Vesti
Politika
Policija traga za Arkanovom kumom10.01.2007. 18:00
Izvor: Glas javnosti
Novi detalji o švercu pola tone kokaina iz Venecuele za Makedoniju
BEOGRAD/SKOPLJE - Pola tone kokaina, koji je u nedelju pronađen u kamionu na makedonskoj granici s Kosovom i Metohijom, dopremljeno je u barsku luku 29. decembra prošle godine, brodom "Lošinj" hrvatske kompanije "Lošinjska plovidba". Vlasnik tereta je preduzeće "Makfut" iz Beograda, dok je odredište bila Grčka, odnosno "Searose Kompani" LTD, u industrijskoj zoni Sindos, saopštila je crnogorska Uprava policije. Droga je bila skrivena u kantama polikolora, koji je uvezen iz Venecuele, a vlasništvo je fantomske firme "Makfut"iz Beograda. Srpska policija ispituje poslovanje "uvoznika" iz Beograda, i utvrđuje da li firma zaista postoji i radi, ili ju je neko, pomoću falsifikovane lične karte, otvorio da bi prodajom polikolora zakamuflirao šverc kokaina.Makedonska policija je nastavila intenzivnu istragu, u saradnji s Interpolom i crnogorskom policijom kako bi otkrila detalje rekordne pošiljke kokaina, čija se količina sa prvobitno pronađenih 430 popela na 483 kilograma. Tokom kompletnog pretresa kamiona i robe u njemu, oko 800 kanti boje u kojima je bio upakovan polikolor, otkrivena su još 53 kilograma droge. Vrednost zaplenjenog kokaina na crnom tržištu je procenjena na oko 46 miliona evra, ali kada se čist narkotik pomeša sa dodacima, vrednost se duplira. Kokain, sakriven u više kontejnera, krenuo je iz Južne Amerike, gde je 14. novembra ukrcan u venecuelanskoj luci "La Guaira". Teret je putovao preko luke Algesiras u Španiji, a zatim je iz italijanske luke Đoja Tauro stigao u Bar u Crnoj Gori. Droga je 4. januara ujutru pretovarena u kamion makedonskih registarskih tablica SK 842 OB sa prikolicom SK 961 NU, koji je vozio makedonski državljanin Alija Azirović. Kamion je oko 11 sati napustio Bar, a istog dana, preko graničnog prelaza Kula i Crnu Goru, saopšteno je iz crnogorske policije. Crnogorska policija započela je istragu oko svih činjenica vezanih za utovar i transport pola tone narkotika, da li je kokain smešten u kontejnere u Južnoj Americi ili u nekoj od luka u koje je brod u transportu uplovljavao, kao i na identifikovanju osoba koje su organizovale i učestvovale u ovoj kriminalnoj aktivnosti.
Kada su u pitanju trgovački brodovi, od zapovednika broda traži se da nadležnom organu preda popis članova posade i putnika i stavi na uvid njihove putne isprave, što je učinjeno i u slučaju broda lošinjske plovidbe. Crnogorska policija nije imala operativna saznanja o krijumčarenju kokaina, pa samim tim ni zakonski osnov za kontrolu sadržaja kontejnera, koji su bili u tranzitu preko crnogorske teritorije. Policije Crne Gore i Makedonije istražuju da li je neko iz Luke Bar mogao biti uključen u šverc.
Postavlja se pitanje kako crnogorskim vlastima nije bilo sumnjivo što je polikolor iz, hiljadama kilometara udaljene Venecuele, spakovan u kante i trebalo da bude isporučen u Grčkoj, koja je veliki proizvođač i izvoznik baš takvih vrsta boje. Policija proverava da li je i ranije bilo sličnih transporta preko crnogorske teritorije.
