Vesti
Politika
Legalizacija oružja do 21. februara
28.01.2007. 12:00
Izvor: Politika
Legalizacija oružja do 21. februara
Građani treba da donesu oružje u policiju na uvid, da dostave dokaz o uplaćenoj taksi i uverenje da se protiv njih ne vodi krivični postupak
Na predlog MUP-a Vlada Srbije je fizičkim i pravnim licima dozvolila da do 21. februara registruju oružje koje poseduju bez odgovarajuće dokumentacije, pri čemu neće morati da dokazuju njegovo poreklo.
Uredba o izdavanju oružnog lista, odnosno odobrenja za držanje vlasnicima oružja doneta je 20. januara, a njena primena već je počela u policijskim stanicama širom Srbije.
Policija je na ovaj način građanima omogućila da izbegnu prekršajnu i krivičnu odgovornost kao posledicu nelegalnog držanja oružja.


Prilikom podnošenja zahteva za registraciju, vlasnici oružja su obavezni da donesu oružje na uvid u policijsku stanicu, dostave uverenje iz suda da se protiv njih ne vodi krivični postupak, kao i dokaz o uplaćenoj administrativnoj taksi. Prema rečima Borisa Vojvodića, saradnika specijalizovanog časopisa „Kalibar”, građani koji poseduju neregistrovano oružje moći će do 21. februara da do oružnog lista dođu po skraćenoj proceduri.

– Postoji nekoliko uslova koji moraju da budu ispunjeni. Pištolj ili revolver koji se registruje ne sme biti predmet ili sredstvo izvršenja krivičnog dela, recimo ne može se registrovati pištolj koji je ukraden, niti kojim je izvršeno ubistvo. Registruje se oružje koje zvanično nema vlasnika. Ukoliko osoba koja podnosi zahtev za legalizaciju nije osuđivana za krivična dela koja se gone po službenoj dužnosti i protiv nje se trenutno ne vodi krivični postupak, moći će da dobije oružni list čim uplati administrativnu taksu i donese oružje na uvid – rekao je Vojvodić.

Policija u roku predviđenom za legalizaciju neće tražiti uverenje o završenoj obuci za rukovanje vatrenim oružjem, što je inače jedan od uslova za dobijanje oružnog lista. Ipak, po završetku legalizacije policija će odlučiti koliko će novih vlasnika oružnih listova uspeti i da ih zadrži.

– Policija zadržava diskreciono pravo da od osoba koje ne ispunjavaju psihofizičke zahteve kasnije oduzme dozvole za držanje oružja. Čak i tada će vlasnici oružja koje sada nije registrovano biti na dobitku jer će moći da ga prodaju – kazao je Vojvodić.

Građani koji poseduju oružje koje ne podleže legalizaciji, jer je njegovo držanje ili nošenje zabranjeno, što se odnosi na automatske puške i pištolje, bombe i ručne bacače, kao i druge minsko-eksplozivne naprave, do 21. februara mogu ovakvo oružje da prijave nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj stanici u mestu svog prebivališta. To oružje će na terenu preuzimati stručni policijski timovi, a vlasnici neće odgovarati za posedovanje oružja čije je držanje zabranjeno.

Prethodna legalizacija oružja u Srbiji izvršena je za vreme vanrednog stanja i akcije „Sablja” 2003. godine. Podneto je 2.128 zahteva za legalizaciju oružja, a na teritoriji cele Srbije građani su policiji i vojsci predali 4.749 komada oružja i minsko-eksplozivnih sredstava, 358.000 metaka raznih kalibara, kao i 360 delova za oružje. Među predatim oružjem našlo se na desetine ručnih raketnih bacača, kao i izvesne količine plastičnog eksploziva.