Stavljeni smo na stub srama, niko ne govori da smo i mi kao institucija sarađivali na tom slučaju, dali smo podatke koji terete osumnjičene. Nisam znao dan i čas policijske akcije jer je ona morala da bude sprovedena u potpunoj tajnosti, ali sam još od maja znao da će biti hapšenja – objašnjava Jerinić naglašavajući da je carina tokom poslednje tri godine podnela 30 krivičnih prijava protiv svojih službenika dok je njih 200 disciplinski kažnjeno.
Direktor UC smatra da se akcija hapšenja grupe carinika u javnosti zloupotrebljava u predizbornoj kampanji, budući da na funkciju nije došao kao član neke stranke, već je celokupnu karijeru proveo u carini. Priču o „carinskoj mafiji” jedva je dočekalo podzemlje čije je „poslove” presekla carina. O kakvim pritiscima se radi, dovoljno govore primeri prošlogodišnjih fizičkih napada na pripadnike UC.
Batine i ozbiljne pretnje
Da bi se presekli krijumčarski kanali na području Šapca, na rukovodeće mesto carine u ovom gradu doveden je službenik iz Sombora. Ubrzo je pretučen. Slično je „prošao” i kolega iz Kraljeva koji je vodio postupak protiv lokalnog kriminalca. Ovaj ga je pretukao a incident, iako je carinik bio u uniformi, nije okvalifikovan kao napad na službeno lice već kao narušavanje javnog reda i mira.
– Dobijam telefonske i pisane pretnje, ali to smatram rizikom posla. To nije ništa u odnosu na pretnje „klanjem dece” mojim kolegama koje su nedavno razbile grupu krijumčara nafte. Načelnik Obaveštajnog odeljenja UC premlaćen je šipkama ispred svog stana, nekoliko dana pošto je postavljen na ovu funkciju. Ovaj napad nije rasvetljen iako je reč o važnom državnom službeniku – kaže Jerinić.
On ističe da je neverovatno da carinska služba ima veliki ugled u međunarodnim stručnim krugovima, a da se u delu domaće javnosti predstavlja kao leglo kriminala. U decembru u „Službenom listu Evropske unije” objavljeno je izmenjeno Upozorenje na uvoz proizvoda iz SCG, koje je inače na snazi već tri godine. Konstatovano je da je srpski carinski sistem pokazao napredak u kontroli preferencijalnih aranžmana (šećer, tekstil) zbog čega upozorenje treba povući kada je reč o Srbiji, dok ono i dalje važi za Crnu Goru.
– Svetska carinska organizacija predložila je čak da UC bude „pokazna carina” za područje Evrope. U SAD je posle terorističkih napada od 11. septembra 2001. godine donet akt po kome carina treba da ima značajniju bezbednosnu ulogu. Mi smo prihvatili takve stavove i u njihovom sprovođenju otišli smo dalje od država EU, verovali ili ne. Dobijamo priznanja i materijalnu pomoć iz inostranstva, a ovde je u upotrebu uveden termin „carinska mafija” – kaže Jerinić koji je nedavno sa problemima UC putem pisma upoznao i premijera Srbije.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…