U toku je ispitivanje vozača makedonskog kamiona i od njegovog iskaza očekuje se više detalja koji bi mogli pomoći da se ovaj slučaj kompletno rasvetli, mada je pitanje koliko vozač zna o organizaciji ilegalnog transporta, kao i šta je prevozio. Vozača je navodno angažovala supruga jednog od organizatora šverca, koji je imao registrovanu firmu. Osim vozača koji je u pritvoru, policijska istraga raspolaže identitetom još dvojice osumnjičenih, jednog sa državljanstvom Makedonije i (kako makedonska policija saopštava) "susedne zemlje" (verovatno Srbije), dok je drugi osumnjičeni strani državljanin. Droga je trebalo da stigne prvo u Grčku, a zatim da se transportuje u druge evropske zemlje. Interesantno je da su organizatori odlučili da transport obave preko barske luke, umesto da drogu direktno upute u neku grčku luku. To ide u prilog mišljenju da je reč o posebno uhodanom kanalu.
Do sada je utvrđeno da iza transporta stoji nekoliko firmi iz Venecuele, Srbije i Grčke, koje su bile fiktivno osnovane za ovakve vrste trgovine. Makedonska policija ima određena saznanja da iza tih firmi stoji više pripadnika srpskog i grčkog podzemlja, odnosno, pripadnici najrazličitijih "klanova" iz Grčke, Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Grčke... Tovar je naručivan iz Venecuele, pri čemu se srpska firma javlja kao naručilac. Tek u drugoj "ruci" javljaju se grčke firme kojima je pošiljka trebalo da bude isporučena. Srpska firme su najverovatnije izabrane zato što lakše mogu delovati u Crnoj Gori, procenjuju u makedonskom MUP-u.
MUP Srbije proverava firmu "Makfut", koja je označena kao vlasnik kontejnera u kojima je otkriven kokain, rečeno je juče agenciji Beta u MUP-u Srbije. Makedonska policija raspisala je juče međunarodnu poternicu za vlasnicom te firme Stanislavom Čočorovskom- Poletan (37), zbog sumnje da je organizovala transport 483 kilograma kokaina. Čočorovska-Poletan ima državljanstva Makedonije i Srbije, a po poternici koju je raspisala makedonska policija ona bi trebalo da bude izručena Makedoniji.
"Mi ćemo vlasnicu firme Stanislavu Poletan tražiti ovde, ali još nismo dobili međunarodnu poternicu koju je makedonska policija raspisala za njom, a kad je dobijemo reagovaćemo", rekao je Betin sagovornik iz srpske policije.
Na sajtu Agencije za privredne registre, navodi se da je firma "Makfut", čiji je direktor Poletanova, osnovana 1. decembra 2004, a upisana u registar u aprilu prošle godine. Na adresi u beogradskom naselju Julino brdo, na kojoj je prijavljeno sedište firme je stan sa natpisom Poletan, bez naziva firme, sa blindiranim vratima. Novinari Bete nisu našli nikoga na toj adresi.
Ni na telefon u tom stanu, upisan u "Bele strane" na ime Slobodana Veličkovića, niko se tokom dana nije javljao. Jedan od stanara zgrade u kojoj se nalazi preduzeće "Makfut", rekao je agenciji Beta da su u tom stanu tokom NATO bombardovanja 1999. godine povremeno boravili Željko Ražnatović Arkan i njegova supruga Svetlana Ražnatović. Ražnatović je kum Stanislave Čočorevske, čiji je suprug Ranko Poletan bio u Arkanovim "Tigrovima".
Čočorevska je pominjana u Srbiji 2003. godine, tokom istrage o transferu fudbalera Obilića. Rajko Danilović, advokat Svetlane Ražnatović, osumnjičene da je tim transferima oštetila klub, tvrdio je da je Ražnatovićeva samo formalno bila predsednica kluba, a da je sporne transfere otpočeo Arkan, a dovršila njegova kuma Čočorevska koja je imala strane pasoše i šengensku vizu. Ona je, inače, bila bratanica bivšeg šefa makedonske tajne policije Slobodana Bogojevskog. U zimu 2000. bila je u žiži javnosti, kada je desetak dana provela zabarikadirana u stanu u centru Skoplja, odbijajući da primi inspektore "koji su hteli da joj postave neka pitanja". Medijima je tada telefonom prenela da je policija maltretira iz revanšističkih pobuda. Ubrzo potom, objavili su mediji, otišla je iz Makedonije. Za TV A1 je tada izjavila da će se njen muž Ranko Poletan, telohranitelj i blizak Arkanov prijatelj, "razračunati sa onima koji su je maltretirali".
Novinar nedeljnika Vreme Dejan Anastasijević rekao je agenciji Beta da je ovo treća velika zaplena kokaina u Evropi u poslednjih mesec dana, i dodao da smatra da iza ovih zaplena stoji međunarodna policijska saradnja i američka agencija za borbu protiv trgovine narkoticima DEA. Povodom informacija da je firma Stanislave Poletan vlasnik kontejnera u kojima je nađen kokain, Anastasijević je kazao je ona bila saradnica Željka Ražnatovića i da je "verovatno nastavila njegove poslove". Stanislava Poletan pominjana je u Srbiji 2003. godine, tokom istrage o transferu fudbalera Obilića.
ŠVERC KOKAINA ORGANIZOVAN IZ ZATVORA?
SKOPLJE - Skopska TV A1 javila je da je Čamilj Šabani, koji služi višegodišnju kaznu zatvora na Kosovu zbog šverca heroina, najverovatnije jedan od glavnih organizatora krijumčarenja kokaina, koji je makedonska policija zaplenila na prelazu Blace. TV A1 je to javila, pozivajući se na izvore u policiji i carini na Kosovu. Šabani se već dve i po godine nalazi u zatvoru Dubrava, kod Istoka, na izdržavanju kazne od 40 godina zbog šverca 180 kilograma heroina. "Operaciju šverca kokaina vodio je direktno iz zatvora u Dubravi, a poreklo (droge) je Italija i Češka", javio je izveštač TV A1 iz Prištine. Pozivajući se na izvore Unmika, skopska TV je javila da je više evropskih službi radilo na presecanju tog kanala za šverc narkotika.
HRVATI DEMANTUJU
ZAGREB - Hrvatski MUP potvrdio je juče da članovi posade hrvatskog broda "Lošinj", kao ni fabrika "Lošinjska plovidba", kao vlasnik broda, nisu povezani s krijumčarenjem više od 400 kilograma kokaina, koji je 4. januara otkriven na makedonskoj granici. Portparol MUP-a Zlatko Mehun agenciji Hina je izjavio kako je policija u stalnom kontaktu sa crnogorskom i makedonskom policijom, te da, prema do sada prikupljenim podacima, članovi hrvatske posade i vlasnik broda nemaju veze sa zaplenjenim teretom. Fabrika "Lošinjska plovidba" juče je saopštila da pomorski prevoznici ne proveravaju sadržaj tereta, već da poput poštanske službe primaju deklaraciju kao verodostojnu potvrdu sadržaja i da garantuju nepovredivost i zapečaćenost tereta tokom puta. U fabrici tvrde da bez razgovora s predstavnicima crnogorskog MUP-a ne mogu potvrditi da li je sporni kontejner zaista bio na njihovom brodu i je li je u njemu tokom putovanja bila droga, te da nije isključeno da se sve dogodilo nakon iskrcaja i isplovljenja broda iz Bara ili na putu iz te luke do makedonske granice.
KOKAIN ZA AMERIKU
Kokain otkriven u Makedoniji trebalo je da preko Grčke bude prosleđen u zemlje Evropske unije, ali i Ameriku i Kanadu, otkrivaju neimenovani izvori iz makedonske policije. Izvori iz makedonske policije kažu da transport droge nije otkriven na osnovu dojave Unmika, kako se prvo govorilo, već da se radi o samostalnoj akciji makedonske policije, koja je uz podršku američke agencije za borbu protiv narkotika trajala duže od mesec dana. Makedonska policija veruje da je isporuku naručio neko od krupnih svetskih narko-bosova, pošto je gotovo nemoguće da toliku količinu izuzetno kvalitetnog kokaina nabavi neko ko već nema uhodane kanale trgovine drogom. Prema nepotvrđenim informacijama iz makedonske policije, vozač kamiona Alija Azirović, koji je za prevoz droge od poslodavca dobio 1.100 evra, pristao je da sarađuje sa makedonskom policijom.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…